Re: Kanın sesi ancak adaletle susar

#28522
Anonim
Pasif

Bu kurşun hepimize

Agos Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, dün Şişli Halaskargazi Caddesi üzerindeki gazetenin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Vali Güler, olayla ilgili olarak 3 kişinin gözaltına alındığını söyledi

agun.jpg

HALUK ATALAY, ŞAKİR AYDIN, ŞENOL DEMİRCİ, GÜRKAN AKGÜNEŞ, GÜLAY FIRAT, MEHMET AKİF ERDEM, MUSTAFA KURTARAN, BÜNYAMİN AYGÜN, HÜSEYİN ÖZDEMİR İstanbul, TOLGA ŞARDAN, UTKU ÇAKIRÖZER, ÖNDER YILMAZ, GÖKÇER TAHİNCİOĞLU, YILDIZ YAZICIOĞLU, TÜRKER KARAPINAR, MİTHAT YURDAKUL, YAVUZ ÖZDEN Ankara

Türkiye Ermenilerinin önde gelen isimlerinden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, dün İstanbul’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Son dönemdeki yazı, açıklama ve başvurularında aldığı tehditleri dile getiren Dink’e dün öğle saatlerinde Şişli Halaskârgazi Caddesi’ndeki gazetesi önünde silahlı saldırıda bulunan zanlı kaçtı. Suikastın ardından “koruma talebi-tahsisi” tartışması yaşanırken, İstanbul Valisi Muammer Güler, 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Polisin, çevredeki kameralardan zanlının kimliğini belirlediği dile getirilirken, gözaltındakilerden birinin de Şırnak doğumlu M.P. olduğu öğrenildi. Gözaltıdaki M.P. için ek süre alındığı bildirildi.

Kafasından vuruldu

Görgü tanıklarının ifadesine göre Dink, öğle yemeğinin ardından Sebat Apartmanı’ndaki gazetede bir toplantı yaptı. Toplantının ardından telefonda bilinmeyen bir kişiyle görüşme yapan Dink, kimseye bir şey söylemeden gazeteden ayrıldı.
Dünyada en çok tanınan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Dink, 15.00 sıralarında Sebat Apartmanı’nın önüne çıktığında, arkasından yakın mesafeden ateşlenen bir tabancadan çıkan kurşunlara hedef oldu. Kafasından vurulan Dink olay yerinde ölürken, olay yerinde 4 boş kovan bulundu, 1.65 boylarındaki kot pantolonlu zanlı kaçtı.

Görgü tanıkları, 18-19 yaşlarında ve beyaz şapkalı bir kişinin koşarak kaçtığını söyledi. Bazı vatandaşlar da, saldırganın görgü tanıklarına “Konuşmayın, sizi de vururum” tehdidinde bulunduğunu savundu. Bütün dünyada yankı uyandıran saldırının şokunu atlatamayan Agos çalışanları, binanın penceresinden Dink’in cesedine bakarken gözyaşlarını tutamadı. Agos Yayın Kurulu üyesi Serkis Seropyan, Dink’in yemek yedikten sonra bir kişi tarafından kapının önüne çağrıldığını belirterek, “Birisi kapının önünde başına 3 el kurşun sıkmış” dedi.

agun1.jpg

Cansız bedeni bekletildi

Polis suikast bölgesini güvenlik çemberine alırken, Dink’in cesedi uzun süre olay yerinde bekletildi. İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin olay yerinde incelemelerde bulunurken, Dink’in kafasına isabet eden iki kurşunla hayatını kaybettiği belirtildi.

Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Taksim’de gözaltına alınan 2 kişi, olayla ilgileri olmadığı belirlenince serbest bırakıldı. Vali Güler de akşam saatlerinde 3 kişinin gözaltında olduğunu açıkladı.
Soruşturma çerçevesinde, tanıkların ifadeleri üzerine alınan eşkâl doğrultusunda robot resmi hazırlanan saldırganın kameralardan görüntüsüne ulaşıldığı ve kimliğinin de belirlendiğini iddia edildi.
Olayın ardından Dink’in cep telefonu polise teslim edildi.

Dink’in gazetedeki odasında da inceleme başlatan polis, saldırganın yakalanması amacıyla metro ve otobüs durakları ile vapur iskelelerinde önlem aldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü de bölgedeki tüm MOBESE kayıtlarını ve şirketlere ait özel güvenlik kameralarının görüntülerini incelemeye başladı. Olay yerine yakın cep telefonu operatörlerine ait baz istasyonlarından, yapılan telefon görüşmeleri de mercek altına alındı. İstanbul Başsavcılığı da, cinayetin terör örgütü bağlantısı olup olmadığı yönünde inceleme başlattı.

Güler: Net deliller var

Olay yerine gelerek Agos çalışanlarıyla görüşen Vali Muammer Güler, bölgedeki dükkân ve mağaza çalışanlarından bilgi aldı.
Güler akşam yaptığı açıklamada da, olayın çözülmesinin an meselesi olduğunu belirterek, “Elimizde net deliller var. Olayla ilgili görüntüler, belgeler, görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda çalışmalar sürdürülüyor. Elde edilen belge ve görüntüler Ankara’dan gelen uzman heyetle değerlendiriliyor” diye konuştu.

agun3.jpg

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Suikast silahı Beretta mı?[/FONT]

Dink’in öldürülmesinde kullanılan silahın ilk belirlemelere göre Beretta olduğu tespit edildi. Olay yerinde bulunan 7.65 mm’lik boş kovanlar üzerinde Kriminal Laboratuvarı’nda yapılan ilk incelemeler sonucu, iğne ve namlu izlerinden, silahın büyük olasılıkla İtalyan üretimi Beretta marka olduğu değerlendirildi. Bir Emniyet yetkilisi, 7.65 mm’lik silahın özellikle suikastlarda kullanıldığına dikkati çekti. Küçük namlulu ve küçük çaplı olması nedeniyle diğerlerine göre daha az ses çıkarıp tepki verdiği için bu cins silahın tercih edildiğini belirten yetkili, “Dikkat çekmez, kullanımı ve saklanması kolaydır” dedi.

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Şimdi kanları daha mı temiz?[/FONT]

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ailesi tepki gösterdi.
Babasının ölüm haberinin ardından Agos gazetesine gelen Dink’in kızı Sera Dink, gazete binası içinde bağırarak, “Babamı vurdular. Şimdi kanları daha mı temiz oldu. Babamın karşısına çıkamadılar, arkasından vurdular” dedi.
Sinir krizleri geçiren gazeteci Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ise, “Beni kocamın yanına götürün. Çocuklarımın hakkını bağışla ya Rabbim” dediği öğrenildi.

Agos gazetesi önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren gazeteci Hrant Dink’in eşi, oğlu ve kardeşi daha sonda ambulansla, Dink’in cesedinin götürüldüğü Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]‘Veli Küçük’ün tehdit ettiğini bana söyledi’[/FONT]

Hrant Dink’in avukatı Erdal Doğan, ismi Susurluk skandalına da karışan emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün, Dink’i tehdit ettiğini iddia etti.
NTV’nin haberine göre Doğan, şunları söyledi: “Kendisinin, kamuoyunun Susurluk döneminden tanıdığı Veli Küçük tarafından tehdit edildiğini, sadece kendisini değil ailesinin ve çocuğunun da tehdit edildiğini söyledi. Şişli Cumhuriyet Savcılığı’na vermiş olduğu bu tehditlerle ilgili soruşturmadan herhangi bir şey çıkmadığını, yakındığını, hatta bu cumhurbaşkanlığı seçimi döneminde ülkenin gerileceğini ve bu gerginlikte kendisinin hedef alınarak öldürülebileceğini bizzat kendisi bize söyledi.”
Küçük ise, Doğan’ın bu açıklamalarının ardından dava açacağını açıkladı.

Yoğun güvenlik

Bu arada, Bakırköy’deki İstanbul Caddesi Şinasi Gürünlü Sokak üzerindeki Sevil Apartmanı’nın 5. katında oturan Hrant Dink’in evinin önü ile sokak üzerinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

agun2.jpg

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Katil güvenlik kamerasında[/FONT]

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, gazetenin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Silahlı saldırıyı gerçekleştiren saldırganın 18-19 yaşlarında olduğu belirtildi. Her yerde didik didik aranan katil zanlısı, olay yerinden kaçarken güvenlik kameralarına yakalandı.

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Dünya ‘acil’ koduyla duydu[/FONT]

Uluslararası haber ajansları, Hrant Dink’in öldürülmesini “acil” koduyla duyurdu. Associated Press haber ajansı, “Türkiye’deki Ermeni topluluğunun en önemli seslerinden biri olan Hrant Dink, silahlı bir kişi tarafından gazetesinin girişinde öldürüldü. Dink, kendisini vatan haini olarak gören milliyetçilerden tehdit alıyordu” ifadesini kullandı.
Reuters haberi, “Ermenilerle ilgili yorumları nedeniyle Türklüğe hakaretten suçlu bulunan Türk-Ermeni editör İstanbul’da gazetesinin önünde vurularak öldürüldü” ifadesiyle duyurdu. Ajans, Dink’in Türklüğe hakaretten yargılanan düzinelerce yazardan biri olduğunu belirtti.

AFP, “Dink, sözleri nedeniyle Türk milliyetçi çevrelerinin öfkesini çekmişti” diye yazdı.
Yayın akışını kesen CNN’in haberinde, “Bu saldırı Türkiye’nin istikrarı hakkında şüphe doğurdu” ifadeleri kullanıldı.
BBC’nin internet sitesi de manşetten duyurduğu haberinde “Agos gazetesinin tanınmış editörü gazetenin önünde vuruldu” dedi.

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Dayanılmaz acı[/FONT]

Hrant Dink’in ölümü tüm Türkiye’yi sarsarken, hiç kuşkusuz en büyük acıyı yakınları yaşadı. Saldırı haberi üzerine olay yerine gelen Dink’in oğlu Ararat Dink, babasının cesedinin yanına gitmek istedi. Ancak güvenlik çemberinde polis tarafından güçlükle durduruldu.

Hrant Dink’in kızı Sera, saldırıdan sonra balkondan bakıp babasının cesedini görünce büyük acıyla yıkıldı. Hrant Dink’in kardeşi Arat Dink de saldırıyı duyar duymaz olay yerine koştu ve gözyaşlarına boğuldu. Hrant Dink’in cesedi ambulansa konurken, Arat Dink çevresindekilerin kollarında güçlükle ayakta duruyordu.