Re: “Bir tek insan yüzünden günah nasıl dünyaya girdiyse, günah yüzünden de ölüm..”(Romalılar 5:12)

#32093
Anonim
Pasif
güvercin;12069 wrote:
Gercekten bir insanin baska insanlarin günahlari icin öldügüne inaniyor musunuz? O zaman bir seri katilde, bir hirsizda bir tecavüzcüde Isa onun günahlari icin öldügü yada aci cektigi icin o kadar yaptiklari günahlara nasil kefaret olabilir. ?
Isa iskencelere maruz kalmistir, carmiha gelmistir ve öldülülmüstür diyorsunuz. Bu sekilde insan öldürme Romalilar icin o zamanin sartlarinda ölüme mahkum olmus herkes icin uygulanirdi. Isa ile o zaman da carmiha gerilen baska insanlarda ayni iskencelere maruz kaldilar. Nasil olurda o zaman icin sürekli uygulanan öldürme yöntemi nasil bütün insanliga yada hiristiyanlarin günahlarina kefaret olabilir.? Bu cok mantiksiz bir inanis. Size bir Örnek vermek istiyorum.
Spartakusu hemen hemen herkes bilibir. Roma tarihinde kölelerin cikardigi en büyük isyanin basini ceken bir köledir. Öyle ki Italyanin bazi kesimlerine bile hakim olmus ama en sonunda binlerce yandaslariyla yakalanarak Romanin caddelerinin kenarlarinda bileklerinden civilenerek carmiha gerilerek, (aynen Isa gibi) hatta aylarca ibret olsun diye öylece carmihda birakilmistir. Bu insanlarin cektigi aci bile daha fazladir.

Öncelikle Isa Mesih herhangi bir insan degildi.Bunda bir anlasalim.Diger bütün insanlar günahli bir benlikle ve günahli bir anne-babadan dogal olarak dogmuslardir.Dolayisiyla günahli olan bu insanlar baska bir insanin günahi icin zaten ölemez.

Isa Mesih ise Tanri’nin Kutsal Ruh’uyla günahsiz bir sekilde dogmustur ve HIC günah islememistir.Kendisi sadece bir insan olsaydi ancak bir kisi icin yani bir kisiyi kurtarabilecek sekilde ölebilirdi.Fakat Tanri’nin Ruhuyla oldugundan ve ayni zamanda TANRI oldugundan bütün insanligi kurtaracak bir kapasiteyle ölümü tatmistir.Bu iki kere iki kadar acik ve akla uygun bir gercektir.Tanri’nin insani aklama planidir.Isteyen kabul eder ve iman ederek aklanir istemeyen ise reddeder ve Tanri’nin yüceliginden mahrum kalir.

Simdi soruyorum sayin güvercin spartakus ve arkadaslari veya herhangi cok aci ceken bir kisi (ki tüm bunlar günahli insanlardi ve günahlarinin karsiliklarinda öldüler)bir baska insani kurtarmaya gücleri yeter mi? Onlar Mesih mi? Tnari’nin Ruhu’yla mi dogdular?Iste bu farki göremediginizi düsünüyorum.

Rab gözlerinizi ve yüreginizi acsin.Esenlik versin.