Isa Tanri mi yoksa Tanri’nın oğlu mu?

 • Bu konu 3 izleyen ve 4 yanıt içeriyor.
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27095
  Anonim
  Pasif

  Merhaba benim aklıma takılan bir kaç sorum war bunları papaza sormama rağmen verdiği cevaplar bni tatmin etmedi yardımcı olursanız sevinirm sorum şu: isa mesihin tanrı mı yoqsa tanrının oğlumu ?

  #35633
  Anonim
  Pasif

  Enderks, yerinde bir soru sormussun. Cevaplamaya calisayim. Incilde Tanri nin tanimi: Tanri ruhtur, der. Ilginctir baska tanimlari da vardir ama onlar özelliklerini gösteren tanimlaridir. Mesala: Tanri:sevgidir. Tanri:yakip yok eden bir atestir. Bunlar özelliklerini anlatiyor. Enderks, bir de incilde Tanrinin kendinden olan Tanri ruhundan bahsedilir. Bu Tanri kavramina aittir. Bir de vahiy, Tanri sözü vardir. Bu da Tanrisaldir. Isa Mesih e kadar Peygamberlere ne gelmistir? Onlar Tanridan ne alip da toplumlarina iletmislerdir? Tanri vahiyni, tanri kelamini. Isa Mesihte bu tanri kelami vücut kusanmis, insan olarak insanlarin arasinda yasamistir. Incili okudugunda onun yetkinlik alanin Tanri alanini kapsadigini da göreceksin. Ölüler emriyle diriltmesi, günahlarin bagislandi dedigi, kötürümün ayaga kalkmasi… Carmiha gerilme nedeni zaten Tanrisal alanda hareket etmesiydi. Evet Isa Mesih bir kizdan dogdu, insan eli degmemis bir kizdan. Etken neydi bu dogumda. Kutsal ruh. Bir sey kendinden oldugu seyin özüne sahip degil midir? Bu nedenle Mesaih olan isa Tanri özüne de sahipti. Bu Tanri kelaminin dünya üzerinde bir süreligine insan vucudu almasiydi. Ogul kelimesi de yakinlik ve yetki, gücü ifade ediyor,yoksa bedensel bir Tanrilik ve ogulluk söz konusu degil. Hepsi ruhta olan, ruhsal olarak degerlendirilen sedyler. Böyle bir soruda herseyi herseyi anlatmak lazim. Cok kapsamli bir konu. Bu kisa yazimda anlatabildim mi ,bilemiyorum. Senin cevabina göre yine yazarim artik

  #27938
  Anonim
  Pasif

  Isa Tanri mi yoksa Tanri’nın oğlu mu?

  Merhaba benim aklıma takılan bir kaç sorum war bunları papaza sormama rağmen verdiği cevaplar bni tatmin etmedi yardımcı olursanız sevinirm sorum şu: isa mesihin tanrı mı yoqsa tanrının oğlumu  Sayın Enderx,
  Tanrı;Tüm varlığın kaynağı ve yaratıcısıdır.bunu sizde bu şekilde biliyorsunuz,bizde öyle değilmi.

  Tanrı oğlu sözcüğüne gelince,bu sözcüğe Hrıstıyan olmayanlar,
  genellikle ön yargı ile yaklaşırlar.ve derlerki,
  Ya.. saçmalamayın haşa hiç TANRI’nın oğlu olurmu.Çünkü bu sözcükle Allah’a eş koşulduğu varsayimini ileri sürerler.

  İleri sürülen bu varsayım,doğru değildir.Nedeni,İsa Mesih evlenme yada bedensel bir ilişki sonuçu dünyaya gelmemiştir.İSA Mesih’in Oğul oluşu TANRI’nın RUH’sal Babalığından kaynaklanır.
  Bizler Tek bir TANRI’ya inanırız.Ve TANRI’ya baba’da deriz.Bunu söylerken tamamen ruhsal boyutu ile söylediğimizi herkes anlar.Sanıyorum ne demek istediğimi anladınız.Herşeyden önce,
  İSA MESİH’e verilen TANRI’oğlu sifatı fiziksel değil Ruhsal anlamdadır.
  Çünkü TANRI RUH’tur ve O’nun Oğulluk kavramı TANRI’sal ve Ruhsal anlam ifade eder.

  Cebrail Meryeme geldiğinde,
  “Gebe kalıp bir oğul doğuracak adını İsa koyacaksın O büyük olacak,kendisine yüceler yücesinin oğlu denecek “
  Luka 1:31

  demiştir.Bu da bize şunu gösterir TANRI’nın kendisi MESİH’i “Yüceler yücesinin oğlu olarak adlandırmıştır.

  İnandığımız Kutsal Kıtab’ımızda TANRI,İSA MESiH vaftiz olurken göklerden “Sevgili oğlum bu dur.O’dan hoşnutum”
  Matta 3:17

  Demiştir.bununla ilğili olarak Kutsal kıtabımızda, daha birçok örnek verebileceğimiz Ayet vardır.

  Sonuç olarak TANRI oğlu unvanı hiç kimsenin özel yorumu değildir aksine TANRI’nın peyganberlerinin ve MESİH’in sözlerine dayalı bir gerçektir.

  TANRI’lığına gelince,Doğumu ,yaptığı mucizeler,Ölümden dirişi,İSA MESİH’in TANRI’sal bir yapıya sahip olduğunu da gösterir.İSA MESİH TANRI’nın Beden almış SÖZ’üdür.
  Kutsal Kıtab’ımızda;
  “Söz insan olup aramızda yaşadı.O’nun yüceliğini,Baba’dan gelen lütuf ve gerçekle dolu biricik Oğul’un yüceliğini gördük”
  Yuhanna 1:14

  Der.
  Ve İSA MESİH’in TANRI oluşu ile ilğili olarak,

  “Görünmez TANRI’nın görünümü,bütün yaratılışın ilk doğanı O’dur.Nitekim yerde ve gökte,görülen ve görülmeyen her şey ,tahtlar,eğemenlikler,yönetimler,hükümdarlıklar O’nda yaratıldı.Herşey O’nun aracılığı ile O’nun için yaratıldı.Önce var olan O’dur ve her şey varlığını O’nda sürdürmektedir.
  1 Kor 15:17

  Kısacası, İSA MESİH,hem TANRI ,hemde TANRI’nın RUHSAL OĞUL’u dur.

  Esenlikle.

  #35634
  Anonim
  Pasif

  Enders, Tanriyla ilgili sorulara cevap almanin en iyi yolu:Dua edip bunlari Tanrinin kendisine sormaktir. Yeryüzünün gökyüzünün yaraticisina sor.Kulagi yaratan duymayacak mi? Dilleri yaratan anlamayacak, konusamayacak mi? Kendi gerceginin dogru bilinmesini isteyen cevap vermeyecek mi? Inan seni bir sekilde yanitlayacak. Yeterki O na sor.

  #32342
  Anonim
  Pasif

  Verdiğiniz bilgiler için tşk ederim

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.