ANASAYFA Forum SEKÜLER KONULAR… Kadın Benim Adım Kadın Re: Benim Adım Kadın

#30473
Anonim
Pasif

Kadın, parayla bedenini pazarlıyordu. Aslında herhalde zina ederken pek çok kere yakalanma fırsatları vardı. Ancak bu fırsatı şimdi kullanmak istediler. ” Kutsal Yasa’ya göre bu kadının taşlanması gerekir !” diyen Ferisi, yani din bilgini bu konuda bütün gerçeği söylüyor muydu ? Kutsal Yasa’daki bu ayetlere bir bakalım:

Biri başka birinin karısıyla, yani komşusunun karısıyla zina ederse hem kendisi hem de zina ettiği kadın kesinlikle öldürülecektir. ( Levililer 20:10 )

Eğer bir adam başka birinin karısıyla yatarken yakalanırsa, hem kadınla yatan adam, hem kadın, ikisi de öldürülecek. ( Yasa’nın Tekrarı 22:22 )

Ferisi’nin bahsettiği ayetler yukarıdadır. Ancak görüldüğügibi bu din bilgini gerçekten doğru söylüyordu, kadın öldürülecekti ama eksik bir şey vardı. Erkek de öldürülecekti. Peki bu olayda erkek nerede ? Her şeyde olduğu gibi insan kendi yetkisini güçlü olandan yana kullanarak hiçbir dayanağı olmayan bir kadını ortaya sermiş hemcinsini kurtarmıştı.

Ama İsa Mesih, bunun böyle olduğunu biliyordu ve gerçeği onlara kendi merhametli üslubuyla açıkladı. Normal, erdemli, namuslu kadınları bile hor gören bir erkek egemen toplumda İsa mesih böyle bir günahkar kadının saygısını yeniden kazandırıyordu. Erkeklere seslendi: ” Günahsız olan kişi,ilk taşı atsın!” Herkes kendi vicdanıyla baş başa kaldı.Dağıldılar. Kadın, İsa Mesih’in önünde duruyordu. İsa Mesih, o anda sevgi ve merhamet yasasını yürürlüğe koydu: ” Ben de seni yargılamıyorum ! “

Bu olay, İsa Mesih’in kadınlara dair bakış açısını bir an olsun gösterebilir. İncil’in başlangıcından beri İsa Mesih’in izleyicilerinin arasında kadınlar da bulunuyordu. İsa Mesih’i doğuran da bir kadındı.

İsa Mesih’in kadınlara dair düşüncelerini ve davranışlarını öğrenebilmek için onlarla yaşadığı örneklere bakmak gereklidir.

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.
Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !
Dünyayı kazansan neye yarar ? isasiyahbeyaz rabbe hamdolsun