#29792
Anonim
Pasif

Sevgili Evangelist,

Gerçekten çok güzel, net, kısa ve anlaşılır cevaplar vermişsiniz.Çok teşekkürler.

kingstongk arkadaşımızın vasıtası ile, kafama takılan bir şeyi buradan bir kez daha sormak istedim.

Yazacağım şey 5. soru ile alakalı.

İlk başta 5. soru için yazmış olduğunuz cevaba kesinlikle katılıyorum.

Ama yazdıklarınıza ek olarak da şunu sormak istiyorum.Kiliseye gitmeyen, Mesih İsa’ya inanıyorum demiyen; ama farkında olmadan, Mesih İsa’nın öğretilerini benimsemiş, hayatına geçirmiş insanlar da cennete giremiyecekler midir?

Şimdi Mesih İsa’nın öğretilerine baktığımız zaman, spesifik (özel öğrenme isteyen) konular yoktur.Mesih İsa’nın yolunda ilerleyen, yada ilerlemeyen her doğru insanın hayatına geçirmesi gereken şeyleri bize öğütler.

Örneğin Müslümanlıkta namaz kılınması.Bakın namaz spesifik bir şeydir.Ve illaki eğitimini almanız gerekir.Hiç kimse doğduğu zaman namaz kılmayı bilmez.Sonradan öğrenilen bir şeydir.Dolayısıyla namaz kılabilmeniz için illaki Müslüman olmanız gerekmektedir ki bu işin eğitimini alabileseniz.

Bana soracak olursanız, Mesih İsa’nın öğretileri bu şekilde spesifik şeyler değildir.Yani namaz gibi sonradan öğrenilmesi gereken şeyler değildir.Her doğru, güzel insanın doğasında olan şeylerdir.Mesih İsa bize ne diyor?Adam öldürmeyeceksin diyor.Komsunun malına göz dikmeyeceksin diyor.Yalan konuşup, yalancı şahitlik yapmıyacaksın diyor.Çalmıyacaksın diyor.Zina yapmıyacaksın diyor…vs…Yani her “doğru düzgün insanım” diyen kişilerin karakteristik özelliklerinden bahsediyor.

Bakın dikkat edin…Hristiyanlıkta dua okumanın bile bir kalıbı yoktur!Sevgili Evangelistin’de dediği gibi Hristyanlıkta ki dua Rab ile konuşmakdır.

Sanırım buraya kadar neler demek istediğimi anlatabildim.

Şimdi bende sormak istiyorum.

Hristyanlık dışı herhangi bir dine mensup kişi, kiliseye gitmiyor.Mesih İsa’ya inanıyorum demiyor; ama bunlarla birlikte farkında olmadan Mesih İsa’nın öğretilerini kendi hayatında yaşıyor.(tek Tanrı’ya inanıyor, puta tapmıyor, Rab’bin adını boşuna ağzına almıyor, Rab’be ibadetini yapıyor, anne ve babaya saygı gösteriyor, adam öldürmüyor, zina yapmıyor, hırsızlık yapmıyor, komsunun malına göz dikmiyor; yani hiç te farkında olmadan 10 emri hayatında uyguluyor).

Şimdi bu kişi cennete gidemicek midir?

Elbette ki bunu Rab bilir; ama yine de kendi düşüncemi yazmam gerekirse bence bu kişi cennete girebilecektir.

Bakın Romalılara Mektupta ne diyor

Tanrı katında doğru kişiler ruhsal yasanın duyurucuları değildir.Tersine, doğrulukla donatılanlar ruhsal yasanın uygulayıcılarıdır.Çünkü ruhsal yasaya sahip olmayan uluslar, ruhsal yasaya sahip gerekleri kendiliklerinden uyguladıklarında, ruhsal yasaya sahip olmamalarına karşın, kendi kendilerine yasa görevi görürler.Bu insanlar tutumlarıyla, ruhsal yasanın buyruklarınının yüreklerinde yazılı olduğunu gösterirler.