ANASAYFA Forum SEKÜLER KONULAR… Kadın Benim Adım Kadın Re: Benim Adım Kadın

#29686
Anonim
Pasif

Bozulmanın nedenini Kutsal Kitap tek bir kelime ile açıklar: günah. Adem ve Havva’nın günaha düşme hikayesini herhalde şu ya da bu şekilde duymuşsunuzdur. Bu olayın gerçeğinin ayrıntılarını Kutsal Kitap’ın Yaratılış bölümünde okuyabilrisiniz.Ben burada kısaca değineceğim.

Tanrı yarattığı insanların özgür irade sahibi olmasını istedi. Böylece özgür şekilde kendisiyle sevgi ilişkisi kurabilecek ve O da bundan yücelik alabilecekti. Ancak Adem yine kendi özgür iradesiyle şeytanın söylediğini yaparak Tanrı’nın yeme dediği ağacın meyvesinden yedi.Havva ona verdi ve o da yedi. O andan itibaren Tanrı’dan uzak düştüler. Günah dünyaya girmiş oldu. Tanrı onları kendinden uzaklaştırdı. İnsan ilişkilerindeki bozukluk da buradan başladı.

Yaratılış 3:1-13 ayetlerde gördüğümüz gibi, Tanrı’nın “yapma ” dediği şeyi yapan yılan kılığına girmiş olan şeytanın sözlerini dinleyerek günah işlediler. Tanrı onları sorgulayınca nasıl davrandıklarına dikkat ettiniz mi ? Birbirlerini suçladılar. O andan itibaren Tanrı ile olan ilişki bozulmuştu; ama aynı zamanda insanın insanla olan ilişkisi de bozulmuştu. Suçlamalar ve iftiralar insanların arasına katıldı. Tanrı onları Aden bahçesinden kovdu ve günah dünyaya girdi. Adem ve Havva’nın ilk çocuklarından birinin diğer kardeşini öldürmesi insanlar arasındaki bozukluğun en kesin kanıtıdır.

İşte mükemmel yaratılışın günümüzde devam etmemesinin sebebi. Günahlı ve güçlü olan zayıfı ezmeye başlar. Tanrı’nın tasarısının, yani kadınla erkeğin birbiri içindeki uyumu bütün her şey gibi yıkılmaya başladı. Bugün de onun sonuçlarını görüyoruz. Değersizlik, saygısızlık ve hoşgörüsüzlük erkek ve kadın ilişkilerine damgasını vurmuştur. ( B. ÇELİK )

Rabbimizin sevgisi sizinle olsun.

” Ne mutlu size, ey yoksullar ! Çünkü Tanrı’nın Egemenliği sizindir. ” ( Luka 6:20 )rabbe hamdolsun :elsalla: