#31285
Anonim
Pasif

hırlı arkadaşım ilk önce nerede olduğumuzun bilincine varmalıyız. Biraz araştırma yapmalıyız… Burada ki çoğu insan mezhepleri gereği günah çıkartmaya karşıdır.

Eleştirel tarzdaki saldırınız buradaki kardeşlerden çok katolikleri ilgilendirir, lakin burası katolik bir sayfa olmadığından dolayı da (yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek adına) bunun detaylı açıklamalarını yapmıyacam. Ama eğer isterseniz bana özel mesaj atın ve size kaynaklar göndereyim. Söyliyecem tek şey Hristiyanlıkta kimse (hangi mezhebe ait olursa olsun) bir kişiye güvenmez, bir kişiden medet ummaz. Her Hristiyan (hangi mezhepten olursa olsun) güvendiği ve medet umduğu TEK şey RAB’dir.

O zaman neden rahibe gidilip günah çıkartılıyor diyebilirsiniz… Bu soruyu sormadan önce ilk başta Hristiyanlık mantığını anlamamız gerekir ki bunun için de Kutsal Kitab’ı ve Hristiyanlık tarihi ile ilgili metaryelleri okumamız gerekir.

Basit bir örnekle açıklamak gerekirse… Hristiyanlıkta “aracılar” önemli bir rol oynar… Örneğin Hristiyanlığın 3 ana mezhebinde de canı isteyen Hristiyan olamaz. Kilise liderine gitmeniz gerekir, Kilise liderinin sizi tanıması gerekir ve Kilise liderinin ancak onayı olduktan sonra vaftiz olabilirsiniz. Bu olguyu 3 ana mezhepte kabul etmektedir. Katolik kilise günahların afları konusunda da “aracı” kavramını benimser, protestan kardeşler ise benimsemezler.

“Hem Hristiyanlar insanlardan medet ummaz diyorsunuz, hem de dine alınmada ve günah çıkartmada, rahiplerin yani insanların büyük rol oynadığını dile getiriyorsunuz” diyebilirsiniz ki işte burada da Kutsal Ruh dediğimiz kavram devreye girer.

Bu konuyu en basit şekilde ve en basit kelimelerle bu şekilde açıklayabilirlim. Devam etsek konu uzar… Hem de Katoliklik hakkında konuşmak istemiyorum…