#28858
Anonim
Pasif

Yeni Antlaşma’nın öğreti amacı sevgidir. Bu sevgi, hristiyan hayatında üç ana temel üzerinde açıklanmaktadır. Bu üç temel iyi bir yürek, iyi bir vicdan ve samimi bir imandır.

Pak yürekten : Burada ” yürek ” sözcüğü kişinin en derin yerini, adeta kişinin merkezini tarif için kullanılmaktadır. Yüreğin temiz ve pak olarak değerlendirilmesi, yüreğin günahın kirleticiliğinden sürekli olarak arındırılması anlamındadır. Yüreğin bu konumda kalması ancak sürekli olarak günahları itiraf edip tek kutsal olan Rab’le ilişki içinde olmakla mümkün olacaktır. Genelde Ferisiler’in örneğinde gördüğümüz gibi bazı insanlar kendilerini dıştan dindar göstermekte ve temiz kişilermiş gibi görülmektedirler. Ama iç alemlerinde bu ayette ifade edilen( 1. Ti. 1:5 ) temiz yüeği bulmak mümkün değildir. Bu nedenle Mesih İsa böyle kişileri dışı badanalı mezarlara benzetmektedir. Böyle kişiler Rab’bi hoşnut edememektedirler. Elbette kişinin içten olduğu gibi dıştan da temiz ahlaklı, iyi ve imanlı bir kişi olarak görünmesi önemlidir. Dünyaya ışık olması açısından bu çok önemlidir. Ama unutulmaması gereken nokta, kişinin bu dış yansımasının içteki ışıktan kaynaklanan bir yansıması olmasıdır. Yalnış öğretiler yaynların çoğu, kendi iç huzurlarını yakalayamamış, yüreklerini aklayamamış kişilerdir. Zaten bu kişilerin sapkın öğretiler vermesinin nedeni , gerçeğin yüreklerini aydınlatmamış olmasıdır. Gerçek, yürekleri aydınlatmayınca da ilahi huzuru tam olarak bulmak mümkün olmayacaktır ya da sahte bir huzurun getirdiği yaşam içinde yaşarken bu yaşam, etraftaki insanlara zarar getiren bir yaşam olacaktır. Bu tarz kişiler gerçeği yalanla değişen ve yalanları üzerinde ısrar eden kişilerdir.

Şimdi eğer Tanrı sevgisinin bizden yansımasını istiyorsak, bizim hayatımızın gerçek bir sevgi üzerine oturmasını istiyorsak o zaman yapılacak en önemli şey Mesih İsa’nın hayatımızın merkezi olan yüreğimizde tam olarak oturmasına müsaade etmemizdir. Böylelikle bizler Tanrı’nın akladığı bir yüreğin sahipleri olarak, günahla sürekli mücadele eden ve günahın yüreğinde yer etmesine fırsat vermeyen kişiler olacağız ve samimiyetle sevmeye başlayacağız. Bu sevgi de yine Tanrı’dan Mesih İsa aracılığıyla gelerek gerçek bir imanlının yüreğine yerleşen bir sevgi olacaktır. ( Rev. T. ÜÇAL )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.tanri sevgidir