Merhabalar

• Bu konu 3 izleyen ve 3 yanıt içeriyor.
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Bu düşünce platformunda ki tüm saygıdeğer insanlara merhaba diyerek merak ettiğim bir konuda paylaşımlarınızı rica ediyorum.

Efendim,sorum şu; dört incil olduğunu duyarız. Acaba bu kutsal metinler birbirlerini tamamlar ve devam niteliğinde metinler midir yoksa birbirinden bağımsız farklı öğretileri barındıran metinler midir? Aydınlatacaklara şimdiden teşekkürler.

Anonim
    Pasif

Sayın SeaWolf,
    İncilin dört bölümü de aynı şeyleri anlatır, olaylar diğer incillerde de yer almaktadır. Birbirlerinden farklı şeyleri anlatmazlar, Mesih’in sözleri, verdiği örnekler (benzetmeler),gelecekle ilgili bildirimleri, yaşamı yer alır. 4 incilden ikisi Mesih’in havarisi olan ve dolayısıyla Mesih’in yaşamına birebir tanıklık etmiş Matta (vergi toplayıcısı Levi) ve Yuhanna tarafından kaleme alınmıştır. Diğer ikisi, Markos ve Luka, Havarilerden öğrenerek aynı tanıklığı kendileri ayrıca yazıya geçirmişlerdir. Markos Rab’bin yaşarken onu izleyip öğrencisi olan Barnabas’in yeğenidir. Luka ise kendisi elçilerin ileri bölümünün de yazrıdır ve havarilerle yaşamış ve müjdeyi duyurma yolculuklarında yer almış yahudi olmayan bir Mesih takipçisiydi. Mesih ile ilgili duyduğu ve yazıya geçirdiği tüm bilgilerin kaynağı Havarilerdir.Bu nedenle inciller güvenilirdir. Yazılmış olan inciller ikinci el tanıklıklar değil, birinci eldendir.

Anonim
    Pasif

@SeaWolf 16384 wrote:

Bu düşünce platformunda ki tüm saygıdeğer insanlara merhaba diyerek merak ettiğim bir konuda paylaşımlarınızı rica ediyorum.
    Efendim,sorum şu; dört incil olduğunu duyarız. Acaba bu kutsal metinler birbirlerini tamamlar ve devam niteliğinde metinler midir yoksa birbirinden bağımsız farklı öğretileri barındıran metinler midir?Aydınlatacaklara şimdiden teşekkürler.

Öncelikle 4 İncil değil, 4 bölüm olarak değerlendirilir bunlar. Siz de demişsiniz, 4 İncil olduğunu duyarsınız.Her duyduğunuz doğru değildir. Tabi bunu teyit etmek için burada Hristiyanlardan öğrenmeniz çok doğru bir davranış ve hakaret etmeden soru soran birini gördüğüme de sevinmedim diyemeyeceğim.
    4 bölüm birbirini tamamlar ve Yeni Ahit’i oluşturur. Öğretileri aynıdır. İncil de tektir 4 tane değildir, sizin 4 dediğiniz İncilin ilk dört bölümü olan Matta-Markos-Luka-Yuhanna’dır. Bunlara 4 ayrı İncil diyemezsiniz çünkü her bir bölüm zaten 20-25 sayfa kadardır. Koskoca Kutsal Kitap 25 sayfamı yani? Ayrıca siz incil almaya gittiğinizde önünüze 4 değişik İncil mi sunuluyor ki 4 İncil var diyorsunuz.bütündür.Tabi bunun yanında sormamış olmanıza rağmen açıklama gereği hissettim.
    Mezheplerin kendi incilleri yoktur. Kutsal Kitap’ın birliği dışında, İsanın oğulluğu ve Teslis inancı da mezhep üstü kavramlardır. Kendine Hristiyan diyen herkes bunlara inanır.

Anonim
    Pasif
    prosefhi;16460 wrote:
    Öncelikle 4 İncil değil, 4 bölüm olarak değerlendirilir bunlar. Siz de demişsiniz, 4 İncil olduğunu duyarsınız.Her duyduğunuz doğru değildir. Tabi bunu teyit etmek için burada Hristiyanlardan öğrenmeniz çok doğru bir davranış ve hakaret etmeden soru soran birini gördüğüme de sevinmedim diyemeyeceğim.
    4 bölüm birbirini tamamlar ve Yeni Ahit’i oluşturur. Öğretileri aynıdır. İncil de tektir 4 tane değildir, sizin 4 dediğiniz İncilin ilk dört bölümü olan Matta-Markos-Luka-Yuhanna’dır. Bunlara 4 ayrı İncil diyemezsiniz çünkü her bir bölüm zaten 20-25 sayfa kadardır. Koskoca Kutsal Kitap 25 sayfamı yani? Ayrıca siz incil almaya gittiğinizde önünüze 4 değişik İncil mi sunuluyor ki 4 İncil var diyorsunuz.bütündür.Tabi bunun yanında sormamış olmanıza rağmen açıklama gereği hissettim.
    Mezheplerin kendi incilleri yoktur. Kutsal Kitap’ın birliği dışında, İsanın oğulluğu ve Teslis inancı da mezhep üstü kavramlardır. Kendine Hristiyan diyen herkes bunlara inanır.

Aydınlatıcı bilgilrinden ve soruma ilgilerinden dolayı arkadaşlarıma teşekkür ederim.Tabi bu arada hakaret etmeden soru soran birine sevinmeniz gerçekten üzücü ve düşündürücü.Her inanç saygı kriterlerini hakeder etmelidir.Herhangi bir düşünceyi savunmak yada karşı durmak gibi bir niyetim yok ,sadece kulaktan dolma objektif yada değil bir takım kaynaklardan bilgi yüklemiş ,Hristiyan inanış sistematiğiyle alakalı geniş bilgi sahibi olmayan ancak merak eden biriyim.Bu giriş noktasında sorularım olacaktır ,tekrar yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.