Re: Devlet ve Politika

#29212
Anonim
Pasif

Mesih İsa’yı devlet önünde zor duruma sokmak ve tutuklanmasını isteyen Yahudfi din önderlerinin bu konudaki sorularına verdiği yanıt , Mesih İsa inanlısının devlet önündeki ilişkisinin ne olması gerektiğini net bir biçimde göstermektedir. Acaba Sezar’a vergi ödemek Tanrı önünde doğru bir davranış mıydı ? İşte tuzak burada gözüküyordu. Eğer Mesih buna evet derse Yahudiler’in antipatisini kazanmak an meselesiydi; hayır doğru değil derse bu kez de Romalı askerlerin kendisini tutuklamasına yol açmış olacaktı. Bu şıkışık durumda Mesih İsa’nın da bu konudaki öğretişi kesinleşmiş oldu:

” Daha sonra İsa’ya söyleyeceği sözlerle tuzağa düşürmek amacıyla Ferisiler’den ve Hirodes yanlılarından bazılarını O’na gönderdiler. Bunlar gelip İsa’ya, ‘ Öğretmenimiz ‘ dediler, ” Senin dürüst biri olduğunu, kimseyi kayırmadan, insanlar arsında ayrım yapmadan Tanrı yolunu dürüstçe öğrettiğini biliyoruz. Sezar’a vergi vermek, Kutsal Yasa’ya uygun mu, değil mi ? Verelim mi vermeyelim mi ? ” Onların ikiyüzlülüğünü bilen İsa şöyle dedi: ‘ Beni neden deniyorsunuz ? Bana bir dinar getirin bakayım ‘ Parayı getirdiler. İsa, ‘ Bu resim, bu yazı kimin ? ‘ diye sordu. ‘Sezar’ın dediler. ‘ İsa da, ‘ Sezar’ın hakkını Sezar’a, Tanrı’nın hakkını Tanrı’ya verin ‘ dedi. İsa’nın sözlerine şaşakaldılar. ” ( Markos 12:13-17 )

Kısaca Mesih İsa evrenin yaratıcısı olan Tanrı’ya ibadet ve itaatle, yaşadığı yörenin atanmış önderine itaati ayrı tutmaktadır. Dünyasal anlamda farklı inanç ve görüşleri olan kişiler gelecek ve dünyanın çeşnisi içinde Tanrı’nın planının gerçekleşeceği süre içinde idarelerine devam edeceklerdir.Ama Tanrı zaten evrenin ve her şeyin sahibidir.O’nun izni olmadan yaprak düşmeyeceğine göre aslında bütün idareler yine O’nun izni altındadır. İyi ya da kötü olmaları insanın sınırlılığından kaynaklanmaktadır. Yöneticilere olan saygı da yine yönetimin gerektirdiği şekilde olmalıdır. Tanrı’nın öğretileri altında yaşayan kişi, insanlara karşı önyargılı olmaz. Yönetimde hizmet edenlere saygı gösterir. ( ” Ahlak ” )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.tanri sevgidir