Re: Reform İlahiyatı Nedir?

#28515
Anonim
Pasif

Hristiyan Yaşamı

Böylesi bir imanın ışığında yaşanması gereken samimi Hristiyan hayatı da gerçekten farklı olacaktır. En azından bugün Hristiyan yaşamı diye ortaya konan yaşamlardan çok daha farklı bir yaşam sergilenecektir.

Reform İlahiyatında Tanrı’nın sunduğu kurtuluşla halkının edinmesini istediği imanlı yaşamı şöyle ifade edebiliriz;

1.Motivasyonları şekle sokan Tanrı yasası sınırları içinde yaşanan özgür bir yaşam Tanrısal bir yaşam olacaktır. Bu tarz bir yaşamda ceza korkusu ile umut arasında gidip gelme söz konusu değildir. Tabi bunun için bu Tanrı öğretişini ciddi olarak imanla yüreğe almak esastır. Ruhsal davranışlarımı öne çıkardığımda Tanrı bendeki korku kökenini görüp sunduğu lütfu boşa çıkarmamdan ötürü benden hoşlanacak mı yoksa benden ötürü üzüntü mü duyacak? İyi işler yapmak yerine bencilliğimden ötürü karıştırdığım yaşamımdan ötürü acaba Tanrı beni hemen yargılayacak mı? Gibi ikilemler arasında dengesiz bir imanlı yaşamı sergilemem ancak doğru bir iman öğretisi üzerine oturmuş bir iman ve inanç yaşamı bağlantısı ile söz konusu olabilecektir. Bu da gerçekten Tanrı’nın kutsal yazılarının gerçek ifadesine en yakın yorumlarından biri olan Reform yorumu ile yaşanan bir Hristiyan yaşamı için söz konusudur.

Reform imanlı için lütuf Hristiyan öğretişinin temeli ve hoşnut olmak ise Hristiyan ahlakının temelidir. Acaba yaptıklarım ne kadar beden de ya da değil diye düşünerek yaşanan bir Hristiyan yaşamı karşılıksız lütfun ve hiç bir yetenek görülmeksizin sırf Tanrı’nın ilahi isteminden ötürü bahşedilmiş bir kurtuluşun gölgesinde sadece Tanrı’ya şükran borcundan ve O’na onur getirmek amaçlı ve O’ndan zevk almak amaçlı yaşanan samimi, sürekli ve düzenli bir iman hayatı gerçekten çok yerli yerinde, oturmuş, olgun bir Tanrısal yaşam örneği sunacak ve Mesih İsa’ya inanılmaz önemli bir tanık yaşam olacaktır. İnsanlar iyi olmalıdırlar, sürekli dua ile dolu, içten, samimi bir iman hayatı sürmelidirler, ibadet edip Tanrı’ya onur getirmelidirler, çevrelerine, kendilerine, insanlara saygılı olmalıdırlar. Farklı düşünenlere elden geldiğince iyi davranmalıdırlar. Neden? Çünkü onları karşılıksız seven, kurtaran, yaşamını feda eden Rab’leri öyle istemiştir. O’na olan sevgi, saygı, iman ve itaat düpdüzgün bir iman hayatı ortaya koyar da ondan. O herşeye kadir olan bizi karanlığın egemenliğinden aydınlığa çıkarma gücüne sahiptir de ondan.

Reform imanlı bütün dikkatini artık kendi kurtuluş ve esenliğini aramaktan başkalarının kurtuluş ve esenliğine çevirmiştir. Bunu Kurtaran Rab’bi bu noktaya getirmektedir. Dünya da binlerce, milyonlarca insan acı çekmektedir, zor durumlarda yaşamaktadırlar, Tanrı’yı tanımadan zorluklar içinde, mutsuzluklar içinde kıvranmaktadırlar. Tanrı’nın doğasını insanlar talan etmekte, sanatı, müziği, yaşam kalitesini hep al aşağı etmektedirler. İşte Mesih İsa’da Tanrısal kurtuluşu imanla Tanrı lütfunda almış olan ve sonsuz yaşama kavuşmuş olan ve Tanrı’nın Ruhunun rehberliğinde sevinen Mesih İsa’daki Reform ilahiyatında hristiyan artık bu sevincini, bu özgürlüğünü, bu kurtulmuşluğunu tamamen Tanrı’nın dünyasına hizmete, en kaliteli bir yaşam sergileyerek ve başkalarını düşünerek yaşamakla paylaşmak durumundadır.

http://www.allsaintsmoda.com/