Re: Yaşam Kaynağı Sıvı

#30940
Anonim
Pasif

Konuşan kan

İbraniler 12:24’te, ” yeni antlaşmanın aracısı olan İsa’ya ve Habil’in kanından dah üstün bir anlam ifade eden serpmelik kana yaklaştınız ” deniyor. Nedir bu ” üstün ” anlam ? Habil, kardeşi Kayin tarafından öldürülmüştü. Onun kanın nasıl haykırıyordu, İsa Mesih’in kanı nasıl haykırıyor ?

Tanrı Kayin’e şöyle dedi:

Kardeşinin kanı topraktan bana sesleniyor. Artık döktüğün kardeş kanını içmek için ağzını açan toprağın laneti altındasın. ( Yar. 4:10-11 )

Habil’in kanı, ölüm ve cinayet kokuyordu; intikam istiyordu.

Mesih’in kanı da toprağı boyadı. Ama sonuç, çok farklı: O’nun kanı ölüm değil, yaşam getirdi ! Habil’in kanı ölümkanıydı; ama İsa’nın kanı yaşam kanıdır. Habil’in kanı, intikam diye bağırırken; İsa’nın kanı, bağışlamaktan söz ediyor. C. WESLEY’in yazdığı gibi:

Kanayan dört yarası
Çarmıhın mirası,
Duayla yoğrulmuş,
O kurtuluş aracı.
Haykırıyor durmadan:
” Bağışla onları, bağışla
Fidyemle kurtardım günahkarı.

Kain, Habil’in ölümünden sorumlu olduğu için cezalandırıldı; ama Mesih’in ölümü için kimse acı çekmedi. Aksine, Mesih bizim için acı çekerek öldü. Golgata’da bir kan davası başlamadı. Veliaht Ferdinand’ın öldürülmesi I. Dünya Savaşı’nı başlattı; ama Mesih ” çarmıhta döktüğü kan aracılığı ile barışı sağladı ” ( Kol. 1:20 ).

Askerler, çekiç ve çivi kullanarak İsa Mesih’in diri vücudunu tahtalara gererken; O’nun kanı askerlerin üstüne sıçradı.Yani İsa’nın kanı ellerindeydi. Ama İsa, dua etmeye devam etti: ” Baba onları affet, çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar ” ( Luka 23:34 ), Tanrı’nın onları affetmesi, akmasına izin verdikleri Mesih’in kanı sayesinde oldu. İbraniler 9:22’de, ” Kutsal Yasa’ya göre, hemen her şey kanla temiz kılınır ve kan dökülmeksizin bağışlama olmaz” deniyor. Sadece İsa Mesih’in kanı sayesinde bağışlama olabilir.

hac5 İnsan, canına karşılık ne verebilir ?

Dünyayı kazansan neye yarar ? tanri sevgidir