Re: Tanrı Ile Dostluk

#28413
Anonim
Pasif

I – YENİDEN ÖZEL BİR DÜNYA DÜZENLEME
İÇTENLİĞİN DİSİPLİNİ

Çizgilerimizi basitleştirmesine ve yeniden düzenlemesine karşı etrafımızdaki her şey işlemeye devam ediyor. Herşey ! Bizimki dağınık ve karmaşık bir dünyadır. Tanrı, bu yolu yaratmadı. Bu yolu meydana getiren, ahlaksal bozukluğu olan ve vesveleli insancıllıktır !

“Bulduğum tek şey: Tanrı, insanları doğru yarattı. Oysa onlar hala karmaşık çözümler arıyorlar.” ( Vaiz 7:29 )

Reklamların büyük amacı vardır: Hoşnutsuz, keder dolu kimliği olan, sahip olduklarından memnun olmayan bireyler yapmak. Niçin ? Bu yüzden ne sunduklarını ele alacağız. Hatta aldık ! Tüketim toplumunun parolası, çok parlak ve kendisini hissettirendir – daha çok. Yeter artık diyemiyoruz.

Öncelikle bu hızı artan, beklentileri büyüyen, basıncı çok yönlü olan rekabet hakkında dinsel ya da mesleki dünyanın öğrendiklerinde uzun süren bir acemilik değildir. Rekabetin yararları varken; denetimin dışında sürdüğünde gelen radyoaktif serpintileri kim ölçebilir ? Payların, yumuşayan gerilimin bir tercih olması ve büyüklük asla yeterli değildir. Bilge Süleyman, tamamen haklıdır: ” Onlar hala karmaşık çözüm arıyorlar.”

Ancak bunları ele almadık……. bir araya getirmeyeceğiz, sahip olmayacağız. Ayrıca , basitte olsa yarışmayacağız.. Kazanmayı sürdüreceğiz, daima da kazanacağız. Devam eden bu şeyleri asla istemedik, zamanımızı da onlar için harcamadık. O çıldırtıcı gidişin özelliği, bizi nefes nefese, sinirli ( huysuz ) bir gayretin içine sokmaktır.

Kesin olan bir şey var ki; Tanrı, böyle bir kafa karışıklığının yararı olmaz. Burada; Thomas Kelly’nin okuyucularına ” Tanrı, asla ateşli bir solumanın dayanılmaz tırmanışında bize rehberlik etmiyor. ” diye anımsattığı sözcükleri anımsıyorum.

Yeniden özel bir dünya düzenlerken; içtenleşme gereksinimi zorunludur. Aksi takdirde; yüreğimizin sessiz derinliklerine girmeksizin, içine dayanmaksızın Tanrı’nın en iyi iletilerinin nerede belirtildiğini keşfederiz. Bu koşulda; çok uzun yaşasak bile, İsa’ya doğru soğuk gelişir ve dikbaşlı dünyada , ayartma nesneleri oluruz.

Pavlus’un tüketimde, cinsellikte ve işlekte Korintli dostlarına ilettiği uyarısını anımsatırım: ” Ne var ki, yılanın Havva’yı kurnazlığıyla aldatması gibi, düşüncelerinizin Mesih’e olan içten ve pak adanmışlıktan saptırılmasından korkuyorum. ” ( 2. Korintliler 11: 3 ) ( “Tanrı ile Dostluk ” )

Devamı var.
Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.