ANASAYFA Forum DİNLER, MEZHEPLER, İNANÇLAR… Bilim Bilime Hristiyan Bakışı Re: Bilime Hristiyan Bakışı

#28442
Anonim
Pasif

Galileo, Augustinus'un Kutsal Yazı'yla ilgili görüşlerinden çok etkilenmişti. Augustinus 4. yy.da, hristiyanları Kutsal Kitap'ı kelime anlamlarına göre yorumlamakta aşırıya kaçmanın tehlikeleri ve o günün “bilimi” ile çatışarak gereksiz yere aptal durumuna düşmemeleri için uyarmıştır.

Engizisyona boyun eğmediği ve yaşamının sonuna kadar dünyanın güneşin çevresinde döndüğü yolundaki delillerin çok güçlü olduğu konusunda ısrarlı olduğu için Galileo'yu takdir etmeliyiz. Engizisyon mahkemesi, “Güneşin merkezde olduğu ve hareket etmediği, dünyanınsa merkezde olmadığı ve döndüğü şeklindeki yanlış fikrinden” vazgeçmesi için baskı yapmasına rağmen, Galileo ” Eppur si muove ” ( ama yine de dönüyor ) diye savunmaktan vazgeçmedi. Einstein'ın, ” Galileo bunu gördüğü ve özellikle de bunu bilim dünyasına üstüne basa basa soktuğu için modern fiziğin ve kuşkusuz tüm modern bilimin babası odur ” demesine yol açan da, Galileo'nun dünya hakkındaki gerçekler konusundaki inatçılığıydı.

Geriye baktığımızda bu talihsiz olayı olduğu gibi görebiliriz : Güçlü bir kurum olan Katolik kilisesinin, inanç adına yersiz bir şekilde inançla ilgisi olmayan bir konuyu savunması ve bu durumun da modern bilimsel girişimin kurucularından olan ve Kutsal Yazı'nın yorumlanması konusundaki kavrayışı kendini eleştirenlerden çok daha sağlam olan biri tarafından eleştirilmesi. Zaten Galileo da hiçbir zaman kendi bilimsel çalışmasının kendi hristiyan inancı ile çeliştiğini düşünmemişti. Bu durum, dine aykırılıktan suçlu bulunduktan sonra Fransız bir meslektaşına yazdığı bir yorumdan da açıkca anlaşılıyor:

Bana sonsuz teselli veren iki şey var. Birincisi yazılarımda Kutsal Kilise'ye karşı saygısızlığın en küçük bir izinin bile bulunamayacak olması; ikinciyse, yalnızca ben ve Tanrı tarafından bilinen, kendi vicdanımın tanıklığı. Ve O biliyor ki, uğruna acı çektiğim bu amaçta, birçokları daha büyük bilgiyle konuşmuş olsa da, hiçbiri, ilk dönem kilise babaları dahil, kilise hakkında benden daha hürmet ve şevkle konuşmamıştır.

Bilim ve inancı nasıl ilişkilendireceğimiz konusunda Galileo olayından öğreneceğimiz çok şey var.

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.