ANASAYFA Forum SEKÜLER KONULAR… Cinsellik, Eşcinsellik Cinselliğin İyileştirilmesi Re: Cinselliğin İyileştirilmesi

#28463
Anonim
Pasif

İSA – TANRI’ NIN ÖZGÜRLÜK ARACI ( Andrew COMISKEY )

Genç kadın , kendisini erkeklere sunarak yaşamıştı. Duygusal ya da maddi güvensizliğe kapıldığında, ucuz bir dirhem sevgi ya da birkaç dinar için bedenini verirdi. Kasabadaki herkes bunu bilirdi. Kadının utancı büyüktü ve ve köylülerin yıkıcı alaylarıyla perçinleniyordu. En sonunda, kendi günahına ve ezikliğine karşı yüreği nasırlaştı. Kendisinden iğrenmesi ve hatta büyük keder duyması bile yüreğini değiştiremedi. Hem halkın hem de kendisinin gözünde lanetliydi.

Adam onun yüreğinde umut uyandırdı. Geniş kalabalıklara nasıl seslendiğini işitti; köydeki din adamlarından farklı görünüyordu. İnsanların dış görünüşlerini ya da geleneklerini umursamıyordu. Hatta, günahkarları hor görmek yerine dinsel ikiyüzlülüğü açığa vuruyordu. Adamın, kendi yüreğini gördüğünü fark etti. Uzaktan da olsa O’na güven duymaya başladı. Bu adamın, içine düştüğü çıkmaza bir son verebileceğini anladı. Kaderini değiştirebilirdi.

Adamı tanınmış bir din adamıyla yemek yerken gördü. Umut bağladığı kişinin, kendisini mahkum edenlerle birlikte oturması onu ürküttü. Özgürlük umudu olarak gördüğü adam, kendisini utanca ve kedere boğanlarla yan yanaydı. Ama bundan başka bir çare yoktu. Daha önce bu adama hiç bu denli yakın olmamıştı. Özgür olmak istiyorsa, daha büyük bir alay konusu olmayı göze almalı ve şimdi harekete geçmeliydi.

Özgür olma arzusu baskın çıktı. Odaya girdi. Mesih’in gözlerindeki güçlü merhamete tanık olduğunda ağladı. Hiçbir şey söyleyemeden diz çöktü ve O’na tapındı. Mesih’in ayaklarını yağla ovdu, öptü ve saçlarıyla kuruladı. O’nun, kurtarıcısı olduğunu biliyordu. Mesih’in varlığı, istenmeyen genç kadının Tanrı tarafından kucaklanmasını sağlamıştı. Utanç ve günahın verdiği harabiyet, iç varlığından süzülüp dışarı aktı. Mesih’in lütfu kadının kirini arıttı ve yüreğini çaldı.

Din adamı şaşkına döndü. İsa adamın şaşıracağını biliyordu, bu nedenle açıklama yaptı. Günah ve eziklik, dev boyutta bile olsa, af ve şifa kaynağına teslim edildiğinde dev bir sevgiye ve adanmışlığa dönüşür. İsa şöyle dedi :

“Bu nedenle , bu kadın bana hiç utanmadan, özgürce tapıyor. Öte yandan sizler, dinsel geleneklerle körleşmiş olduğunuzdan benim tarafımdan özgür kılınmanız gerektiğini görmüyorsunuz. Dolayısıyla inatçı inançsızlığınızda diretiyorsunuz.Bana duyulan güveni sarsmak için bana hileli sorular soruyorsunuz. Bu yüzden hiç değişmiyorsunuz. Oysa bu kadın, bütün günahları ve ezikliğiyle birlikte kendisini bana olduğu gibi sunuyor ve sonsuza dek değişiyor. Esenlik ve yaşam bulmuş bir şekilde bağışlanmış olarak buradan çıkıyor.”

YOL

Tanrı, kendisinden uzak kaldıklarını fark eden bütün günahkarlar için İsa aracılığıyla bir yol açmıştır. Eşcinsellikle mücadele eden kişi için heteroseksüelliğe giden yol, bir köprüden geçmeyi gerektirir. Bu köprü İsa’dır. Luka 7’deki fahişe, üzerindeki günah yükünden kurtulmanın tek yolunun İsa olduğu bilinciyle O’na yaklaştı. Eşcinsellikle mücadele eden kişi de aynı şekilde İsa’ya güvenebilir. Eşcinselliğin getirdiği günah ve eziklik, bu kişiyi İsa ‘ya yaklaşmaktan alıkoymamalıdır. Böyle acı çeken bir yüreğin şifaya duyduğu ihtiyaç, kişiyi İsa’ya yöneltmelidir. Fahişe bunu biliyordu; şifa ihtiyacı kendisini felç eden utançtan bile baskın çıktı. Kadının içindeki tanrısal benzeyiş bozulmuş ve lekelenmişti. İsa, bu benzeyişi ortaya çıkararak iyileştirdi.

Tanrısal benzeyişi eşcinsellikle bozulan kişi için Tanrı’nın özgürlük aracı İsa’dır. İsa bizi kendisini yansıtmamız için yaratmıştır. Şeytanın ve günahın bu benzerliği bozduğu yeri onarmak için yol açar. İsa bu benzerliği kendi başımıza yenilemek için ne denli çaresiz olduğumuzu bilir.

İsa, Tanrı’nın Oğlu olarak Yaratıcının mükemmel benzerliği ve görünümüdür. Günaha teslim olmadan Baba’yı sevmiş ve sözünü dinlemiştir. İsa bizim ulaşamadığımız ve ulaşamayacağımız bir sadakatle yaşamıştır. Bizim yerimize O söz dinlemiştir. Tanrı ve insan olarak, Baba’nın gerçek benzerliğini yansıtmamızı ister.

Ancak İsa, sadece insan potansiyelinin en üst düzeyini örneklemekle kalmamıştır. Baba’nın isteğine ölümüne dek boyun eğmiştir. Baba’nın bizdeki benzerliğini zedeleyen ezikliği kendi üzerine almıştır ; bu eziklikten kaynaklanan günahlı söz dinlemezliği de kendisi taşımıştır. Günahın bizdeki işlevinin sonucu olan ağır ölümün yükü altında can vermiştir. Ölümden sonra, bizi Tanrı’dan ve birbirimizden ayıran cehennemi diriliş gücüyle alt etmiştir. Bizi Tanrı’nın sevgisinde yaşamamız için özgür kılmıştır.

İsa şu anda Yaratıcının güçlü lütfunun , gerçek insanlığımızı bulandıran karanlık katmanları delip geçmesi için aracılık etmektedir. Bizdeki gerçek Tanrı benzerliğini yeniden oluşturmak için ısrarlıdır.

İsa çok güçlü bir aracıdır, çünkü insan ruhunun mücadelelerini bizzat yaşamıştır. Oğulun insan yönü, bir yandan Baba’nın sözünü dinlemeyi arzularken, bir yandan da Baba’nın çizdiği zor yoldan çıkma ve kendini tatmin etme ayartısıyla karşılaşmıştır.Bu mücadele, şeytan İsa’yı ayarttığı zaman ortaya çıkmıştır. ( Mat. 4:1-11 ). Şeytan,İsa’yı insanlığın eğilim duyduğu sahte yetki kurma ayartısıyla, Baba’nın yüceliğinden çok benliğin yüceliğini arama eğilimiyle alt etmeye çalışmıştır.

İsa göksel Baba’nın isteğinde sabit kalarak zafer kazanmıştır, ama bu mücadelesiz olmamıştır. İsa’nın insan yönü Baba’nın isteğinden kopuk bir güvenlik ve zevk arayışıyla karşılaşmıştır. Şeytan, İsa’nın arzulayabileceği bir şeyi öne sürmeden O’nu nasıl ayartılabilirdi ki ? Dolayısıyla İsa’nın insan yönü, eşcinsellikle mücadele edenler de dahil olmak üzere bütün insanlara güvence verir. İsa bizim ikilemimizi yaşamamıştır. Zayıflıklarımızda bizi anlayabilir. Kutsal Kitap şöyle diyor:

‘Çünkü zayıflıklarımızda bize yakınlık duyamayan değil, tersine, her alanda bizim gibi sınanmış, yine de günah işlememiş bir başkahinimiz vardır.Bu nedenle merhamete ermek ve gerektiğinde bize yardım edebilecek lütfa kavuşmak için Tanrı’nın lütuf tahtına cesaretle yaklaşalım’ (İbr. 4: 15 -16).

isa: Bu konuyu geliştirmek için şöyle diyelim: Mesih’in günahla mücadelimizi anlaması, O’nu n günaha boyun eğmemesiyle derinleşmiştir. Bir kişi, kendisini arzuladığı nesneye teslim ettiği zaman ayartıyla mücadelesi geçici bir süre için son bulur. İsa’nın söz dinlerliliği, benliğin çıkmaz sokaktaki kaçamaklarına izin vermemiştir. Baba’nın isteğine sonuna dek bağlı kalmıştır. İsa’nın karşılaştığı ayartılar, eşcinsellikle savaşan bir kişinin asla tahmin edemeyeceği yoğunluktadır. Bu nedenle , İsa ayartıyla mücadelemizde bize merhamet ve anlayış gösterebilir. Kutsal Yazılar’ın dediği gibi, ” kendisi sınandığında acı çektiğine göre, sınananlara yardım edebilir.”( İbr. 2:18 ).

Jim, İsa’nın güçlü merhametini tarttı ve bunun sonucunda eşcinsel ilişki üzerinde zafer kazandı. Bir süre önce, kilisedeki erkek arkadaşlarıyla bir hafta sonu kampına katılmıştı. Orada, belli bir kişiye karşı içinde uyanan eşcinsel duygularla yüreği burkuldu. Bunun üzerine Rab’be şöyle yalvardı: ” İsa , sana yöneliyorum. Çevremde benim zayıflığımı paylaşmayan ruhsal insanlar var ve şimdi de bu başıma geldi ! En iyi ortamda bile mücadeleden kaçamıyorum. ”

İsa genç adamla yumuşak bir dille konuştu: “Ben, uygunsuz cinsel duygular da dahil olmak üzere senin gibi her alanda sınandım. Kendinden nefret etme. Bana bak. Sevgim ve merhametim sana destek olsun. Senin savunmasızlığın nedeniyle ben de günaha ve ölüme karşı savunmasız kaldım. Bu savunmasızlık içerisinde bana güvenmeyi öğreneceksin. Gözlerini bana çevir, arzularını bana teslim et. Benim günah üzerindeki zaferimi sen de paylaşacaksın. ”

Jim ağladı. En çok ihtiyaç duyduğu anda İsa’nın desteğine kavuşmuştu. İsa’nın varlığı, Jim’in utancını ve karışıklığını körüklemek yerine ona destek oldu. Jim, ayartılarını İsa’ya teslim etti ve O’nun zaferine kavuştu.

İsa, Baba’nın sözünü dinleyen bir yaşam sürerek bizim de söz dinlememiz için yol açmıştır.Sadık olan tek Oğul kendisidir. Yalnızca İsa Baba’nın isteğini tutarlı bir şekilde yerine getirmiştir. Tanrı’nın , bizim söz dinlemezliğimize karşı sunduğu çözüm İsa’dır. İsa’ya ve O’nun günah üzerindeki zaferine bağımlı yaşayarak biz de o zafere kavuşuruz. Böylece Jim gibi bizler de günahın bütün cazibesine karşı ayakta kalabiliriz.