#28745
Anonim
Pasif

Dink Grubu: Davalar birleştirilsin

dink044ec870043a7780by.jpg

ANKARA (A.A)

Milletvekilleri, gazeteciler ve sanatçıların oluşturduğu Hrant Dink Duyarlılık Grubu, gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili soruşturmanın tekrarlanmasını ve Trabzon’da jandarma görevlilerinin yargılandığı dava ile İstanbul’da görülen ana davanın birleştirilmesini istedi.

Hrant Dink Duyarlılık Grubu’nun TBMM’de düzenlediği basın toplantısında hazırlanan yazılı açıklamayı AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç okudu.

Açıklama sırasında ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, AK Parti İstanbul Milletvekili Ayşe Bahçekapılı, Ankara Milletvekili Zeynep Dağı, Kocaeli Milletvekili Azize Sibel Gönül, İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit, DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, gazeteci Ali Bayramoğlu ve yönetmen Sıtkı Süreyya Önder de hazır bulundu.

Açıklamada, Hrant Dink cinayeti sonrasında İstanbul ve Trabzon’da iki ayrı dava yürütüldüğü hatırlatılarak, şu görüşlere yer verildi:
“20 Mart 2008 tarihinde, Trabzon’da görülen davanın 2. duruşmasında iki jandarma istihbarat görevlisinin ifadeleri neticesinde önemli bilgiler açığa çıktı. Görevi ihmal suçlaması ile yargılanan iki jandarma görevlisi, sorumluluklarını yerine getirip, beş ay önce aldıkları istihbaratı üstlerine bildirdiklerini, fakat gereğinin yapılmadığını söylediler.

Hrant Dink katledildikten sonra baskı görüp, bu durumu saklamaya yönelik sahte belge hazırladıklarını itiraf ettiler. Diğer taraftan Trabzon ve İstanbul Emniyet Müdürlüklerinin İstihbarat Şubeleri arasında, olaydan tam bir yıl önce aynı bilginin paylaşıldığını da biliyoruz.

Anlaşılan o ki düşüncelerini ifade ettiği için hayatı tehlike altına giren Hrant Dink, görevleri gereği haber alan ilgili güvenlik görevlilerinin cinayet girişimini bilmelerine rağmen katledilmiştir.”

TALEPLER

Açıklamada, Hrant Dink Duyarlılık Grubu’nun davaya ilişkin taleplerine de yer verildi. 20 Martta Trabzon’da yapılan duruşmada “çarpıcı ifadeler” veren iki güvenlik görevlisinin, idari soruşturmaları yürüten mülkiye müfettişlerince daha önceden, ilgili diğer güvenlik görevlileri ile birlikte sorgulandıkları hatırlatılan açıklamada, şöyle denildi:
“Tüm bu idari soruşturma raporları sonucu, idare, sadece söz konusu iki görevlinin yargılanmasına izin vermiş ve bu konuda yapılan itirazlar reddedilmiştir. Oysa bu beyanlar, idari soruşturmaların yürütülme biçimi ve buna göre verilen kararların ne denli hatalı olduğunu göstermiştir.
Dolayısıyla idari soruşturma talimatı veren yetkililere, bu soruşturmayı yürüten görevlilere ve yargılama izni vermeyen idareye sesleniyoruz:
Emniyet kurumunda da baskı altında olan, konuşmayan, konuşturulmayan, belge ve bilgi gizleyen başka kişilerin de olabileceği kuşkusunu ortadan kaldırmak üzere, soruşturma talimatının yeniden verilmesini, soruşturmanın tekrarlanmasını ve buna dayanarak yeni bir raporun düzenlenmesini talep ediyoruz.

Trabzon’daki jandarma görevlilerinin yargılandığı davanın, İstanbul’daki ana dava ile birleştirilmesinin; mahkeme heyetinin, olayın ve dosyanın bütününe hakimiyetini güçlendireceğini düşünüyoruz. Daha sağlıklı karar çıkması için bu iki davanın birleştirilmesini talep ediyoruz.

Yurt dışında katıldığı bir ödül töreninde ‘Ben bu ödülü, ülkemin, Türkiye’nin aydınlık yüzü adına alıyorum’ diyen Hrant Dink’in, bilirkişinin aksi yönde raporuna, aynı davanın temyizinde Yargıtay Başsavcısının ‘suç unsuru yoktur’ şeklindeki açık beyanına rağmen, bir yazısından dolayı 301. maddeden hüküm giyip; nasıl ‘Türk düşmanı’ diye yaftalandığını merak ediyoruz.

Siyasi iradenin, gerçeğe ve aydınlığa ulaşmak adına elinden gelen her çabayı göstermesini istiyoruz. Bizce; yaşadığımız son süreçte, aramızdan alındıktan sonra dahi Hrant Dink’in, kendi davasıyla, bu ülkenin aydınlığına, demokrasisine ve yarınlarına katkısı mümkündür.”
Gazetecilerin soruları üzerine DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, kamu görevlilerinin dokunulmazlığı bulunmadığını belirterek, “Bu görevliler gelip ifade vermeden davanın üzerindeki şaibe kalmayacaktır” dedi.
ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras da Dink’in katledilmesiyle ilgili verdiği soru önergelerine cevap alamadığını söyledi.

16.04.2008

http://yenisafak.com.tr/Gundem/?t=16.04.2008&i=111748