#28878
Anonim
Pasif
Hrant Dink Cinayetinin Sonraki Duruşması Basına Açık Olacak

Tetikçi zanlısı O.S 18 yaşını doldurmuş olacağından 7 Temmuz’daki dava basına açık görülecek. İğci’ye bir sonraki duruşmada barodan avukat temin edilecek ve böylelikle sorgusu yapılabilecek.

BİA Haber Merkezi – İstanbul

28 Nisan 2008, Pazartesi

[IMG]http://www.bianet.org/resim/olcekle/3178/250/154[/IMG]

Gazeteci Hrant Dink‘in öldürülmesine ilişkin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada bir sonraki yargılama tarihi 7 Temmuz olarak belirlendi.

Sekizi tutuklu 19 sanığın yargılandığı davanın altıncı celsesinin tetikçi zanlısı O.S, 18 yaşını doldurmuş olacağı için basına açık görülmesi bekleniyor.
Mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verirken duruşmanın görüntü ve ses kayıtlarının bir örneğinin kendilerine verilmesi yolunda müdahil avukatların ilettikleri talebi reddetti.

Mahkeme, İstanbul ve Trabzon’da bulunan, cinayete açıklık getirebilecek 10’un üzerinde tanığın dinlenmesini de kabul etti. Bu 10 tanıktan dördüne ulaşılamadı.

Mahkeme, Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde “Ben jandarmayı Hayal’in cinayet planı konusunda bilgilendirdim” şeklinde ifade veren jandarma muhbiri Coşkun İğci‘yi avukatı bulunmadığı için dinleyemedi. Mahkeme gelecek duruşmada İğci’nin hazır bulunmasına ve barodan kendisine avukat temin edilmesine karar verdi.

Hayal’in avukatına suç duyurusu

Müdahil avukatlar “azmettirici” Yasin Hayal‘in avukatı Fuat Turgut hakkında yazar Orhan Pamuk‘a yönelik sarfettiği “Yohannes Pamukyan” şeklindeki sözleriyle yazarı ve Ermeni toplumunu hedef aldığı gerekçesiyle Ceza Yasası’nın (TCK) “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” fiilini düzenleyen 216/2 maddesi uyarınca suç duyurusunda bulundular.

2004’te McDonalds bombalamasından sonra tutuklanan Hayal’i cezaevinde kimlerin ziyaret ettiğinin tespiti için müdahil avukatların, cezaevine ait olan bilgisayara erişim için bilgisayar şifresinin ilgili kurumdan sorulması talebi kabul edildi.

Dink ailesi avukatlarından Fethiye Çetin, Hayal’in bu dönemde kaldığı Bayrampaşa Cezaevi’nden taleplerinin eksik yanıtlandığını, bu kurumdan yanıt beklediklerini söyledi.

“Toplantıda O.S, ‘cinayeti ben yaparım’ deyince alkışlandı”

Duruşmanın öğleden sonraki oturumda sanıklar İrfan Özkan ve Numan Şişman‘ın sorgusu yapıldı.

Müdahil avukatlardan Arzu Becerik, Özkan’a “İstanbul’dan bir heyetin gelmesiyle Trabzon’da büyük bir toplantı yapıldığı; bu toplantıda ‘Cinayeti kim işleyebilir’ diye sorulunca O.S’nin ‘Ben yaparım’ dediği ve herkesçe alkışlandığı doğru mu” diye sordu. Özkan da “Doğru ama toplananların kim olduklarını Ümit’e (Öksüz) soracaksınız” dedi.

Yasin Hayal’in daha önce Adliye’ye getirilirken “Orhan Pamuk akıllı olsun” sözlerini tutanağa geçiren iki polis memuru tanık olarak dinlendi. Polisler böyle bir söz söylendiğini doğruladılar: “Bu zaten medyadaki görüntülerde de yer aldı.”

Çetin duruşma çıkışında açıklama yaptı

Avukat Çetin gazetecilerin “davanın Trabzon’daki davalarla birleştirilmesi söz konusu mu?” şeklindeki sorusuna “Bu İstanbul ve Trabzon savcılıklarına sunduğumuz dilekçelere gelecek yanıtlarla belli olacak” dedi.
Bazı bilgileri Trabzon Emniyetinin yok ettiği yönündeki bilgileri hatırlatan Çetin şöyle konuştu:

“Trabzon Emniyeti’ndeki dosyada zaten buna ilişkin bilgi vardı. Biz tekrardan bu bilgileri talep ettik. Sonunda sadece Alperenler Ocağı Trabzon İl Başkanı Mustafa Öztürk ile iligili kayıtların imha edildiği bilgisi geldi. Erhan Tuncel‘le ilgili daha geniş bir talebiyse Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’ndan istedik. Oradan gelecek yanıt hakimlikçe incelenecek ve mahkemeye sunulacaktı henüz buradan bir sonuç gelmedi.”

Trabzon Emniyeti ve savcılığından sağlanacak dinleme ve izleme kayıtları ve delil niteliğindeki diğer belgeler devlet içinde sorumluluğu olan kişilerin tespitini sağlayacak. (GG)

http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/106594/hrant-dink-cinayetinin-sonraki-durusmasi-basina-acik-olacak