ANASAYFA Forum DİNLER, MEZHEPLER, İNANÇLAR… Musevilik Seçilmiş halk olarak Yahudiler Re: Seçilmiş halk olarak Yahudiler

#30698
Anonim
Pasif

@BURÇ 9440 wrote:

Evet yahudilik kanla geçer. Eğer yahudi doğmamışsanız ve sonradan yahudi olmak istiyorsanız olamazsınız.

Bir konferansta izlemiştim, ne kadar doğru bilmiyorum; ama oradaki kişi yeni doğan bir bebeğin yahudi kanı taşıması için annenin yahudi olması gerektiğini söylüyordu.

Misal, anneniz yahudi, babanız yahudi siz de yahudi olabilirsiniz.
Babanız başka bir dine mensup, anneniz yahudi siz de yahudi olabilirsiniz.
Babanız yahudi, anneniz başka bir dine mensup siz yahudi olamazsınız.

Siz musevilik diye sormuşsunuz, ben yahudilik diye cevapladım. Belki bilirsiniz ama ben yine de belirteyim. Musevilik ve yahudilik aynı şeydir. Kelimenin aslı yahudiliktir. Musevi kelimesi Türklerin sonradan uydurduğu ve başka hiç bir dilde mevcut olmayan bir kelimedir.
Bunun hikayesi de ilginçtir zaten… 1942-1945 yılları arasında Adolf Hitler Yahudileri öldürmüştür. Tabi bunun çok daha öncesi vardı. Adolf Hitler ülke başkanı olup yahudileri toplama kampına götürmeden önce, başa geçtiği gün yahudileri toplama kamplarına götüreceğini söylemiştir ve bunun bütün gereçklerini de açıklamıştır. İşte bu gereçeler yahudilere direk hakaret niteliğindeydi ve dünya bazında yahudiler gerçekten çok rencide olmuşlardı. Öyle ki artık her hangi bir insana “sen yahudisin” denildiği zaman bu bir hakaret olarak algılanıyordu.

İşte tam o günlerde, Türk milleti musevi kelimesini türetti. Daha ılımlı bir kelimeydi. Yani yahudiye yahudi dediğiniz zaman bu hakaret oluyordu; ama yahudiye musevi dediğiniz zaman bu hakaret olmuyordu:) Komik gelebilir ama gerçekten Türkler musevi kelimesini bu mantıkla türetmiştir, ve başka hiç bir dünya dilinde mevcut değildir.

Israil halkindan olmayan Yahudi olamiyor demek degil mi yukarda bahsettikleriniz. Yoksa ben mi yanlis anladim:aklikarisik:
Bende bolye biliyordum ama soyle bir cumle kullanmissiniz: “Bir başka deyişle sonradan Museviliği kabul etmiş bir kişi de hangi ırktan ve dinden olursa olsun artık İsrail Halkı’ndan sayılmaktadır.”