#28345
Anonim
Pasif

Malatya’daki vahşet için ilginç iddianame

Malatya’da Zirve Yayınevi’nde 3 kişinin öldürülmesine ilişkin açılan davanın dosyasında ‘misyonerliğe’, katillerden daha geniş yer ayrıldı. Kurbanların ailelerinin avukatları hazırlanan dosyaya tepki gösterdi

agun.jpg

Gökçer Tahincioğlu

Malatya’da Zirve Yayınevi’nde 3 kişinin öldürülmesine ilişkin olarak açılan davanın dosyasında ‘misyonerliğe’, cinayeti işleyenlerin faaliyetlerinden daha geniş ayrıldı. Dosyada, Zirve Yayınevi’nin faaliyetleri, öldürülen yayınevi çalışanları Necati Aydın, Tilmann Geske ve Uğur Yüksel’in görüştüğü kişilerin isim, telefon ve adresleri, hazırladıkları raporlar detaylarıyla yer aldı.

Geçen nisan ayında gittikleri Zirve Yayınevi’nde ‘misyoner faaliyetlerle devleti yıkmaya çalıştıkları’ gerekçesiyle yayınevinin 3 çalışanını katleden sanıklar Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Salih Gürler, Abuzer Yıldırım ve Hamit Çeker hakkındaki soruşturma dosyasından ‘farklı isimleri hedef haline getirebilecek’ bilgiler çıktı.

Raporlar da var

Malatya Başsavcılığı’nca hazırlanan dosyada, Zirve Yayınevi’nde ‘misyonerlik faaliyetleri yürütüldüğü’ne yönelik belge ve bilgiler, sanıkların kanlı baskın öncesi ve sonrasındaki eylemlerinden daha geniş yer buldu. Dosyada, öldürülenlerin 2005’ten bu yana görüştükleri isimler, bu kişilerin telefon numaraları ve adresleri yer aldı. Bu kişilerle yapılan görüşmelerin içeriğine yönelik tutulan notlar da dosyaya girdi. Dosyaya, “Sadece yayınları istiyor, görüşmek istemiyor”, “Yayınlarla çok ilgilendi” gibi ifadelerin yer aldığı notlar aynen konuldu.
Zirve Yayınevi’nden gönderilen elektronik postaların içeriğinin de bulunduğu dosyada, e-posta listeleri açık biçimde yazıldı. Dosyada, yayınevi çalışanlarının hangi illerde faaliyet gösterdikleri, bu illerde kimlerle görüşme yaptıkları, görüşme yapılan kişilerin isim, adres ve telefonları da yer buldu. İllerde yürütülen faaliyetlere yönelik değerlendirme raporları da dosyaya bire bir konuldu. Zirve Yayınevi’nde basılan Hıristiyanlığın anlatıldığı kitapların içeriğine dosyada yer aldı.

Suçlara kapı açılıyor

Öldürülenlerin ailelerinin avukatları, savcılığın dava konusu cinayetle ilgisi olmamasına rağmen bu bilgileri dosyaya sokmasına tepki gösterdi. Avukatlar, savcılığın açıkça talep etmese de misyonerlerin dinlerini yaymalarını ‘haksız tahrik’ gibi göstermeye çalıştığını ve sanıklara bu nedenle ceza indirimi verilmesine yönelik değerlendirmelerini böyle ortaya koyduğunu belirtti.
Avukatlar, dosyadaki bu bilgilerle yeni suçların işlenmesine kapı aralandığını öne sürerek, “Öldülenlerin avukatları, Malatya Başsavcılığı’nın hazırladığı dosyayı eleştirerek, “İşlenen cinayetin gerekçesi de misyonerlik. Bu bilgilere dosyada yer verilerek, yeni eylemlere kapı aralanıyor” dedi. İddianamede, 5 sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenmişti. Davanın ilk duruşması önümüzdeki cuma günü yapılacak

MİLLİYET

http://www.milliyet.com.tr/2007/11/20/guncel/agun.html