Re: Bilime Hristiyan Bakışı

#28435
Anonim
Pasif

Hristiyanlar, bilim adamlarının bir deneyi birden fazla kez tekrarlayıp aynı sonucu elde edebilmesinde, tanrı'nın güvenliğini görürler.

Hristiyanlar aynı zamanda evrende kişiliğin de ortaya çıkmasına şaşırmazlar. Çünkü Tanrı, kişisel bir Tanrı'dır. Bir ateist için kendi varlığımız, çok kolay bir şekilde gerçekleşmeyebilecek olan, gizemli bir biyolojik olgudur. Ancak bir hristiyan, bizi var eden evrim süreci sayesinde Tanrı'nın niyet ve amaçlarının gerçekleştiğini görür. Bizim bu süreci, yüzyıl öncesinden biraz daha iyi kavramış olmamız, milyarlarca yıllık gezegen tarihi boyunca kelimenin tam anlamıyla ” yeryüzünün tozundan ” bizi oluşturarak amaçlarını gerçekleştiren Tanrı'ya olan hayranlık ve saygımızı azaltmaz.

Teist bir evrende doğanın güzelliğinin bir de ek boyutu vardır.İnançlar ne olursa olsun, herkes çevresindeki dünyanın ya da gece gökyüzünün güzelliğini gözlemleyebilir. Ancak Yaratıcı Tanrı'nın gerçekliğini kabul ederler, bunu özel bir gözlükle görürüler. Dalgaların ihtişamında, başımızın üstünde dolaşan martıların çığlıklarında, uzaklardaki okyanusun enginliğinde, her şeye gücü yeten Tanrı'nın işlerini görüp Tanrı'yı yüceltirler. George Herbert'in Tapınak adlı eserinde ifade ettiği gibi:

Kişi var , cama bakar.
Gözlerini ona takar
İsterse camın ötesini görüp
Cennetin kapısını aralar . ( İnancın ötesinde )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.