‘Tek Bir Sayfa Bile Karanlığı Bir Yıldız Gibi Delip Geçebilir’

 • Bu konu 2 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27325
  Anonim
  Pasif

  ‘Tek Bir Sayfa Bile Karanlığı Bir Yıldız Gibi Delip Geçebilir’

  Kutsal Kitabın tercümeleri bugün hemen hemen bütün dünyada bulunabilir. Fakat Kutsal Kitap için sürdürülen mücadele çoğu zaman bir ölüm kalım meselesi olmuştur.

  Wendell Prime, Fifteenth Century Bibles adlı kitabında şunları yazdı:

  “Matbaanın bulunmasından otuz yıl sonra, Engizisyon İspanya’da tam bir başarıyla etkinliğini sürdürüyordu. Bu ülkede, Engizisyon tarafından cezalandırılan 342.000 kişiden 32.000’i diri diri yakıldı. Onları şehit olmak üzere ölümün alevlerine götüren şey, bir Kutsal Kitaba sahip olmalarıydı.

  Bu yok etme makinesi İtalya’nın da, kuzeyinde ve güneyinde, aynı derecede korkunçtu. Engizisyon tarafından desteklenen başpiskoposlar, hem Kutsal Kitaba hem de onun okuyucularına karşı yiyip bitiren bir ateş gibiydiler.

  Neron, bazı Hıristiyanları ağzı dikili ve ziftle kaplanmış haldeki çuvalların içinde yakarak, çılgın dinsel törenlerini süsleyen meşaleler olarak kullandı ve böylece onları dünyanın ışıkları olarak parlattı.

  Fakat Avrupa’daki şehirlerin sokakları Kutsal Kitapların yakıldığı ateşlerle parlıyordu. Kutsal Kitaplar, fakir duruma düşürülebilen, soyulabilen, işkence edilebilen, sakat bırakılabilen ve toplum-dışı edilebilen okuyucuları gibi değildi.

  Hayatta kalan tek bir sayfa bile bu koyu karanlığı bir yıldız gibi delip geçebilirdi.”

  “Panik içindeki din adamları için ancak yakılmış bir Kutsal Kitap iyi bir Kutsal Kitaptı. Bu kutsal ateşler çok daha fazla sayıda ve daha parlak olabilirdi, fakat yakılacak kitap sayısının azlığı buna engel oluyordu. Birçok yerde, Kutsal Kitapların yakıldığı ateşlerin bulunmamasının tek nedeni, yetkililerin çalışkanlıkları sayesinde, yakacak hiçbir Kutsal Kitabın kalmamasıydı.”

  Prime şu ÇARPICI sözleriyle özetliyor: “Kutsal Kitaplar, sürgünler tarafından yanlarında götürülerek veya sıkıntılı ve tehlikeli zamanlarda değerli taşlar ve madenler gibi saklanarak korunmuştur.”

  Çeviri : Fifteenth Century Bibles (Wendell Prime) adlı kitabından .

  saygılarımla

  #29267
  Anonim
  Pasif

  Bu güzel paylasim icin size tesekkür ederim sevgili dersimi.
  Foruma güzel bir renk ve tat vermektesiniz.Sizi ilgi ve begeniyle takip etmekteyiz.

  Sevgiler

  #36098
  Anonim
  Pasif

  Bu mesajınızdan siz ve diğer arkadaşların asmış olduğum çeşitli yazıları okuduğunuzu anlıyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim.Gerçekten.

  Eğer faydalı olursa bu ve benzeri konularda dilim döndüğünce yazmak isterim. Bu doğrultuda hepimiz öğrenme sürecindeyiz.

  İlginiz ve takip ettiğiniz için tekrar teşekkürler.

  Selamlar

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.