İtiraf ve Bağışlamak

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

İTİRAF:
    Başkaları tarafından bilinmesi sakıncalı görülen bir gerçeği saklamaktan vazgeçip açıklama, söyleme, bildirme
    İtirafın genel tanımı bu.
    GÜNAH:
    Tanrı’nın yapılmasını yasakladığı fiillerin işlenmesine günah denir.
    “İsyanlarınızı bulut gibi,Günahlarınızı sis gibi sildim.”
    Yeşaya 44:22

Günahlarımızı sizce kime itiraf etmeliyiz…?
    Günah hem Tanrı’ya hem de işlendiği kişiye itiraf edilmelidir.
    Günahınızı doğrudan doğruya etkilenen herkese itiraf edilmelidir.

Eğer bir kişiye özel olarak günah işlediniz se,ona özel olarak itirafta bulunmalısınz. Eğer diğer insanların önünde günah işlendiyseniz,onların önünde itiraf etmelisiniz.

Bazı durumlarda günahın itirafı, işlenen kusurların bedelinin ödenmesi gerekir.
    “İsrail halkına deki:Bir erkek ya da kadın ,insanın işleyebileceği günahlardan birin işler ,Rab’be ihanet ederse o kişi suçlu sayılır.İşlediği suçunu itiraf etmelidir.karşılığı ,beşte birini üzerine ekleyerek suç işlediği kişiye ödeyecek.”
    “Çölde Sayım 5:6.7

Bedel ödeme,kişisel incilme yada gücenme durumunda değil,maddi hasar söz konusu olduğunda da devreye girer. İşlenen suç kişisel düzeydeyse günahın itirafı yeterli olacaktır.

Günahlarımızı itiraf ederken sadece:
    “Özür dilerim” yada Üzgünüm demek yeterli midir:?
    Hayır ,yeterli değildir.Günah’ın itirafı her zaman bağışlamayla bağlantılı olmalıdır.
    Günah işleyen kişi günahını itiraf etmeli .
    Tanrım senin onaylamadığın ………davranışını yaprak günah işledim..Beni bağışlar mısın.?demeli ve dğer kişi de affını sunmalıdır.
    Dolaysıyla bağışlamak,barıştırma sürecinin ikinci boyutudur.
    Beni bağışlarmısın.derken burada kullanılan ifade de konuşma (Dua) Tanrı’ya yöneliktır.
    İnsanın af etmesi de verilen ve tutulan bir vaat’tır.Çünkü”Bu konuyu açmayacağım”(Bunu başkalarına söylemiyeceğim (Kendimde ve zihnimde canlandırmayacım

Zina gibi bazı günah türleri itiraftan daha fazlasını gerektirir.Zina işleyen kişi eski doğasını (Tanrı’ya yaraşmayan alışkanlıklar ve günahlı eylemler.
    Ve yeni doğasını(Tanrı’ya yaraşır yaşam,doğru davranma)gibi özellikleri taşımalıdır.

Zina yapan kişi tövbesini kanıtlayarak eşiyle arasında ki güveni yeniden oluşturmalıdır. Yeni yaşam biçimi yüreğindeki alışkanlıklarındaki gerçek değişimi gözler önüne serilmelidir.

Bağışlamak bir duygu olmadığı gibi,kişinin günahlarını unutmak ta değildir.
    Tanrı günahlarımızı artık anmayacağını söylediği zaman.. ..Günahlarımızı hatırlayamadığını değil,hatırlamayacağını söylüyor.
    Bağışlanmak söz konusu günah’ı bır daha tekrar etmiyeceğimize dair bir karardır.

Esenlikle.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.