ANASAYFA Forum DİNLER, MEZHEPLER, İNANÇLAR… Doğu Ortodoksluğu Süryani Ortodokslara Göre Hasta Yağı Ve Ölüm Sonrasında Insanın Karşılaşacacagi Durumlar Re: Süryani Ortodokslara Göre Hasta Yağı Ve Ölüm Sonrasında Insanın Karşılaşacacagi Durumlar

#28110
Anonim
Pasif

Bir Kişi Öldüğü Zaman ya Kurtulmuş Olarak Ölür ya da Kurtulmamış Olarak Ölür!

Kurtulup kurtulmamamız yaptığımız iyiliklerle, iyi ya da kötü oluşumuzla ilişkili değildir. Ancak bir kimse İsa Mesih’in kendi günahları için çarmıha gerildiğine iman ederse ve tövbe edip O’nu yaşamına Rabbi ve Kurtarıcısı olarak kabul ederse kurtulur. İyi işlerimizle, sevaplarımızla değil, ama İsa’ya imanla kurtuluyoruz. Bu yüzden gerçekten iman etmiş ve kurtulmuş birisi için öldükten sonra, hayattaki yakınlarının sadakaları, namazları ve kurbanlarının bir yarar sağlaması söz konusu değildir. Buna gerek de yoktur, çünkü o zaten kurtulmuştur, henüz yaşarken İsa Mesih’e iman etmiş, ve O’na yaraşır bir yaşam sürmüştür.

Bir kişi öldüğü zaman ya kurtulmuş olarak ölür ya da kurtulmamış olarak ölür. Bu dünyada yaşarken herkesin tövbe fırsatı vardır, ama öldükten sonra kisi bu hakkını kaybeder. Dünyanın bütün papazları, hocaları ve din adamları ölen kişinin ruhu için isterlerse gece gündüz hiç durmadan dua etsinler, namaz kılsınlar ve sadaka versinler farketmez ve hiçbir yarar sağlamaz. ‘Her koyun kendi bacağından asılır’ diye bir atasözü vardır. Herkes Rab’bin önünde duracak ve kendisi için hesap verecektir.

Eğer din adamlarının yada başka insanların dualarıyla, kurbanlarıyla ve namazlarıyla kurtulunabilseydi, o zaman Mesih’in gelmesine hiç gerek kalmazdı. Kutsal Kitap’ta böyle bir öğreti yoktur. Mesih, tüm insanlığın günahlarının cezasını haç üzerinde kanını akıtarak ve canını vererek ödemiştir. Yapılması gereken tek şey yaşarken buna iman etmek, günahlarından tövbe ederek bu kurtuluş hediyesini İsa’nın elinden alıp O’na teşekkür etmektir.

Sevgilerimle