#30486
Anonim
Pasif

Yine yazinizda belirtiginiz dindarlara karsi belli kesimden mücadele var sözlerinizden sunu anliyorum. Evet var.Hristiyanlarin Türkiye’de kilise evlerine mahkum edilmesi ve ibadethane acmalarina getirilen zorluklar ve kamuoyunda sürekli olusturulan misyonerlik ve hristiyan propagandasi ülkede yasayan hristiyanlara nasil bir önyargi ve kasitli bir mücadelenin yapildigini acikca gösteriyor.Oysaki laik ve demokratik ülkelerde müslümanlar ve diger dinlere mensup olan insanlar serbestce ve özgürce hem ibadet yerlerini aciyorlar hem de dinlerini sertbestce herkese anlatabiliyorlar.
Türkiye’nin bu konuda karnesi ne yazik ki zayiftir.Bu konuda müslümanlara yapilan kolayliklar(daha cok sünni müslümanlara) diger din mensuplarina saglanmiyor.
Su da bir gercek Türkiye’de belli bir kesim Türkiye’nin Islam seriatiyla yönetilmesiyle dogrudan veya dolayli olarak ugrasiyor ve mücadele ediyor.Dolayisiyla bu düsünceye karsi olan baska gücler de bunlarla bir mücadele icerisindedir.Böylelikle sizin de yazinizda belirttiginiz gibi bazi gercekten dindar insanlara haksizlik yapilabiliyor.Biz bundan sevinc duymuyoruz. Biz tüm inanclara esit muamelede ve mesafede durmalardan yanayiz. Bugün ülkede okuldan daha fazla cami ve Kuran kurslari ve baska dini dernekler vardir ve bunlara hergecen gün yenileri ekleniyor.Bu konuda haddinden fazla özgürler ve bir mücadele yok.Bu özgürlügü hristiyan yurttaslara da tanisalar o zaman Türkiye’nin tam bir laik ve demokratik ülke olduguna inanacagim.

sevgili kores
bu yazdıklarınıza katılıyorum.bugün diyanettin 100bini aşkın personeli ve hatırı sayılır bütçesi mevcuttur.hristiyan kardeşlerimizin evlere kapanması konusuna gelince bu tamamen kendi tercihleridir.en azından ben öyle gözlemliyorum.izmirde çok sayıda kilise mevcut iken bazı semtlerde yinede evlere toplanan kardeşlerimiz var.örneğin metroya bindinizimi 5 dakikalık yoldan sonra kilisedesiniz ama gitmiyorlar bu onların tercihleridir.
ama şöyle bir konuda ben sizinle hem fikirim devlet kesinlikle hristiyan vatandaşlarınıda düşünmek zorunda. onlara gereken desteği vermeli ihtiyaç olan yerlere kilise yapılmalı, din adamlarına maaş vermelidir.ayrıca ilahiyet fakültelerinde bu inancın uzmanları tarafından bu inanca mensup kişilere eğitim verilmelidir. yine diyanet işlerine bu inancın mensuplarına yer verilmeli onlarda bu inanca mensup vatandaşlarımıza yönelik çalışmalıdırlar.
ama çok önemli olan başka konularda var bu arada. herkes birbirine saygı duymalı kendine inancından söz ederken bir diğer inancı asla rencide etmemeli hakaret etmemelidir.
forumlarda olsun başka yerlerde olsun hep saygı içerisinde kalınmalı. unutmayalımki saldıran savunma yapmak zorundada kalır.

saygılarımla