Re: Kanın sesi ancak adaletle susar

#28527
Anonim
Pasif

Dink’in katil zanlısı: Cuma namazını kıldım, vurdum

DHA

2753333.jpg

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast, yakalandıktan sonra Samsun Emniyet Müdürlüğü’nde verdiği ifadede, “Cuma namazını kıldıktan sonra vurdum” dedi.

Dink’in katil zanlısı Oguün Samast dunda gece Samsun’da yakalandı. Bu sabah İstanbul’a getirilen Samats, Emniyet Müdürlüğü’de sorguya alındı. Olayla ilgili Trabzon’da gözaltına alınan 4 kişi de İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.

Samats, Samsun’daki ilk ifadesinde cinayeti kabsul etti.

Cinayetten 10 dakika önce gözgeze geldiklerini ve Dink’in irkildiğini anlatan Samast’ın şu ifadeyi verdiği öğrenildi:

“İnternette haberlerde okudum. Orada ‘Ben Türkiyeliyim. Ama Türk kanı pis kandır’ dediği için öldürmeye karar verdim. 17 Ocak’ta Trabzon’dan otobüse bindim. 18 Ocak akşamı İstanbul terminaline indim. Geceyi de terminalde geçirdim. 19 Ocak’ta görüşmek için gazeteye gittim. Ancak görüşemedik. Daha sonra Cuma namazını kıldım. Namaz çıkışı da gazeteye gittim. Bu sırada Hrant Dink bir bankaya girdi. Bankadan çıkıp gazeteye gitti. Beni görünce irkildi. 10 dakika sonra gazeteden çıktı. Arkasından yanaştım ve 1 metre uzaklıktan vurdum. Pişman değilim.”

BAŞSAVCI: İTİRAF ETTİ

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar Agos Gazetesi Genel Yayın Müdürü Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast’ın ilk ifadesinin Samsun’da alındığını söyledi. Başsavcı Gökçınar, “Sanık suçunu itiraf etti” dedi.

KATİL ZANLISI BÖYLE YAKALANDI

Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast’ın yeri, dün öğle saatlerinde televizyonlarda gösterilen görüntülerinden resmi gören babası Ahmet Samast’ın ihbarıyla tespit edildi.
Ahmet Samast’ın oğlu Ogün Samast’ı aramaya başlayan polis, Trabzon McDonald’s bombalamasına karıştığı belirlenen Samast’ın aynı olaydaki arkadaşı Yasin Hayal ile birlikte 12 kişi gözaltına alındı.

Hayal’den 12 saat sonra Ogün Samast Samsun’da yakalandı. Dink’in katil zanlısı Samast daha sonra İstanbul’a getirilerek Emniyet Müdürlüğü’de sorguya alındı. Olayla ilgili Trabzon’da gözaltına alınan 4 kişi de İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.