ANASAYFA Forum HRİSTİYAN YAŞAMI VE UYGULAMALARI Mucizeler Mucizeler Üzerine Konuşmalar Re: Mucizeler Üzerine Konuşmalar

#31443
Anonim
Pasif

Ne işe yarar mucizeler ?

Mucizelerin başlıca iki özelliği olduğunu söylemek olasıdır:

1- Dikkat çekici bir olay gözlenir.
2- Bu harika olay ( olağanüstü ), Tanrı’nın amaçlarına hizmet eden bir belirtidir ve teolojik anlamı vardır.

Yu. 6:5-59’a bakalım: 5.000 kişinin doyurulması var. Bu sayıya kadın ve çcukların sayısı dahil değildir. Bu mucize, o zamanlar belirli bir gereksinimi karşılıyor. Gerçekte ruhsal bakımdan aç olan bir kalabalığın fiziksel açlığı gideriliyor.Kalabalıkların, açlıklarını düşünmeden, İsa’yı izlemeye ve dinlemeye istekli olduklarını görüyoruz. Burada önemli olan şey, sadece kalabalığın açlığının giderilmiş olması değildir.Olay, İsa’nın yaratılmış olan dünyanın Rab’bi olduğunu ve bu dünyaya hükmedebildiğini gösteren belirti olduğu gibi; gündelik gereksinmeleri gözardı etmediğini de gösteren bir eylemdir.
Bu konuda; Mıchael POOLE, şunu ifade ediyor: İsa, kalabalığa merhamet gösteriyordu. İsa’nın kalabalığı doyurduktan sonra söylediklerinden de anlaşılabileceği üzere bu olay, Yaşam Ekmaği sıfatıyla da anılan kendisinin, insanların ruhsal açlığını dindirebileceğini öğretmek için başvurduğu bir araçtı.

Mucizeler, Göklerin Egemenliği’nin ( Tanrı’nın Egemenliği’nin ) yakın olduğunu gösteren belirtiler olarak; İsa’nın öğretilerinin ve vaazlarının vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

hisusa Rab’bin sevgisi ve ışığının sarmalında kalınız. –amin