Tanrı’da Kötülük Var mıdır?

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

İslamiyetteki kötülük kavramının pratik anlamda çok sorunlara yol açtığını düşünüyorum. Bilirsiniz ki, Hristiyanlıkta kötülük bir varlık değildir, tersine iyiliğin yokluğudur, veya boşluğudur. Demin oksitlenmiş yani paslanmış bir demirin pasının kötülük ve demirin oksitlenmemiş kısmının iyilik olduğu düşünürsek, tamamen paslanmış bir demir artık demir değildir, yoktur. Pasın varlığı demirin varlığına dayandığından dolayı, demir yok olduğunda veya %100 pas olduğunnda artık pas kelimesi varlığını yitirir ve ne demir ne de pas varolur.

Bunun gibi benim Müslümanlarla sohbetlerimde, tartışmalarımda gözlemlediğim ilginç birşey vardır ve eminim ki çoğunuz da bunu biliyordur. Müslümanlara birşeyin nedenini sorduğunuzda, onlar öncelikle ‘başka kötü bir örnek’ bulurlar ve sonra kendilerinin neden doğru olduklarını o kötü örnek ile anlatırlar. Yukarıdaki pas ve demir örneği gibi, ve aşağıdaki yanıt gibi, sayın Nuri Yılmaz, Hristiyanlıkla İslamiyeti karşılaştırma ihtiyacı duyarak kendilerini anlatıyor. Evet, karşılaştırma gerekli bir edebiyat tarzıdır buna karşı çıkmıyorum, fakat bu hemen hemen bütün Müslümanların davranışlarında görülen bir davranış olduğundan dolayı bu konuya işaret ediyorum.

Şimdi bunun kötülükle ne ilgisi var diyebilirsiniz. Herşey Allahtan geliyorsa, ve kötülük ve iyilikte Allah’tan geliyorsa, ortada ciddi bir sorun vardır (Hristiyan bakış açısından): ALlah’ta aynı anda ve aynı varlıkta NASIL oluyorsa hem yokluk ve hem varlık vardır veya hem KÖTÜLÜK (iyiliğin yokluğu) ve hem de İYİLİK %100 varolabiliyor? Eğer kötülük %100 varolursa, bu durumda iyilik yok olur ve doğal olarak hem iyilik ve hem kötülük birlikte yokolurlar (yukarıdaki pas-demir örneği). Eğer %100 iyilik varsa, demek ki kendisinde ASLA kötülük olmamalıdır (demir = iyilik ; pas=kötülük).< Her nimet, her mükemmel armağan yukarıdan, kendisinde değişkenlik ya da döneklik gölgesi olmayan Işıklar Babası' ndan gelir Yakup 1:17

Yakup 1:17’ye göre Hristiyanlığın Tanrısında kötülük yoktur ve kendisinde sadece IŞIK vardır yani karanlik ve gölge yoktur. Pratik anlamda bu Tanrı’nın karakterinin güvenilir olduğu ve sizi asla aldatmayacağı, vaatlerini tutacağı anlamına gelir. Oysa İslamiyetteki kötülük kavramına baktığımda, Allah’ın sizi kandırıp, yalan söyleyeceği, aldatacağı, sözlerini tutmayacağı, indirdiği sözleri değiştireceği aşikardır.

Şimdi asıl soru Müslümanlara şu olacaktır: İslamiyetin Allah’ın iyi tarafından mı yoksa kötü tarafından mı olup olmadığını nasıl ispat ederler? Yanıtı merak ediyorum…bugüne dek tek bir Müslümandan mantık çerçevisi içinde (Aristo mantığı sınırlarının dışına çıkmadan) yanıt alamadım.

esenlikler
    WebservantG

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.