Re: Cami kurmak doğal hak

#27971
Armagan
Anahtar yönetici

Almanya’da 7000’in üzerinde cami olduğunu okudum. Tabii, 3 milyona yakın Müslüman bir Türk nüfus bulunan bir Avrupa ülkesinde böyle bir hak gayet doğal bir hak olarak görülür ve sokaktaki Alman bunu yadırgamaz. İnancın kişisel ve özel bir tercih olduğunu düşünür ve olaya böyle bakar. Madem o dine inanıyorsa inansın, der, gerisini karıştırmaz. Bu bir kültür, eğitim ve insanlık konusudur.

Quote:
Alman Katolik Kiliseleri Başkanı Başpiskopos Robert Zollitsch, Almanya’da yaşayan Türklerin cami kurmalarının doğal hakları olduğunu, bu hakkın Türkiye’de yaşayan Hıristiyanlar için de geçerli olması gerektiğini ifade etti.

Robert Zollitsch çok doğru bir saptamada bulunmuş: Almanyada cami istiyorsan, Türkiye’deki Hristiyanların Kilise kurmalarına da izin vereceksin! Ama maalesef Türkiye’deki kiliselerimiz her çeşit saldırı ve baskılarla sindirilmeye ve kapatılmaya çalışılmaktadır. Bunun örneklerini forumda birçok kereler açıkladık, gösterdik. Ama dedik ya, ‘Türkler hak alırlar, hak vermezler’ şeklindeki imajı acaba ne zaman yıkacaklar diye çok merak ediyorum.

Quote:
Zollitsch ayrıca, Almanya’da yapılan camilerin de gereğinden büyük inşa edilmemesi gerektiğini de savundu

Çok doğru demiş.. Neden mi? Mesela Köln’de DİTİP Ehrenfeld semtinde Almanya’nın en büyük camiini kurmak istiyor.. Minaresinin boyu 55 metre falan olacakmış.. Köln’de 80.000 Türk yaşıyor. Türkiye’nin 80.000 nüfuslu hangi şehrinde, kasabasında böyle büyük bir camii var? Türkiye’de yoksa niçin halkı müslüman olmayan ve sadece 80.000 müslüman Türkün yaşadığı Köln’e böyle büyük bir camii dikmek istiyorsunuz? Böyle büyük bir bina ve yüksek bir minare… Sanki Almanya bir İslam ülkesiymiş gibi rahatlar adamlar… Bazen Almanlara kızıyorum, neden bu kadar tolerans gösteriyorlar diye.. Türkiye’nin azınlıkları kiliselerinin yıkık duvarlarını dahi tamir edemezken, sen git, ‘Gavur’ dediğin milletin niğmetlerinden faydalan.. Sonra da, ‘İslam dinindeki hoşgörü ve insanlık başka hiçbir dinde yok’ de…

Quote:
Katolik Haber Ajansı’na (KNA) ait yerel televizyon kanalında konuşan Zollitsch, din ve insan hakları konusunda güvence veremediği takdirde Türkiye’nin, Avrupa’nın bir parçası olamayacağını öne sürdü.
Quote:

Türkiyemiz maalesef Cumhurriyet döneminde bu konuda hiç de parlak bir karneye sahip değil. Osmanlı bu konuda çok daha hoşgörülü ve insancıldı. Osmanlıda Gayrimüslimlerin gerçekten çok daha fazla hakları ve özgürlükleri vardı. Ama Türkiye’deki milliyetçi grupların doktrinlerinde müslüman olmayan insanlara yaşam hakkı yoktur. ‘Ya Sev Ya Git’ diyenler buna bir örnektir. ‘Ya bizim gibi müslüman olun, ya da ülkemizden çıkıp gidin, yoksa sizi yaşatmayız’ demeye getiriyorlar. Zaten milliyetçi grupların Türkiye’nin Avrupa’yla kaynaşmasını, birleşmesini istememelerinin nedeni de budur.

Umarım bu alanlarda Türkiye üzerine düşeni yapar ve okullardan başlayarak insan hakları dersleriyle gelecek kuşakları ağaç yaşken biliçlendirir; ve de her inanca eşit mesafede durarak, sözgelimi Alevileri ve gayrimüslimleri ‘Zorunlu Din Derslerine’ tabi tutmaz! Türkiye’nin Hristiyan Türk vatandaşları olarak hükümetten öncelikle beklediğimiz bunlardır..