Cevaplar & Makaleler
Günahkar Hristiyan…

Günahkar Hristiyan…

GÜNAHKAR HRİSTİYAN ???

‘Var mı böyle biri?’ demiyeceğim. Çünkü hep bir ağızdan ‘Hepimiz günahkarız’ cevabını alacağımı biliyorum. Ama şaşılacak şey, gerçekten de inanılmaz birşey. Bir Hristiyan bunu nasıl söyleyebilir? Bırakın ‘Bir Hristiyanı’, neredeyse ‘Tüm Hristiyanlar’ hep bir ağızdan bunu nasıl söyleyebilir? Hem de utanmadan, çekinmeden. Neredeyse gurur duyarak, kendisini alçak gönüllü sanarak, Kutsal Kelam’a bu kadar aykırı bir söylemde nasıl bulunabilir?

Böyle bir söylem, İsa’nın bütün işlerini siler atar. Yaptıklarını sıfırla çarpar. Böyle bir söylem doğru ise, İsa boşuna öldü demektir. Hiçbirşey başaramadı ve bizler hala günahlarımızın içindeyiz demektir ve üstelik bu durumdan hiç rahatsızlık duymadan. İsa avazı çıktığı kadar bağırıyor, ‘Yıkıl karşımdan, sizleri hiç tanımadım, ey günah işleyenler’ diyor ama bizler hala ‘Günahkar olmakla’ gurur duyuyoruz. Düşünmüyoruz. ‘Acaba İsa bu sözleri kimlere söyledi’ demiyoruz. Ama olay apaçık ortada. Kendini İsa Mesih yanlısı ve dolayısıyla da ‘Kurtulmuş’ olduğuna inananlara söyledi. Bunlar ‘Yalnızca İman’ ile kurtulmuşlar mı? Hayır. Çünkü, ‘Kurtulmuş olduğuna iman etmek’ kurtarmaz.

Hakiki iman, günahtan kurtarır. Günahtan kurtulmamış birinin ne olduğunun hiçbir önemi yoktur: Katolikmiş, Ortodoksmuş, Protestanmış, Yahudiymiş, Müslümanmış…. Bunların hiçbir kıymeti yoktur. Biri diğerini kendi dinine, kendi mezhebine çekmeye çalışır. Ama çekmeye çalışana bak. O özgür değilse, sana nasıl özgürlük sunabilir. O tatmadıysa, sana hangi özgürlükten bahsedebilir. ‘Kutsal olmaya GAYRET EDİN. Kutsal olmadan HİÇKİMSE Rab’bi göremiyecektir’ diyor İbraniler. Kime diyor? Hristiyanlara. İman ediyorum diyenlere. Gerçekten iman ediyorsan, Günahta yaşayamazsın. Gerçek iman, günahtan kurtarır. İsa Mesih günahları ortadan kaldırmak, kölelikten kurtarmak, Şeytan’ın işlerini yok etmek için geldi. Onun Ruhu varsa içinde DÜNYALI bile olamazsın. İçinde DÜNYA SEVGİSİ olanda Tanrı sevgisi yoktur. Yalan yere kendi kendimizi aldatmıyalım kardeşler.

 

Yazan: Kemal Başaran

Loading