#29031
Anonim
Pasif

Dink cinayetinin sırrı çözülüyor

spacer.gif
gp_210704.jpg
spacer.gif

13.05.2008

Emirle ifade veren uzman jandarmaların başka ile tayini çıkınca gerçekler ortaya çıkmaya başladı. Gazeteci Hrant Dink’in öldürüleceği ihbarı ve zanlıların izlenecek telefon numaraları İl Jandarma Alay Komutanının da aralarında bulunduğu altı yetkili tarafından sümenaltı edilmiş.

Sedef ŞENKAL DEMİR/ GAZETEPORT

Uzman Çavuş Veysel Şahin, Coşkun İğci’nin akrabası olan Yasin Hayal’in cinayeti işleyeceğini kendilerine bildirdiğini, hatta Hayal ve adamlarına ait 3 GSM numarasını kendilerine verdiğini ancak üstlerinin bu telefonların dinlenmesine gerek olmadığını söylediği yolunda ifade verdi.

Hrant Dink’in öldürüldüğü tarihte Trabzon İl Jandarma Alay Komutanlığı’nda görevli olan uzman çavuş Veysel Şahin bugün talimatla şok bir ifade verdi. Cinayetin ardından tayini Burdur’a çıkan Uzman Çavuş Veysel Şahin’in bugün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden yargılama için talimatla ifadesi alındı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nen talebi üzerine Burdur Adliyesi’nde talimatla ifade veren jandarma uzman çavuş Veysel Şahin, Hrant Dink cinayetinin öncesinde Yasin Hayal’ın eniştesi Çoşkun İğci ile yaptığı görüşmeyi anlattı. Coşkun İğci’nin kayıtlı elemanları olmadığını belirten Veysel Şahin, “Coşkun İğci bizim istihbarat amaçlı görüştüğümüz kişilerden biridir” dedi. Şahin Çoşkun İğci’nin telefonla görüşme isteği üzerine Başçavuş Okan Şimşek ile birlikte görüşmeye gittiklerini belirterek arlarında geçen konuşmayı şöyle anlattı:

“Coşkun iğci, Yasin Hayal’in akrabası olduğunu ve Hayal’in ermeni asıllı gazeteci Hrant Dink’i öldürmek için plan yaptığını, hatta Agos gazetesi ile Dink’in evi arasındaki güzergahta kroki çalışması yaptığını ve bunları kendisinin de gördüğünü anlattı. Yasin Hayal’in bu şahsın internetten çıkartılmış fotoğraflarını da kendisine gösterdiğini söyledi. Yasin Hayal’in 3-4 kişilik bir grubu olduğunu, bunlardan birinin üniversite öğrencisi olduğunu ancak ismini bilmediğini söyledi. Cebinden çıkarttığı bir kağıda yazılı 3 tane GSM numarasını Yasin Hayal ve arkadaşlarının kullandığını söyleyerek bize verdi.”

ÜSTLERİ BU ÖNEMLİ BİLGİYİ GEREKLİ GÖRMEZDEN GELMİŞ

Hrant Dink cinayetini önleyebilecek olan GSM numaralarının dinlenmeye alınmadığını da belirten Uzman Çavuş Veysel Şahin, Coşkun İğci’den aldıkları bilgilerin önemli olması nedeniyle eski Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz’ün de aralarında bulunduğu üstlerine ilettiklerini belirterek ifadesine şöyle devam etti:

“Biz Coşkun İğci’nin bu söylediklerini ve verdiği önemli 3 telefon numarasını üstlerinimez bildirdik. Ama telefonlar dinlenmedi. Kimin bu talimatı verdiğini bilmiyorum ama bu konu ile ilgili hiçbir çalışma yapılmadı. Dink’in öldürüleceğini önceden haber veren Coşkun İğci’nin yalan söylediği yolundaki ifadelerimi de üstlerimin baskısıyla verdim. Şimdi başka bir yere tayinim çıktığı için rahatladım ve bu nedenle ifade verebiliyorum.”

spacer.gif

http://www.gazeteport.com.tr/GUNCEL/NEWS/GP_210691