#31433
Anonim
Pasif
BURÇ;10668 wrote:
Değerli kardeşim konunun mezheplerle hiç bir alakası yoktur. Bu tarz söylemlerin mezhepsel öğretilerden kaynaklandığını düşündüğümüzden dolayı zaten buralara kadar geldik!

Baktığınız zaman üç mezheptende bebek vaftizini onaylayanlar vardır. Eğer davamız mezhepler olsaydı presbiteyenler protestan olarak bebek vaftizi yapmazlardı.

Kutsal Kitabı alırız okuruz yorumlarız… siz bir cümleyi okurken bir şey anlarsınız ben bir cümleyi okurken bambaşka bir şey anlarım. Bunun mezhep öğretileriyle, kiliseden edindiğimiz bilgilerle bir alakası yoktur. Direk yorum farkıdır.

Misal, daha önceki sohpetlerimize dayanarak sizin mezhep kavramını red ettiğinizi ve doğuştan katolik olmanıza rağmen, şuan için mezhepsiz olduğunuzu biliyorum.

Ama söylemleriniz direk protestan öğretileridir. Peki… Böyle bir durumda sizi protestan kilisesinin bir ferdi olarak görsem, sizi kutsal kitap yerine bireylerin (örneğin luther, calvin vs…) yorumlarını dinlemekle suçlasam bu yerinde bir eleştirme olur mu? Kesinlikle olmaz! Siz bir bireysiniz… Sizin bir görmüşlüğünüz, geçirmişliğiniz, okumuşluğunuz vardır… Ve bunlar sonucunda hür iradenizle bir şeyleri savunmaktasınızdır… İnsanlar bir hiçtir, kiliseleri dinler, bireylerin sözleriyle hareket eder demek insan zekasına bir hakarettir.

Bakın değerli kardeşim, bebek vaftizini yada herhangi bir konuyu mezheplerle sınırlandırmayalım… çünkü üç mezheptende sizin gibi düşünenler ve düşünmeyenler vardır… ve herşeyden önemlisi bir insan kutsal kitapı okuyup bir yorum getirdiğinde “sen kutsal kitabın dışında davranıyorsun”, “sen rabbin yolundan ayrılmışsın” demeyelim… bu tarz söylemler sevgiden ve rab yolundan uzaktır…

haftalar önce bu konuya ikonalar konusunda deyinmiştim… yapmayın, etmeyin, yazıktır, günahtır demiştim… itiraz ettiniz… sırf siz değil buradan bir çok insan itiraz etti… kendimizi rab yerine koyup bireyleri dinsizlikle imansızlıkla putperestlikle kutsal kitap dışı hareket etmelerle suçladık… ne oldu sevgili kores? bu tarz söylemler ve bu tarz söylemleri devam ettirmemiz bize ne kazandırdı? tek bir şey kazandırdı, oda kalp kırıklıkları!


Sevgili Burc

Ben bir protestan veya herhangi bir mezhebe ait biri degilim.Öyle olmadigim icin Luther,Calvin veya herhangi bir reformistin her yaptiginin altina imza da atacak degilim.Özgürüm.Kutsal Kitap’a bakarim.Benim ölcüm Kutsal Kitap’tir.Reformistler faydali bircok isler yapmislardir.Ama hatalar da yapmislardir.Bu hatalardan biri de bebek vaftizini kabul etmek zorunda olmalariydi. Kaldi ki reformistlerin hepsi de ayni görüste degildi.Bircok konuda kendi iclerinde de ayriliga düsmüslerdir.Cünkü onlar da insandirlar.

Sevgili Burc Mesih’e iman edenlerden bebek vaftizini kabul edenlere “sen Kutsal Kitab’a göre yanlis yapiyorsun ” demeye hakkim var ama ” sen Rab’bin yolundan ayrilmissin” deyip yargilamak hem benden hem de baska kardeslerden uzak olsun.Böyle birsey demeye hakkimiz yoktur.

Gelelim ikona konusuna…Bu konuda fikrimi biliyorsunuz.Evet herzaman da ikonalarin kullanimina ve tapinma araci olarak kiliselerde bulundurulmasina ömrümün sonuna kadar karsi duracagim.Bundan kalpleri kirilacak olanlar olacaktir.Insanlarin kalpleri kirilmasin diye gercekleri söylemeyelim mi? Yanlisliklarina ortak olup amin mi diyelim?
Tabi ki insanlara Kutsal Kitap’a aykiri düsünceler,uygulamalar ve ögretilerde bulunduklarinda dogrudan ve saldirarak sevgisizlikle degil sevgi ve yumusak huyla Kutsal Kitap’tan ayetler göstererek yardimci olmaliyiz.Bazen bu konuda sert oldugumuzu inkar edecek degilim.Ama hicbir zaman böyle insanlari dinsizlik,imansizlik ve putperest olmakla suclamak Tanri cocuguna yakismaz.
Yapilan seylerin Kutsal Kitap’a uymadigini,imana yakismadigini söyleyebiliriz.Yapacagimiz en iyi sey dua etmektir.Cünkü bizler de bir zamanlar ayni durumlardaydik.

Rab’bin esenligi lütfu ve merhameti sizinle olsun.