Re: Tanrı’nın Sevgisi Bizi Nasıl Iyileştirir ?

#28862
Anonim
Pasif

Sabırsızlık birçok duygu aracılığıyla görülür; sabırsızlığın içinde bir miktar da asabiyet, kendinden geçme ya da kontrolden çıkma duyguları bulunsa da, asıl olarak kökünde öfke bulunur.

Sabır için kullanılan Grekçe kelime, makrothumia, iki kelimeden oluşmuştur; öfke ve yavaş / uzun. Grekçe sözcüğün yarısı ” öfke ” demektir ki, bu asabiyeti de içermektedir. Diğer yarısı ise ” gelmesi uzun süren ” ya da ” görünmekte yavaş olan ” anlamındadır. Bu kelimelerin birleşimi, geçikmiş olan öfke, yavaş gelen asabiyet anlamına gelen sabır kavramıdır.

Tanrı en iyi sabır örneğimizdir. Kendi doğasını Musa’ya şöyle tanıtmıştır: Ben ” RAB’bim ” dedi, “RAB, acıyan, lütfeden, tez öfkelenmeyen, sevgisi engin ve sadık Tanrı. Binlercesine sevgi gösterir, suçlarını, isyanlarını, günahlarını bağışlarım. Hiçbir suçu cezasız bırakmam. Babaların işlediği suçun hesabını oğullarından, torunlarından, üçüncü, dördüncü kuşaklardan sorarım. ” ( Mıs. Çık. 34:6-7 )

Tanrı kendisini fkelenmekte yavaş olarak tanımlamıştır. Sabrın tersinin fkelenmekte çabuk olmak olduğunu kolayca anlayabiliriz. Birisi bizimle kaba bir şekilde konuşsa ya da trafikte yolumuzu kesse, aniden bir fke patlaması ya da ani bir sinirlilik hali hissederiz. Çabuk alevlenen öfke mantıksız, olumsuz, kinci ve öç alıcıdır.

Öfkelenmemizin nedenini ele alırken öfkelenme nedenimiz hakkında kesin bilgiye sahip olmamız gerekir. Çoğu kişi her tür öfkenin yalnış olduğuna inanırken, ancak çok az kişi belli bir çeşit öfkenin Tanrı’nın doğasında bulunduğunu kabul etmeye isteklidir. Öfke, bir çok durumda Tanrı tarafından bizi doğruluğa yönlendirmek için kullanılmaktadır. Öfke, bizim adalet ve kötülüğü yenme isteği duymamıza neden olması gereken bir duygudur. tanrı, çocuklarına zarar vermeyi isteyen ya da çocuklarına vermiş oldukları bereketleri almalarına engel olmak isteyen her kişiye ve her şeye karşı öfkelidir. Buna rağmen Tanrı’nın öfkesini yönlendiren her zaman sevgidir. Tez öfkelenmemesini ve öfkesini hemen göstermemesini sağlayan O’nun sevgisidir. ( M. Y. )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.tanri sevgidir