#29376
Anonim
Pasif

“Zirve Yayınevi Katliamı” Çocukları da Davayı İzliyor

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Zirve Yayınevi katliamında babalarını yitiren Geske ve Aydın Aileleri’nin çocuklarına duruşmaları izlemelerine izin verdi.

BİA Haber Merkezi – Malatya

09 Haziran 2008, Pazartesi

Malatya’da Almanya uyruklu Tilman Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel‘in öldürülmesiyle sonuçlanan Zirve Yayınevi katliamıyla ilgili davada mahkeme, Geske’nin mağdur eşi Suzanne Geske ve Aydın’ın eşi Şemse Aydın‘ın çocuklarının da duruşmayı izlemelerine izin verdi.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün (9 Haziran) devam edilen davanın 7. duruşmasında, tutuklu ve tutuksuz tüm sanıklar hazır edildi. Mahkeme, sanık ifadelerini karşılaştırıyor.

Tutuklu sanıklar “gasp” ve “yağma”dan iddianame

Tutuksuz sanıklar Kürşat Kocadağ ile Mehmet Gökçe‘nin katıldığı duruşmaya, tutuklu sanıklar Emre Günaydın, Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Abuzer Yıldırım da bulunduklar Malatya E Tipi Cezaevi’nden getirildi.

14 Nisan ve 12 Mayıs’ta görülen duruşmalarda sorgusu yapılan tutuklu sanıklardan hiç biri katliama katıldığını kabul etmemiş; Günaydın’dan korktukları için onun yanında yer aldıklarını ve kimseyi bağlamadıkları ve kimseye bıçakla saldırmaklarını ileri sürmüşlerdi.

Mahkemenin, tutuklu sanıkların söz konusu ifadelerindeki çelişkileri gidermek amacıyla sabahki oturumda tutuksuz sanıkların ifadelerini okuduğu bildirildi. Ayrıca, mahkemenin sanıklar hakkında “gasp” ve “yağma” iddiasıyla ek iddianame düzenlediği ve suçlamaları sanıkların yüzüne karşı okuduğu öğrenildi.

Tutuklu sanıklar Günaydın’ı suçladı

18 Nisan 2007’de Zirve Yayınevi’ne giren beş kişi, misyonerlik faaliyeti yürüttükleri gerekçesiyle Geske, Aydın ve Yüksel’i öldürmekle suçlanıyor.
Olayın hemen ardından sanık Günaydın, yayınevinin bulunduğu kattan bir aşağıki daireye balkondan kaçmak isteyince düşerek yaralanmıştı. Tutuklu sanıklar, tedavi görmesinin ardından tutuklanan Günaydın’ı olayı organize etmekle suçluyorlar.

(EÖ/EZÖ)

http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/107514/zirve-yayinevi-katliami-cocuklari-da-davayi-izliyor