#29403
Anonim
Pasif
Evangelist;6104 wrote:
Ne güzel demokrasinin niğmetlerinden yararlanmak! Ne güzel adam yerine konulup saygınlık görmek!.. İnsan olmak herkese aynı hakkı tanımayı gerektirmez mi? Tabii ki gerektirir, ama…

Sen bir müslüman olarak Hristiyan bir ülkede, üstelik müslümanların sayıca daha henüz bu ülkeye belki 50 yil önce girdiği hristiyan bir ülkede bir camii yapabiliyorsun, camine gidebiliyorsun, ibadetini yapabiliyorsun, her türlü propaganda imkanlarına sahip olarak basını, kamuoyunu yönlendirebiliyorsun.. Yine bir müslüman olarak bu hristiyan ülkede eğitim ve çalışma eşitliğinden yararlanıp bir polis, öğretmen, güvenlik görevlisi, bir milletvekili, hatta belediye başkanı dahi olabiliyorsun. Oh! Ne güzel Memleket!!

Aynı hakları ve saygınlığı kendi ülkendeki müslüman olmayan Hristiyan azınlıklara veya ‘Müslüman değilim’ diyen insanlarına neden tanımıyorsun?

 • Neden müslüman olmayan bir türk vatandaşın askerde ‘onbaşı’ bile olamıyor?
 • Neden korkusuzca kilisesine veya havrasına gidemiyor?
 • Neden kilisesinin yıkılmış duvarlarını bile tamir edemiyor?
 • Neden kimliğini gizlemek zorunda kalıp bir müslümanmış gibi görünmeye mecbur bırakılıyor?
 • Türk olmayan bir arnavut, boşnak, gürcü, vs, sadece müslüman diye Türkiye’de neden sorgusuz sualsiz ‘Türk’ oluveriyor da, bu ülkede doğmuş, türk kimliğini taşıyan, ‘Ben türküm’ diyen ve sen ben gibi ülkemizde yaşayan, ülkesini seven bir süryani, bir ermeni veya müslüman olmamış herhangi bir inanç sahibi vatandaşımız neden ‘türk’ olamıyor?
 • Neden binlerce yıldır bu toprakların yerlisi oldukları halde başka bir ülkenin vatandaşıymış gibi yabancı, ‘el’ muamelesi görüp dışlanıyor?
 • Neden üniversite bitirse bile ona devlet okullarında öğretmen olarak görev vermiyorsun?
 • Neden bir Yahudi veya Hristiyan vatandaşın mahalle karakolunda bir bekçi dahi olamıyor?
 • Neden Hristiyan vatandaşın ‘Gavur’ damagasıyla yaşamaya mahkum bırakılıyor?
 • Neden Hristiyan vatandaşın üçüncü, dördüncü sınıf vatandaş muamelesi görüyor?
 • ….. vs..

Batılılar bizimle ilgili şu saptamada bulunmuşlar: ‘Türkler hak alırlar, ama hak vermezler.’

Bu sözün doğru veya yanlış olduğunu ispatlamak Müslüman Türkler olarak sizin elinizde.

hristiyantürk forum

Sevgili Evangelist,

Yorumlarınıza katılmamak elde değil; ama ne yazık ki şu an Müslüman Türkler’e (özellikle de ılımlı İslamcılara) sorsak, zaten Türkiye’de haddinden fazla kiliselerin olduğunu söyliyeceklerdir.

Bu işin sonu yok gibi gözüküyor…Bu güne kadar biz derdimizi anlatamadık, onlarda anlamadılar; ama umarım bir gün herşey yoluna girer.

Habere gelince…Açıkçası ben bu tarz şeyleri Yaşar Nurici yaklaşımlar olarak nitelendiriyorum. Modernlik adına hem Kur’an’ın tercümesi yanlış aksettiriliyor hem de bu tarz saçma sapan işler yapılıyor. Ben şahsen herşeyin (özellikle de dinlerin) orjinalliğini koruması taraftarıyım.
Böyle şeffaf yapılarla, modern işlemecilikle hiç bir din çağdaşlaşmaz, tam tersine özünü kaybeder ve bozulur…