Re: ” Allah Yolunun Gizemi “

#34655
Anonim
Pasif

Sayın Esos;
“Durum zannedilen kadar vahim değil”…..Demişsiniz..?

Bu sözcüklerinizi okumak bile beni üzdü nedenmi..? çünkü biz gerçeği yaşadık ne olduğunu biliyoruz…
Bu Sitede, zorluklar ve çekilen sıkıntılarla ilgili…yazıları okudunuzmu..?

“Eksikleriniz çok,imkanlarınız kısıtlı” demişsiniz..sağolun bu gerçekten doğru.peki bu durum vahim değilmi..?

Bakın, en basitinden size şunu söyleyeyim,bir kilise,bir ibadet evi, açmak,Türkiyede o kadar kolay değil.kanunsal bir sürü presedür,ve zorluklarla baş etmeniz demek..Finansal olarak güçlü olmanız yanında..
Öyle ha..denilince izin yok bu ülkede kilise açmak için..
“eee Canım sizde, ibadetinizi evde yapın nolacak..”gibi düşüncelerde, olabiliyor..belki sizde bunu diyebilirsiniz farzedelim.. normal olarak.

Bu da ne yazıkkı olmuyor..olamıyor..toplumun da belki yakın işyeriniz yada yakın çevrenizde tanıdıklarınız, sizi sevdiklerinden dolayı sizdeki bu inancı kabul ediyor olabilirlerde,ama durum bundan ibaret değil ne yazıkki..

Her zaman, en yakınınızdaki kişi bile, konu dinden açıldımı, fellik fellik kaçıyor o ortamdam..sizle, aynı ortamda bulunmak, onu rahatsız ediyor..sanki hristıyanlığınız ona bulaşacak gibi.

Evet..yukarda ne diyordum..evde ibadet meselesi..Tamam..kabul ediyorum tek,yada ailenizle, ibadet etmenize kimse karışmaz..bunda özgürüz..

Ya..bir kaç kişiyle,beraber.. ibadet etmeye sıra geldimi..Plak tersine döner.. evinizde ibadet etmek istediniz diyelim..

Nasılmı..?
Buna, ilk başta Komsularınız izin vermez..Hadi diyelimki..komsuları ikna ettiniz.. bu kez,bunu Yasa’laştırmanız gerekli nasıl mı..?
Evinizin,yada bölgenizin en yakın karakoluna gidip bunu bildirmek ve katılanlar,kimse,onlarında adlarını ve adreslerini bildirmek ve bu insanların katıldıklarına dair İmzalarının olduğu belgeyi, Karakola teyit etmek zorundasınız.bir nevi fişlenmek..
Bu durumda,rahatlıkla ,huzur içinde nasıl, ibadet yapılabilinirki..!
özgür ibadet bunu sizce..?
bu gün çoğu Kilise,dernek adıyla resmi, belgelerde görünür..
Bakın oturmuş kiliseleden bahsediyorum..henüz yapılanma mücadelesi verenlerden değil.çünkü burdada çokkk zorluklarla karşılaşıyor insanlar

Bireysel, Hristiyanlığı toplumda yaşarken, verdiğimiz mücadele ve zorluklardanda bahsetmiyorum,onlara değinmedim bile.
“yapılanmalarınız var”..diyorsunuz..o yapılanmalarda oluşturuluncaya oturtuluncaya, kadar insanları ne uğraştırıyor bir bilseniz..buda öyle kaba tabirce,ha..deyince olmuyor..mallesef olamıyor..

Bizler için iyi dilekleriniz olduğunu görmek,sevindirici ..bu konuda sağolun,hoşgörünüzle siz demekki at gözlüğü ile olaylara bakmıyorsunuz,keşke herkez bu kadar hoşgörülü olabilse.ama olamıyor.
Bunu, sizden duymak,yada sizin gibi, azda olsada, düşünen insanların olduğunu bilmek gerçekten memnun edici..ama güzel kardeşim, herkezde, sizin gibi temiz düşünmüyor,çoğunluk, sizin gibi,düşünmüyor
ülkemizde.

Evet bizler bu Ülkenin vatandaşlarıyız.İstediğimiz tek şey,İnancımıza saygı duyulması,kısıtlı şartlarda değil,özgürce ,ibadet edebilmek..dışlanmadan..zorluklara maruz bırakılmadan..tıpkı sizin..bizlere olan o güzel dileğiniz, gibi yaşamak istiyoruz.

Her yürek, sizinki gibi olsun.
Esenlikle..