#29820
Anonim
Pasif
Cerrah’a soruşturma izni yok

spacer.gif
22.07.2008

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Hrant Dink cinayetinde ihmalleri bulunduğu öne sürülen, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve eski İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler’in de aralarında bulunduğu 8 polisin yargılanmasına izin vermedi.

Sedef ŞENKAL DEMİR/ GAZETEPORT


İSTANBUL- İstanbul Valiliği’nin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah hakkında soruşturma izni vermemesi üzerine Dink ailesinin avukatları bu karara itiraz etmişti.

Valiliğin görevi ihmal suçundan soruşturma izni verdiği eski istihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ve İstihbarat Şubesi’nde görevli 6 memur ise bu kararı iptali için başvuruda bulunmuştu. İtirazları karara bağlayan İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Güler ve 6 hakkında verilen soruşturma izinini yöntem ve yasaya uygun bulmayarak iptal etti.

Cerrah hakkında ise bir üyenin itirazına rağmen oy çokluğuyla soruşturma izni verilmedi.

Üye hakim Sadettin Yaman Cerrah hakkında soruşturma izni verilmesini belirten karşı oyunda, “Hrant Dink’e şahsı, fiziki ve mekansal koruma verilmesi hukuk devleti ilkesinin tabi sonucudur. Bunun sonucu olarak düşünce ve kanaatlerin serbestçe açıklanması fikir sahiplerine yönelik ciddi bir tehdit oluşturan ya da onların temel hak ve hürriyetlerini tehliyeke sokan eylem ve girişimlere karşı önlemler almak zorunluluktur” dedi.

Karşı oyda ayrıca Dink’in öldürüleceğinin bildirildiği, bilgi akışının yetersiz kaldığı şeklindeki iddialara rağmen İstanbul’daki kolluğun başı olması nedeniyle Cerrah’ın olayda sorumlu bulunduğu belirtilerek soruşturma izni verilmesi istendi.

http://www.gazeteport.com.tr/GUNCEL/NEWS/GP_251106