#30394
Anonim
Pasif
Kores;8884 wrote:
Sayin Abdulkadir
yazinizda misyonerlerin haklarini savundugunuzu ve yeri geldiginde incil ve Tevrat dagittiginizi belirtmissiniz.Bu sözlerinizde samimiyseniz Rab sizi bereketlesin.Böyle düsünen nadide müslümanlar var.


Sayın Kores,

Neden samimiyetime ”samimiyseniz” diyerek bir soru işareti ve şüphe koyuyorsunuz? Yapmadığım bir şeyi söylemek bizlere yakışır mı?


Kores;8884 wrote:
Yine yazinizda belirtiginiz dindarlara karsi belli kesimden mücadele var sözlerinizden sunu anliyorum. Evet var.Hristiyanlarin Türkiye’de kilise evlerine mahkum edilmesi ve ibadethane acmalarina getirilen zorluklar ve kamuoyunda sürekli olusturulan misyonerlik ve hristiyan propagandasi ülkede yasayan hristiyanlara nasil bir önyargi ve kasitli bir mücadelenin yapildigini acikca gösteriyor.Oysaki laik ve demokratik ülkelerde müslümanlar ve diger dinlere mensup olan insanlar serbestce ve özgürce hem ibadet yerlerini aciyorlar hem de dinlerini sertbestce herkese anlatabiliyorlar.
Türkiye’nin bu konuda karnesi ne yazik ki zayiftir.Bu konuda müslümanlara yapilan kolayliklar(daha cok sünni müslümanlara) diger din mensuplarina saglanmiyor.


Kastettiğim dindarlar özellikle islam şeriatini yaşayan/yaşamak isteyen dindar müslümanlardı.:) Sizin bu konuda söylediklerinize katılıyorum ama hristiyanlara yönelik idari zoluklar islami hassasiytelerden kaynaklanmıyor. Türkiye de yanlış bir laiklik ve yanlış bir isalm anlayışı hakim. Öyle olunca karnesinin zayıf olması gayet doğal. Dediğiniz gibi hristiyan kültürüne sahip ülkelerde müslümanlar kendi özvatanlarındakinden daha özgürdürler. Ama bu özgürlüklerin bile bir sınırı vardır.
Ülkede sünni müslümanlara sağlanan kolaylıklar dediğiniz şeyler rutin hizmetlerdir. Ve müslümanlar bu hizmetleri sunmak için ne zorluklarla karşılaşıyorlar, tabiri caizse işi kitabına uydurmak zorunda kalıyorlar. Sistem müslümanları ikiyüzlü davranmaya mahkum ediyor. Son olarak Konya’da yaşanan Kur’an kursu faciasının sebeplerinden biri de bu mahkumiyettir.


Kores;8884 wrote:
Su da bir gercek Türkiye’de belli bir kesim Türkiye’nin Islam seriatiyla yönetilmesiyle dogrudan veya dolayli olarak ugrasiyor ve mücadele ediyor.Dolayisiyla bu düsünceye karsi olan baska gücler de bunlarla bir mücadele icerisindedir.Böylelikle sizin de yazinizda belirttiginiz gibi bazi gercekten dindar insanlara haksizlik yapilabiliyor.Biz bundan sevinc duymuyoruz. Biz tüm inanclara esit muamelede ve mesafede durmalardan yanayiz. Bugün ülkede okuldan daha fazla cami ve Kuran kurslari ve baska dini dernekler vardir ve bunlara hergecen gün yenileri ekleniyor.Bu konuda haddinden fazla özgürler ve bir mücadele yok.Bu özgürlügü hristiyan yurttaslara da tanisalar o zaman Türkiye’nin tam bir laik ve demokratik ülke olduguna inanacagim.

Müslüman vatandaslarin Türkiye’den bir sikayeti olmamasi gerekiyor.Cünkü hersey onlarin istedigi gibi gidiyor.Bu da bir gercek.


Kur’anın tamamına inanmış bir müslüman için islam yasalarının uygulanmasını istemesinden daha doğal ne olabilir sormak isterim. Bu konuda çok farklı fikirler var. Ama ben isalmın bir bütün olduğuna, toplum sal yaşantıyı belirleyen kuralları olduğuna ve sadece vicdana ait olan bir inanç olmadığına inanıyor ve bunun mücadelesini yapıyorum. İsrail’de nasıl tevrat yasaları uygulanıyorsa, islam ülkelerinde de kanunlar kur’an hükümlerine yani Allah’ın emirlerine aykırı olmasın. Bu noktada devlet, kendine göre dindarlar arasında zararlı-zararsız ayrımı yapıyor ve bu ayrıma göre de yaptırımlar uyguluyor. Sadece ibadetle mesgul olup etliğe sütlüye karışmayan müslüman istiyor. Bu tarifin dışında kalanlar varsa, ve hala kanunlar çerçevesinde birşeyler yapmaya çalışıyorlarsa bu, devletin sağladığı kolaylıklar nedeniyle değildir. Bu açıdan bakıldığında, bizim sizler kadar bile serbestliğimiz yoktur inanın. Yıllardır süren başörtüsü sorunu hepimizin gözleri önünde devam ediyor.
Herşeyin bizim istediğimiz gibi gittiğine dair bir tek örnek verebilir misiniz?
Osmanlının son 2 yüzyılından beri gerçek dindarlar devletin günah keçisi durumundadırlar. Bu durum, müslümanların elini ayağını bağlamaktadır. İslam karşıtı güçlü bir medya ordusu ise cabası. Bu açıdan bakıldığında gayri müslim vatandaşlar daha şanslı görünmektedirler. Şikayet ettiğiniz baskılar ne halk kesimindendir ne de sistem yönündendir. Ulusalcı, milliyetçi, laikçi aşırı uçların baskısı ve yönlendirmesidir yaşananlar.

Kores;8884 wrote:
Neyse sözü fazla uzatmayayim.
Sayin abdulkadir bazi konularda gercekten cok güzel düsünüyorsunuz.Incil ve Tevrat hakkinda güzel yorumlariniz var.Foruma güzel bir renk kattiginizi düsünüyorum.

Rab yüreginizde olsun.944244001208289162.gif

İltifatınız ve güzel duanız için teşekkür ederim. Ayı düşüncede olmayan arkadaşlar elbette olacaktır. Ama farklılıklara tahammül etmeyi, dünyanın ve ülkenin selameti için bir şekilde başarmamız gerekiyor.
Rabbim, yüreğinizi gerçeğin her türlüsüne açsın…