#30612
Anonim
Pasif

Elcilerin Isleri 2,31-32 de verdiginiz ayetlerle de Isa Mesih’in diger insanlarin normalde gidecegi yer olan ölüler diyarina gitmedigi vurgulaniyor.

Nasıl ölüler diyarına gitmediğini vurguluyor? O ayetlerde Mesih İsa’nın ölüler diyarına ebediyen terk edilmediğini vurgulamaktadır. Oysa ki herkesin söylediği gibi Mesih İsa’nın hem Tanrısal hem de insansal bir özelliği vardı. Ve daha önceden de yazılmış olduğu gibi Mesih İsa çarmıha gerildikten sonra 3 günlüğüne ölüler diyarına gitmişti ve 3. günün sonunda ise dirilmişti. Bunu nasıl yadsırsınız? Biz bunları söylediğimiz zaman “Ne o yoksa Tanrı 3 gün ölmüş müdür?” deniyor Elbette ki Tanrı 3 gün ölmemiştir çünkü en başından da belirttiğim gibi Mesih İsa’nın hem Tanrısal bir özelliği vardı hem de insansal özelliği vardı. Sizin bu konuları çok iyi bildiğinizi biliyorum ve bu yüzden detaylara girmeye gerek görmüyorum; size karşı çıktığım tek nokta Mesih İsa’nın ölüler diyarına gitmediğini söylemenizdir. Hayır Mesih İsa 3 günlüğüne ölüler diyarına gitmiştir ve Elçilerin İşleri 2:31,32 de buna karşı çıkmamaktatır. Bu ayetler sadece Mesih İsa’nın devamlı bir şekilde ölüler diyarında kalmadığını vurgulamaktadır; çünkü 3 gün sonra dirilmiştir.

Yoksa bos tartismalarin kimseye faydasi olmaz.Önceki yazimda da söyledigim gibi Yehova Sahitlerinin Incil cevirilerini reddediyorum,ciddiye almiyorum hatta Pavlus’un dedigi gibi lanetliyorum.

Koresçim birbirimizi tanımıyoruz ve birbirimizi tanımadığımızdan dolayı da bu şekilde yanlış düşünüyoruz. Emin olun ki Yehova şahitlerine en az ben de sizin kadar karşıyımdır. Daha ortada bu sitenin adı sanı yokken bundan 10 yıl önce biz mirc serverlarında Yehova Şahitlerine karşı çıkmıştık, onlarla tartışmıştık ve çok yanlış bir yolda olduklarını söylemiştik. O günlere tanıklık eden kardeşlerim hala bu sitededir ve beni tanıyan tanır…

Ayrıca ben Müslüman kardeşlerimle fikir alışverişi de yaparım. Gün gelir İncil hakkında da konuşuruz. Mesih’in Tanrılığı hakkında da konuşuruz. Gün gelir onlar Mesih’i Tanrı olarak saymadıklarından dolayı Yehova Şahitlerini överler ve ben onlara her zaman karşı çıkarım. Yehova şahitlerini övmek demek Hristiyanlığın sonu demektir. Yehova şahitlerinin haklı çıkması demek o gün Hristiyanlığın bittiğini gösterir. Yehova şahitlerine hak vermek, Mesih’in Tanrılığını yok saymaktır. Mesih’in Tanrılığını yok saymak demek üçlü birliği ve dolayısıyla Kutsal Ruh’u red etmektir. Kutsal Ruhu yok etmek, Mesih’ten sonra gelecek avutucunun Kutsal Ruh olmayacağını ve bunun bir peygamber olacağını söylemek demektir. Şimdi bana söyleyin… Böyle bir durumda bir Hristiyan nasıl olur da Yehova Şahitlerini övebilir?

Beni anlamadığınız ve anlamak istemediğiniz nokta neresidir biliyor musunuz?

Yehova Şahitlerinin “size bugün derim ki” cümlesinin yanlışlığını ispat edemiyecek olmanızdır. Çünkü bu cümle orjinal metinlerde bir muammadır. Bir bilinmezliktir. Sizin Yehova Şahitleri yanlış yazmıştır demeniz için, bu bilginin doğrusunu bizim önümüze koymanız gerkemektedir. Bu bilginin doğrusunu da bizim önümüze koyduğunuzda (yani orjinal eski yunanca metni ortaya koyduğunuzda) pek ala orada “bugün” kelimesinin nerede vurgulanmış olduğu konusunda fikir ayrılıklarına düşebileceğimizi görebilirsiniz. Çünkü o günün yunancasında nokta ve virgül yoktu! Nokta ve virgül kuralları olmadığı için de “bugün” kelimesinin nerede vurgulandığı bilinmemektedir!!

Zaten sizin doğru saydığınız (ve benim de doğru saydığım) İnciller de O cümleyi çevirirken bir tahminden yola çıkmışlardır, çünkü onlarda “bugün” kelimesinin nerede vurgulandığını bilmiyorlardı. Diğer ayetlere bakmışlardır ve ona göre tahmin yürüterek “bugün” kelimesini cümlenin bir yerine koymuşlardır.

Bunları ben iddia etmiyorum. Bunları iddia edenler İncil’in, Tevrat’ın, Zebur’un orjinal metinleriyle ilgilenen kişiler.