Kilise satın alıp cami yaptılar

• Bu konu 11 izleyen ve 20 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 21)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

http://www.bugun.com.tr/haber.aspx?id=51162&title=turkler-kilise-satin-aldi

Norveç’te yaşayan Türkler, Protestanların kullandığı 50 yıllık kiliseyi 700 bin euroya satın alıp camiye çevirdiler.

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Norveç’in Drammen kentinde bulunan Protestan kilisesi geçen yıl Türkler tarafından 700 bin euroya satın alındı. Norveç Protestanlarının 1960 yılında kilise olarak inşa ettikleri binayı alan Türkler, restore ettirerek camiye dönüştürdüler.

‘SATILIKTI BİZ ALDIK’

Drammen ve Çevresi Türk İnanç Cemiyeti Derneği Başkanı Orhan Al, “Kiliseyi satmak istiyorlardı, bizim de camiye gereksinimiz vardı ve aldık. Bizler de binayı ibadet amacıyla kullanacağımız için Norveçlilerden tepki görmedik. Camide minare eksik. Ancak belediyeye müracaat ettiğimizde bunun için de izin alabiliriz” dedi.

Merkez Camisi’nde Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı bir imam görev yapıyor. Cami, geçen Ramazan ayından beri ibadete açık. Resmi açılış ise 1 Şubat’ta Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu tarafından yapılacak. Bardakoğlu, 30 Ocak’ta da İsveç’in başkenti Stockholm’de Fittja’daki caminin açılışını yapacak.

Anonim
    Pasif

Bunda ters bir durum yok.Alan memnun satan memnun.

Anonim
    Pasif

Kesinlikle Haklısınız hiçbir ters durum yok, zaten bende onun için bu haberin burada yayınlanmasını istedim

Ne kadar güzel değilmi? İbadet yerine ihtiyacı olan kişilere ibadetlerini yapabilmesi için bir fırsat verilmesi, Hatta Görsel simge olan Minare”ye bile izin verilmesi,

Dilerim tüm dünyada böyle haklar ihtiyacı olan herkese tanınır

Armagan
    Anahtar yönetici

Türklerin ve diğer müslümanların Batı Avrupa ülkelerine toplu ve kalıcı yerleşmeleri 50-60 yıllık bir olaydır. Bu kadar kısa bir zaman içerisinde demokrasinin niğmetlerinden en çok yararlananlar da onlar olmuşlardır. Kendi ülkelerinde müslüman olmayanlara tanımadıkları hakları Batılı hristiyanlardan alınca ilkin afalladılar, acaba hayal mi görüyoruz diye, sonra da zaman içerisinde bu ülkelerin vatandaşlığına geçerek o ülkelerin resmi müslüman vatandaşları oldular.

Buna elbette itirazımız yok. Her inanç sahibi inancını hürce yaşayabilmeli, falanca dinden diye horgörülüp aşağılanmamalı, farklı uygulamalara tabi tutulmamalı, rendice edilmemelidir. İnsan olmanın gereği budur.

Müslüman toplumların gayri müslümanlara olan tutumuyla avrupalının gayri hristiyanlara olan tutumları arasında ne gibi farklılıklar var olduğunu düşünmenizi isterim. Bulacağınız cevaplar belki farkında olmadığınız yanlış tutumların değişmesine yardımcı olabilir..

Ben şahsen görüp bildiğim birkaç tanesini sıralayayım, buna belki sizler de bi şeyler eklersiniz:

• Örneğin Almanyada hangi inançtan olursanız olun, eğer küçük bir cemaatseniz, devletin diğer dinlere tanıdığı her haktan siz de yararlanıyorsunuz. Hiçbir memur veya savcı size farklı muamale yapamaz. Adamlar, biz hristiyanız ve almanız, hristiyan mahallesinde zemzem suyu satamazsınız, demiyorlar.
    • Almanyada cami kuran cemaatlere hem yerel eyalet hükümeti, hem de Avrupa Topluluğu özel fonlardan parasal yardımda bulunuyor. Örneğin Duisburg’ta yapılan Camiinin yapımına 5 milyon Euro yardım yapıldığını bizler alman medyasında kendimiz duyup gördük.
    • Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinin büyük şehirlerinde İslam Merkezi adı altında devasa binalarda kadrolu görevliler bu dillerde İslamı yayma ve duyurma faaliyetleri içindeler.
    • En kalabalık cadde köşelerinde ve meydanlarda İslami yayınlar standı açıp insanlara broşür, kaset, CD vs. vermek suretiyle birebir İslamı tebliğ ederek misyonerlik yapmaktalar.
    • İslam dinine geçirdikleri avrupalılara kendi dillerinde Kuran dersleri ve dinsel eğitim vererek onları kendi halklarına İslamı yaymaya yollamaktalar..
    • Avrupalı hristiyanlar bütün bunları görüp bildiği halde gidip de camileri taşlayıp camlarını kırmıyor, imamları tehdit edip dövmüyorlar, hristiyanlığa ve almanlığa hakaret etti diye haklarında yasal kovuşturma başlatmıyorlar, müslüman olan hristiyanları bıçaklayıp boğazların kesmiyorlar…
    • Bir müslümanın hristiyana senin İncilin değişti, İsa sadece peygamberdir gibi islami bilgilerle telkinde bulunması, hristiyan inancına ve değerlerine hakarettir. Müslümanlar her fırsatta sakız gibi bu hakarette bulurlarken, hristiyanlar sokaklara düşüp, sağı solu kırıp yakıp müslümanlara ağır dillerde hakaretlerde ve saldırılarda bulunmuyorlar.
    • Hristiyanlar İslami web sitelerine hiçbir zaman hackerlerle saldırıp sitelerini bozmazken, sohbet odalarına girip ağıza alınmadık küfürler etmezken, müslümanların saldırmadığı, küfür ve hakaret etmediği, Hristiyantürk de dahil hiçbir İncil web sitesi yoktur.

Bu örneklere daha birçoğu eklenebilir..

İsa der ki,

Dişe diş, göze göz dendiğini işittiniz, Ama ben size derim ki, birisi sizin sağ yanağınıza vurarsa, ona sol yanağımızı da çevirin…

Başkalarının size her ne yapmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle yapın..

Anonim
    Pasif

Sayın evangelist beni bağışla ama sanki sen bir yabacıymışsın gibi konuşmuşsun. Sen de Türk değil misin Türklerin özgür olmaları seni mutlu etmiyor mu? Ben hristiyan olsun müslüman olsun her Türkün inancını yaşamasını canı gönülden isterim.

Armagan
    Anahtar yönetici

Hayır izmirligizem, ilkin bir yabancı değilim ve yazdıklarımın Türk olup olmamamla hiçbir ilgisi yok. Yazdıklarım herkesin bildiği gerçeklerdir.

Tesbit ettiğim yanlışlıkları alçakgönüllülükle kabul edip yapılması gereken doğruları yazmanız gerekirken hemen savunmaya geçip benim türklüğümü sorgulamanız, sizin de derinlerde diğerlerinden farklı düşünmediğinizi gösteriyor.

Benim eleştirim, Türkiye’de hristiyanlara yaşam hakkı tanımayıp hristiyan ülkelerde müslüman olarak yaşamaktan gurur duyan, Türkiye’ye Yahudi ve Ermeniler giremez, köpekler girebilir, diyen zihniyet sahiplerinedir.

Anonim
    Pasif

syn evangelist, çok güzel noktalara değinmişsiniz. birde ben bunların biraz üstünden geçmek isterim. avrupada serbest olan inanç özgürlüğü, insana insan olduğu için değer verildiğini gösterir ama başta fransa ve ingiltere olmak üzere bir çok gelişmiş ülkede türk yada müslüman gibi kavram geçtiği zaman direk olarak terorist kelimesiyle birleştiriliyor. ama yahudilerin ideası olan büyük israil devleti için son günlerde yaptıklarına o büyük ülkeler ses çıkaramıyor.
    bir diğer husus, bir ezan selası yaklaşık olarak 4 dakika sürmektedir, ve her meridyen çizgisi üzerinde en az 1 tane cami wardır. bundan kastım ezan sesi dünya üzerinden hiç eksilmez. ama atinada planlamayı bozan bir cami wardı her ne hikmetse o cami de o meridyen üzerinden geçen tek camiydi ve yıkıldı :) (neyse ki daha kuzeyde bir başkası yapıldı)
    dewam edelim, ben izmirde yaşıyorum. izmir in en işle yeri olan alsancak ta bir çok kilise war ve bunlarda gayet rahat bir şekilde misyonerlik yapmaktadır. Sizin şikayetiniz bunların bombalanması , taşlanması ve molotof kokteyli gibi olayların yaşanmasıdır. şikayetinize sonuna kadar katılıyorum. Ama bilmenizi isterim ki, o eylemleri yapanlardan ele geçirilen silah ve mühimmatlar amerikan silahları. Yani bunları durdurmak bi bakıma hristiyanların ellerinde :) din adamları uyarıları yapar uymazlarsa afaroza kadar gider ;)
    tarihi sahnelere de dayanalım isterim biraz. viena da yer alan tarihi bir anıt war, sembolik ve tarihi değeri olduğu için sağlam duruyor elbette. bir türk-müslüman asker yerde ve vienalı asker onun kafasına basıyor. bide 1453 senesine bakalım, kaç tane kilise yada hristiyan sadece dini sebeplerden öldürülmüştür. hatta şehir teslim olmadan girilseydi şehir harabeye döneceği için teslim olması beklenmiştir 3 hafta kadar :) bu arada alsancak kıbrıs şehitlerinde ki kiliseden ricamız incil içine 10 american doları koymasınlar, insanlıktan nasibini almamış olan reziller gelip incil i alıyorlar, içindeki parayı aldıktan sonra kutsal bir kitabı yere atıyorlar.

Anonim
    Pasif

sevgili evangelist inan en az senin kadar doğruların yanındayım. Sadece bana şunu izah et senin bu söylediklerin hangi ülkede olmuyor? Türkiyede hristiyanlara devlet eliyle ne gibi bir ayırımcılık yapılıyor? Ben bilmiyorum mesela örnek verebilirmisin? benimde derinden diğerlerinden farklı düşünmediğimide söylemişsiniz inanın incindim. Ben tek taraflı düşünceden yana olmadım hiç bir zaman. Hepimiz yunanistandaki batı trakya türklerinin durumunu biliyoruz. Ayrıca ispanyada endülüs mirasına yapılanıda biliyoruz. lütfen sizde bunları görün.

Armagan
    Anahtar yönetici

Sevgili İzmirli Gizem,

Haksızlıklar başka ülkelerde oluyor diye bizde de mi olmalıdır? Haksızlığı ve yanlışı her gördüğümüz yerde açıkça dile getirmeliyiz.

2005 yılında en üst düzey Milli Güvenlik Konseyi’nde Protestan kiliseleri ve misyonerler ülkenin en tehlikeli terörist gruplarıyla aynı listede gösterildi. Kışkırtılan gençler Hristiyan rahipleri, Hrant Dink’i, Malatyadaki üç protestanı öldürdüler, kilise binalarına saldırıp din görevlilerini tartaklayıp dövdüler, tehdit ettiler, kimilerini de bıçakladılar.Ve tehditler hala devam ediyor. Örnek arayanlara çok örnek vardır. Bakın o tarihlerdeki gazete ve internet arşivlerinde dediklerimi bulacaksınız. Ama bu haksız suçlamayı yapanlar ve cinayetleri azmettirenler bugün Ergenekon davasında tek tek hesap veriyorlar. Göksel adalet bir yolla tecelli oluyor.

Sözümüz, İncil, Hz. İsa gibi kavramları kabul ediyoruz deyip de ülkede Hristiyan Türkleri görmek istemeyenlere, Hristiyan turistlerin ülkeye gelip para bırakmalarını, ama inançlarından hiç söz etmemelerini isteyen örümcek kafalılaradır. Avrupa ülkelerindeki dinsel hoşgörü çok mükemmel olmayabilir, ama adamlar seni farklı inancına rağman en azından adam yerine koyup kendilerinin sahip olduğu bütün haklardan seni de yararlandırıyorlar. Oysa bizim ülkemiz hristiyanlara yapılan baskılar ve kısıtlamalar nedeniyle Batıda en çok hristiyan kaçırtan ülke olarak algılanmaya hala devam ediyor. Bunlar haklı eleştirilerdir. Düzelmesi gereken yanlışlardır. Belki bunları yapanlar hatalarını anlarlar da insanı ilkin insan olarak görüp saymayı öğrenirler. Umarım mesajımız bir yerlere gidiyordur.

Anonim
    Pasif
    izmirligizem;11994 wrote:
    sevgili evangelist inan en az senin kadar doğruların yanındayım. Sadece bana şunu izah et senin bu söylediklerin hangi ülkede olmuyor? Türkiyede hristiyanlara devlet eliyle ne gibi bir ayırımcılık yapılıyor? Ben bilmiyorum mesela örnek verebilirmisin? benimde derinden diğerlerinden farklı düşünmediğimide söylemişsiniz inanın incindim. Ben tek taraflı düşünceden yana olmadım hiç bir zaman. Hepimiz yunanistandaki batı trakya türklerinin durumunu biliyoruz. Ayrıca ispanyada endülüs mirasına yapılanıda biliyoruz. lütfen sizde bunları görün.

Bana Türkiyede bir tane Türk vatandaşı Ermeni veya Rum memur gösterin…

Anonim
    Pasif

o memurluk olayına bende öteden beri kafayı taktım zaten. Evet olmaması çok ayıp ötesi ayıp. sevgili evangelist hristiyanları terörist ilan eden yine hristiyandı. Bakın türk ortodoks patrikhanesi buna en iyi örnektir.

Anonim
    Pasif

@izmirligizem 12017 wrote:

o memurluk olayına bende öteden beri kafayı taktım zaten. Evet olmaması çok ayıp ötesi ayıp. sevgili evangelist hristiyanları terörist ilan eden yine hristiyandı. Bakın türk ortodoks patrikhanesi buna en iyi örnektir.

Türk Ortodoks Patrikanesinin tek görevi Ermeni Patrikhanesiyle kavga etmektir.Bunun dışında bir icraatleri ve meşguliyetleri yok.Onların Hristiyan olduğundan bile şüpheliyim.

Armagan
    Anahtar yönetici
    izmirligizem;12017 wrote:

Sevgili Gizem,

Sözünü ettiğiniz Türk Ortodoks Patrikanesi, ne yazıktır ki, Hrisitiyanlıkla, Ortodokslukla alakası kalmamış, beş kişilik cemaati bile olmayan, kurucusu Papa Efraim’in, Sevgi Erenerol gibi torunlarının elinde çarçur edilip Ergenekon örgütünün karargahı olabilecek kadar yozlaşmış bir vakıftan başka bir şey değildir. Tutuklandığı bir yıl öncesine kadar Patrikanenin sözcüsü Sevgi hazretlerinin Tv programlarında kendisini hiçbir zaman hristiyan olarak tanıtmadığını, kendisini her zaman aşırı milliyetçi gruplarla yanyana görüp onların diliyle konuştuğunu ve de haklı olarak karanlık işlere bulaştığından bugün yargılandığını ve adalete hesap verdiğini sadece biz değil, ama bütün Türkiye görüyor. Onların protestanları terörist göstermeleri gayet doğaldır. Ama asıl teröristlerin kendileri olduğu bugün ortaya çıkmıştır. Tanrımız, kendisine inananların hakkını her zaman alacaktır.

Anonim
    Pasif

@Evangelist 11880 wrote:

Benim eleştirim, Türkiye’de hristiyanlara yaşam hakkı tanımayıp hristiyan ülkelerde müslüman olarak yaşamaktan gurur duyan, Türkiye’ye Yahudi ve Ermeniler giremez, köpekler girebilir, diyen zihniyet sahiplerinedir.

“Türkiye’de Yahudi ve Ermeniler giremez, köpekler girebilir.” Pankartındaki protesto Türkleri “Köpekler ve Türkler giremez” diyen SOAD gurubunu ve dünya da inananlara her türlü işkence yapan Siyonistleri hedef almaktaydı. Bu protestoyu gerçekleştiren insanların, Gagauz ve Karaim soydaşları bulunduklarını unutmayınız.

Ülkemizde, Misyonerlere beslenen nefretin temelinde yatan İlahi bir dine karşı olan bir tahammülsüzlükten çok, insanların milli kimliklerinin değişmesinden korkulduğudur. Oysa ki kimse Tanrı’nın verdiğini değiştiremez, etnik kimlik doğuştan edinilir ve yaşam boyunca sürer! “Ermeni ve Yahudiler giremez, köpekler girebilir” sözü etnik içeriklidir, dinsel değil! Ayrıca eklemek isterim: Ermenistan’da ya da İsrail’de çalışan, yaşayan bir Türk yoktur! Fakat Türkiye’de çalışan bir çok Ermeni olduğu gibi, Ermenistan, Azerbaycan toprakarı üzerine kurulmuştur!

Anonim
    Pasif
    Turist;12121 wrote:
    “Türkiye’de Yahudi ve Ermeniler giremez, köpekler girebilir.” Pankartındaki protesto Türkleri “Köpekler ve Türkler giremez” diyen SOAD gurubunu ve dünya da inananlara her türlü işkence yapan Siyonistleri hedef almaktaydı. Bu protestoyu gerçekleştiren insanların, Gagauz ve Karaim soydaşları bulunduklarını unutmayınız.

Ülkemizde, Misyonerlere beslenen nefretin temelinde yatan İlahi bir dine karşı olan bir tahammülsüzlükten çok, insanların milli kimliklerinin değişmesinden korkulduğudur. Oysa ki kimse Tanrı’nın verdiğini değiştiremez, etnik kimlik doğuştan edinilir ve yaşam boyunca sürer! “Ermeni ve Yahudiler giremez, köpekler girebilir” sözü etnik içeriklidir, dinsel değil! Ayrıca eklemek isterim: Ermenistan’da ya da İsrail’de çalışan, yaşayan bir Türk yoktur! Fakat Türkiye’de çalışan bir çok Ermeni olduğu gibi, Ermenistan, Azerbaycan toprakarı üzerine kurulmuştur!

Sayin Turist

Türkiye’de yasayan ve calısan Ermeniler ve Yahudiler vardır.Onlar Türkiye’nin vatandaslarıdır.Bunda acayip bir durum yok.Ermenistan’da veya Israil’de Türk olmaması,calısmamaları,yasamamaları bu ülkelerin sucu mudur? Bunu da bir kusur ve o ülkelerin ayıbı olarak mı lanse etmek istiyorsunuz yoksa? Bırakın bu bos konusmaları Tanrı askına!!Türkiye’de cok sayıda etnik köken ve inanctan insanlar hep vardı,belki gecmiste daha fazla vardı ve belki gelecekte de olacaktır.Bunlar Türkiye’nin zenginligi ve mozayiğidir.Bu zenginligi ve mozayiği bozmaya,degistirmeye tek tip insan, tek tip inanc yaratmaya calısmak despotluktan baska birsey degildir.Baris,sevgi kardeslik güzel olan seylerdir.Bunun aması maması yok.

Esenlikler diliyorum.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 21)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.