Re: Yorum Bilmi

#30436
Anonim
Pasif

Bir arkadaşım var dağların tepesinde yaşıyor. Oturduğu yerde büyük bir hortum oldu Tornedo. Bahçesinde 3m çapında bir çınar ağacı vardı. Tornedo bu çınar ağacını kökleyip attı. Evinin yakınında küçük bir çam ormanı vardı. Bu ormana baktığınızda Tornedo’nun nereden ve nasıl geçtiğini çok iyi görebilirsiniz. Ayrıca o ormana baktığınızda çam ağaçlarının orada durduğunu görebilirdiniz. Çınar ağacı gibi kökünden sökülmemişti. Çam ağaçları esnektirler. Çınar ağaçları ise esnek değildirler. Çınar ağaçları çok sağlam oldukları için hiç bir şey olmayacağını düşündü. Fakat hortum gelip onu yerinden söküp attı. Ama hortum geldiğinde çam ağaçları hortum hangi yöne o yöne doğru esnek bir şekilde döndüler. Domuz yerim domuz yemem. Küpe takarım küpe takmam. Dövmem var ya da dövmem yok. Benim için önemli değil. Benim için önemli olan köküm. Mesela Amerikalılar Amerikan kültürü ile Hıristiyanlığı ayıramıyorlar. Aslında birçok millet aynı. KK’ın söylediği kökler konusunda sağlam durmalıyız. Köklerimiz çıkmamalı. Mesih’te sağlam kalmalı. Pavlus Mesih’te sağlam kaldı, KK’ta köklendi. Ama hala tapınağa gidiyor, gelenekleri yerine getirmeye çalışıyordu. Bu kadar esnek biriydi. Herkes bu esneklikte ve hikmette olmayacak. Bu nedenle kendi vicdanınızı dinleyin diyor KK. Aynı zamanda başkalarının da vicdanını dinleyin. Gerçek konusunda esnek olmak demek değil. Gerçeği nasıl söyleyeceksiniz bu konuda esnek olmak. 15 yaşındakine söylediğiniz gibi 50 yaşındakine de söyleyemezsiniz gerçeği. Zengin adama yaklaştığınız gibi fakir adama yaklaşamazsınız. KK’ı anlatırken insanlara şu tuzağa düşebiliriz. Kendi kültürel önyargılarınız çabucak Hıristiyan gerçeği ile tanımlanabilir. Bizim görevimiz bunu yapmak değildir. KK’ta bazı şeyler bulduğunuzda kendi kültürünüzde bunu anlamaya başladığınızda ve kendi kültürünüzde buna baktığınızda gerçeği kaybetmeksizin kendi kültürünüze uygulama yapmalısınız.
Biz orijinal anlam üzerinde düşünmeliyiz. Önceden yönü anlamak konusunda. Ondan sonra biz uyum sağlamak için mümkün olduğunca KK’a göre KK bizi değişik kültürler aracılığı ile götürene kadar.
Üçüncü şey şudur. Biz bugün aynı kişileriz daha önceden olduğu gibi. Ama her zaman şunu hatırlamalıyız ki her zaman değişik farklı tipte insanlar var. mesela bir bölümü uyguluyorsunuz dedeler hakkında. 4 yaşındaki çocuğa uygulamanızdan farklı. Mesela beni düşünün. 4 yaşında bir torunum var. KK diyor ki durmaksızın dua edin diyor. Bir dede olarak bir teoloji profesörü olarak benim torunumun dua etmesini mi istiyor Tanrı. 4 yaşındaki torundan farklı dua etmemi istiyor. Tabi ki önderlerin daha farklı olmasını istiyor. Bu Hıristiyan yaşamının doğası. KK’da daha fazla enformasyon bulduğunuzda daha fazla güveniyorsunuz bu kavrama. Bu birçok Hıristiyan öğretmeninde geçerli. Çok kesin ve güvenilir olacağınız şeylerle çok kesin ve güvenilir olamayacağınız şeyler arasındaki farkları bilmiyorlar. Ne yapıyorlar insanlar öğretirken. KK’ın çok kesin ve güvenilir olarak söylediği herşeyi ve kendi görüşlerini karıştırıyorlar. Bu durumda dogmatik olmamaları gerekiyor. Mesela bu cümle hakkında dogmatik olabilirsiniz. Kadın ve erkekler uygun giyinmeli. Sanırım bu konu hakkında çok farklı kanaatler var. belki de bu konuda fedakarlık edemeyeceksiniz. Ama buradaki alçakgönüllü giyim hakkında ayrıntılı düşünürseniz. Şimdi görüşünüzü göstermeye başlıyorsunuz. KK hakkında konuşmuyorsunuz. Mesela ben ve eşim bir keresinde Sibirya’ya bir kilisede öğretmeye gittik. Eşim çok fazla takı takmaz ve makyaj yapmaz. Sade biridir. Orada kadınlarla konuşuyordu. İlk gün kadınlar ona çok kibar davranmaya çalıştılar. İkinci gün ona şöyle sordular. Neden fahişe gibi giyiniyorsun. Eşim tercümede bir problem olduğunu düşünmüştü. Ama tercümede bir problem yoktu. Eşimin üzerinde sade bir pantolon ve kazak vardı. Kulağında da küçük bir küpe vardı. Makyaj yoktu. Eşim onlara neden böyle düşündüklerini sorduğunda ona küpe takmışsın, kulağını deldirmişsin ve pantolon giymişsin. Yeterli bir nedendi Sibirya kilisesi için. Bu alçakgönüllü giyim kavramından çok uzak bir şey. Kişisel ve kültürel standartta. Bu nedenle insanlara hikmetli bir sunuş olmalı. Keşke önceden birisi bunu bize söyleseydi. Elbise giyerdi ve küpeleri çıkarırdı. Bu onları rahatlatmak ve esenlikleri için uygun olurdu. Bu nedenle çok hikmetli bir öneri getirmelisiniz. Ama bunu da bir öneri olarak sunabilirsiniz. Tanrı’nın yasası gibi sunamazsınız. Bu uyarlamaları yaparken çok dikkatli olmalısınız. Bazılarını zorlayamazsınız. Bu bilmeniz gereken çok önemli bir şey. İçinde 2-3 kişi ile oturursunuz böyle bir kilisede.