#28641
Armagan
Anahtar yönetici

güvercin;11746 wrote:
bursali68;11742 wrote:
Arkadasim, iki ayett bir birini tamamliyor.Ikisine inanacagiz. Buna 73.ü dahil edersek manasi dahada netlesir. 69. bahsedilen Hiristiyanlar (3 teslise inanlar degil). Dikkat ettiysen Allaha inanlar diye geciyor. Bildigin üzre Kuranda Allah tektir ve kesinlikle dogmamistir ve dogrulmamistir, yani insan degildir.
69 da deniliyorki “müslümanlar ve hiristiyanlarin, yahudilerin icinden tek Allaha inanlar ve ahiret gününe inanan ve salih ameller isleyenler icin korku yoktur.”=>Iste gercek manasi budur. Bunun icin tefsir okunmali. Mealler sadece kelime tercümesidir.Kelimelerin bircok manasi vardir, ve bazi kelimeleri tercüme bile edemezsin. Anlatmak gerekir, bu yüzden tefsir daha aciklayicidir.

72 -73 de ise bir uyari var. Her kim Allaha ortak kosarsa, (mesih Allahin oglu derse) o kafir dir ve tevbe etmezlerse onun icin azab vardir deniliyor. Görüldügü gibi iki ayet birbirini tamamliyor. Ayni konudan bahsediyor.
Ayettler de önce bir tesbit(müjde) var, daha sonra da bir uyari var.

Sevgili dostum, Kuran ayetleri bizim için geçerli değildir. Sözünü ettiğiniz İsa’ya atfettirilen sözleri bizim iman ettiğimiz Kurtarıcımız ve Rabbimiz İsa Mesih söylememiştir. Tüm kuranda İsa’nın adı sadece 25 defa gecer. Oysa İncilde 1300den fazla yerde İsanın adı ve sözleri geçmektedir. Gerçek İsa’nın gerçek sözlerini sadece incil’de bulabilirsiniz. İsadan 6 asır sonra yazılmış Kuran’ın Hz. İsası ve ona söylettirilen sözler bizim tanıdığımız kurtarıcımız Rab isa Mesih ve O’nun yaşam veren sözleri değil, tam tersine hayali bir İsadır ve sözleri gerçek İsa’nın sözleriyle uyumda değildir. Bizim iman ettiğimiz İsa Mesih, ölümden görkemle dirilmiş ve bugün bizim için şefaat eden, Kendisine iman edenleri kurtaran bir Rabdir.

İncil’deki İsa’nın görünümünü ve yetkisini hiç duymadıysanız ve okumadıysanız burada okuyabilir ve Kuranın hz. İsasından ne kadar farklı ve görkemli oldugunu kendiniz görebilirsiniz.

‘Bana sesleneni görmek için arkama döndüm. Döndüğümde yedi altın kandillik ve bunların ortasında, giysileri ayağına kadar uzanan, göğsüne altın kuşak sarınmış, `insanoğluna benzer biri’ni gördüm. 14Başı ve saçı ak yapağı gibi beyaz, kar gibi bembeyazdı. Gözleri ise alev alev yanan bir ateşti sanki! 15Ayakları, ocakta kor haline gelmiş parlak tunca benziyordu. Ve sesi, gürül gürül akan suların sesi gibiydi. 16Sağ elinde yedi yıldız vardı ve ağzından dışarı iki ağızlı keskin bir kılıç uzanıyordu. Yüzü, tüm gücüyle parlayan güneş gibiydi. 17O’nu gördüğüm zaman, ayaklarının dibine ölü gibi yığıldım. O ise sağ elini üzerime koyup şöyle dedi: «Korkma! İlk ve son ben’im. 18Diri olan ben’im. Ölmüştüm, ama işte sonsuzluklar boyunca diri kalacağım. Ölümün ve ölüler diyarının anahtarları bendedir.’ İncil, Vahiy 1:13-18).

Sizin sözünü ettiğiniz şekilde Allahın bir olduğuna (Tevhid inancına)müslümanlar gibi inanan hristiyanlar hiçbir zaman olmamıştır. Kuran böyle diyorsa hayali hristiyanlardan söz ediyor demektir. Kilise Tarihi boyunca bütün hristiyanlar daima Teslis (birde üç ve üçte bir Tanrı) inancını kabul etmişlerdir.

Siz kendiniz bakın: Kuran Maide 47de ‘İncil sahipleri Allah’ın onda bildirdikleriyle hükmetsinler’ demekle 6. yüzyılda var olan İncil’in hala geçerli ve hükümlerinin doğru olduğunu, hristiyanların İncilde yazılanlara göre yaşamalarını söyler. Eğer iddia edildiği gibi İncil değiştirilmiş ve hükümleri geçersiz olsaydı, Kuran tek bir ayetle dahi olsa bunu açıkça söyleyemez miydi? kuranın hiçbir ayetinde İncilin değiştirilip hükümsüz olduğu yazmaz. Bunu iddia etmekte ısrar eden müslümanlar Kuranın söylemediği bir şeyi iddia ederek Kurana bir anlamda saygısızlık yapmaktadırlar.

****************

Forumumuzun amacı ve misyonu islam – hristiyanlık polemiği olmadığından, konu daha fazla yorum ve cevaplara kapatılmıstır.