#28481
Anonim
Pasif

Evlenmek isteyen ama bunu bir türlü gerçekleştiremeyen kişi ne yapacaktır ? Zamanınmızda bu durumda olan birçok kişi vardır. Bu kişiler yukarıdaki yazdıklarımızı göz önünde bulundurarak umutla Tanrı'ya yakarışlarını sürdürmelidirler. Özellikle cinsel düşüncelere karşı kendilerini dua, oruç, yalvarışla Tanrı'nın sözünü ezberlemekle korumalıdırlar. Aynı zamanda inanlı arkadaşlıktan bereket ve teşvik alabilirler. Ne durumda olduğumuz önemli değildir. Her durumda Tanrı tarafından bize verilmiş sorumluluklar vardır. O bize karşılıksız kurtuluş lütfunu sunmuştur. Bizden beklediği O'nun çocukları olarak kutsal bir yaşam yaşayarak O'nun tanıkları olmamızdır.

Bekar inanlıların özellikle çevrelerindeki evli kişilere bakarak kendilerini başarısız ve yalnız hissetmemeleri gerekmektedir. Tanrı'nın kurtardığı kişiler yalnız değillerdir. Hiçbir şekilde de başarısızlığa uğramamışlardır. Onlar için Tanrı'nın hazırladığı bir plan vardır. Tanrı'ya bakarak yaşamlarını sürdürmelidirler. Hem de tam olduklarını, Tanrı ile birlikte yaşadıklarını bilerek, Tanrı'nın bekarlık armağanını gönenerek yaşamalıdırlar.

Evliler evlilik armağanını gönenerek yaşamalıdırlar. İki taraf dünyaya, onun öğretilerine özellikle cinsel sapkınlıklara yenik düşmemelidirler. Bu arada bekar inanlılar evlileri iyi anlamalıdırlar. Kendi özgürlük avantajlarını kullanamayan evlileri bir takım konularda kendilerine katılmadıkları için yargılamamalıdırlar. Evlilerin kendi aralarındaki diyalog içinde bekarlar yalnış yapmamaya, karı-kocayı tedirgin edecek söz ve davranışlardan kaçınmaya çalışmalıdırlar. Bekarlığın kendine göre rahat bir yaşam programı vardır. Evliler bu konuda bağımlıdırlar. Bekarlar bu konuda hassas olmalıdırlar. Örnek vermek gerekirse sinemaya gitmek isteyen bir bekar bunu yerine getirme konusunda daha büyük bir hareket özgürlüğüne sahiptir. Evli arkadaşına baskı yapabilir, hatta kendisine katılmadığı için kızabilir. Oysa evli kardeşinin durumunu iyi anlamalıdır. Bekarlıkta yapılan bazı davranışlar evli çiftlerin yanında, çiftlerden biri en yakın arkadaş olunsa bile, yapılmamalıdır.

Bu bekarları anlama konusunda da aynıdır. Evlilerin bekarları anlaması, onların ruhsal hassasiyetlerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Aile yaşamında bir takım sorumluluklar taşımadıkları gözönünde bulundurulmalı ve aile içindeki sorumluluk kavramlarından bazılarını kolaylıkla anlayabilmeleri beklenmemelidir. ( ” Ahlak ” )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.