#29377
Anonim
Pasif

Yayınevi baskınında sanıklar yüzleştirildi

9 Haziran, 2008 21:48:00 (TSİ)

1.gif 1.gif

durusma09.jpg

1.gif

Malatya’daki yayınevi cinayetleriyle ilgili davanın, 7’nci duruşması bugün yapıldı. 5 sanık hakim önünde yüzleştirilirken, Emre Günaydın hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, sanıkların savunmaları arasındaki çelişkilerin giderilmesi için yüzleştirme yapıldı.

Savunmaları okunan tutuklu sanıklar Emre Günaydın (19), Salih Gürler (20), Abuzer Yıldırım (19), Cuma Özdemir (20) ve Hamit Çeker’e (19), mahkeme heyeti tarafından ifadelerindeki çelişkiler soruldu.

Bunun üzerine söz alan Emre Günaydın, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini tekrarlayarak, “Ben kimseyi öldürmedim” diyerek, Uğur Yüksel’i domuz bağı ile bağlayan kişinin Cuma Özdemir’in olduğunu öne sürdü.

Diğer sanıkların ifadelerinde, kendisinin tehdidi ile yayınevine gittikleri yönünde beyanda bulunduklarını hatırlatan Günaydın, “Benden korktuklarını söylüyorlar. Madem benim dışımdaki 4 kişi, benden korkarak gelmiş, babaları soğan erkeği yetiştirmiş, duruşmaya etek giyip gelsinler. Ben tek kişiyim, onlar 4 kişi. Ayrıca fiziksel olarak benden üstün durumdalar” diye konuştu.

Bu arada söz alan Salih Gürler, “Ben Ankara’ya, İstanbul’a gitmedim. Emre’nin dayılarının ne iş yaptığını bilemem. Kendisi sürekli olarak ağabeyinin Sedat Peker’in yanında olduğunu, dayılarının mafya olduğunu söylerdi” dedi.

Diğer sanıklar da Emre Günaydın’ın tehdit içeren ifadeler kullandığını öne sürerek, yayınevine zorla götürüldüklerini iddia ettiler.

Sanıklardan Abuzer Yıldırım söz alarak “Benim dışımdakilerin tehditle getirildiklerini bilmiyordum. Sadece benim tehdit edildiğimi zannediyordum. İddianamede onların da tehditle getirildiğini öğrenmiş oldum. Ayrıca duruşmaya ara verildiği sırada, duruşma salonundan çıkarıldığımızda Emre bana (Seninle dışarıda görüşeceğiz) diyerek tehdit etti” dedi.

Kendini iyi hissetmediğini belirten Salih Gürler, mahkeme salonundan bir süreliğine dışarı çıkarıldı. İhtiyaç gidermek için salondan ayrılmak istediğini belirten Emre Günaydın da güvenlik güçleri eşliğinde dışarı çıkarıldı.

Emre Günaydın, salondan çıkarken “Soğan erkeği yetiştirip gelmişler” diye bağırdı. Öte yandan öldürülen Uğur Yüksel’in annesi Hatice Yüksel’in, zanlıların savunmaları okunurken sürekli ağladığı gözlendi.

Abuzer Yıldırım’a tahliye talebi

Duruşmanın ardından mahkeme heyetine taleplerini ileten sanık Abuzer Yıldırım’ın müdafi avukatı Alparslan Aslan, müvekkilinin öldürme olayına karışmadığını iddia ederek, olayın meydana geldiği yere gidinceye kadar da olaydan bilgisi olmadığını öne sürdü.

Aslan, sanığın ceza evinde kaldığı sürenin de göz önüne alınması ve tahliyesinin yapılmasını talep etti. Talep mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Bu arada söz alan müdahil avukatlardan Erkan Doğan, “telekulak” iddialarının ardından İçişleri Bakanlığı’nın, cinayet zanlılarının “teknik takip” sonucu yakaladığı yönünde açıklamalar yaptığını belirterek, varsa böyle bir izleme veya dinlemeye ait kayıtların mahkemeye ulaştırılmasını istedi.

Müdahil ve sanık avukatlarının taleplerini sunmasının ardından mahkeme heyeti, duruşmayı 4 Temmuz 2008 tarihine erteledi.

Olayın gelişimi

Malatya’da 18 Nisan 2007’de Zirve Yayınevi’nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel boğazları kesilerek öldürülmüş, polis, zanlılardan Salih Gürler (20), Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19) ve Abuzer Yıldırım’ı (19) olay yerinde yakalamıştı.

Olaydan sonra üçüncü katın penceresinden kaçmak isterken düşerek yaralanan Emre Günaydın, kaldırıldığı İÜ Turgut Özal Tıp Merkezi’nde tedavi altına alınmış, tedavisinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

http://www.cnnturk.com/TURKIYE/haber_detay.asp?PID=318&HID=1&haberID=468283