Cehennem azabı…

• Bu konu 12 izleyen ve 23 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 24)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Hiristiyan olmayan ve bazı dinlere tabi olarak yaşayan insanlar cehennemde yanacaklarmı?Yanacaklarsa neden yanacaklar,yanmayacaklarsa neden yanmayacaklarını söyleyip beni ve bilmeyen arkadaşlarımı bilgilendirebilirmisiniz.Saygılar

Anonim
    Pasif

@Sorgu 12632 wrote:

Hiristiyan olmayan ve bazı dinlere tabi olarak yaşayan insanlar cehennemde yanacaklarmı?Yanacaklarsa neden yanacaklar,yanmayacaklarsa neden yanmayacaklarını söyleyip beni ve bilmeyen arkadaşlarımı bilgilendirebilirmisiniz.Saygılar

Sevgili sorgu…
    Sorgulamak ne kolay değilmi, dilerim sorduğunuz gibide yanıtını aşağıda vereceğim linklerden okuyup öğrenirsiniz.
    Saygılar bizden siz değerli okuyucularımıza.

CEHENNEM CEZASI YOK OLMAK MI?
    YOKSA BİLİNÇLİ BİR CEZAMI?
    http://www.hristiyanturk.com/showthread.php?t=1742&highlight=cehennem

ÖLÜMDEN SONRA YAŞAM VARMIDIR?
    http://www.hristiyanturk.com/showthread.php?t=1951&highlight=cehennem

CENNETE NASIL GİDEBİLİRİM?
    http://www.hristiyanturk.com/showthread.php?t=2294&highlight=cehennem

CENNETE GİDEBİLMENİN YOLU
    http://www.hristiyanturk.com/showthread.php?t=3577&highlight=cehennem

YA ÖLÜMDEN SONRA!
    http://www.hristiyanturk.com/showthread.php?t=4194&highlight=cehennem

ÖLÜMDEN SONRA BİR YAŞAM VE
    BİR CEHENNEM YARGISI VARMIDIR?
    http://www.hristiyanturk.com/showthread.php?t=4391&highlight=cehennem

HER HRİSTİYAN CENNETE GİDECEKMİ?
    http://www.hristiyanturk.com/showthread.php?t=3655&highlight=cehennem

CEHENNEM NEDİR?
    http://www.hristiyanturk.com/showthread.php?t=4427&highlight=cehennem

CEHENNEM GERÇEKTEN VARMIDIR?
    http://www.hristiyanturk.com/showthread.php?t=4613&highlight=cehennem

Algıladıklarınızı bizlerle paylaşmanızı beklemekteyiz.
    Öğrendikleriniz sonucunda ne yapmayı düşünmektesiniz?

Rab sizi bereketlesin. Amin

Sevgiyleeeee

Anonim
    Pasif

Sorduğum soraya cevap niteliginde verdiğin adresler için teşekür ederim sana.
    Ama aklımı karıştıran şeyler sizin önüme sürdügünüz tez’lerle son bulmuyor.Nedenlerine gelelim,isa mesih,sag kolumuzun bize günah işlettigini biliyorsak onu kesip atmamızı istiyor.Ya insanı günaha sokan düşünçeleri ve beyniyse,beyninimi yok etmesi lazım,ozman ölmüş olmazmı,ozaman insanlar sırf günaha girmemek için birer,birer kendilerini öldüremezlermi?

O degilde,adaletli tanrı neden adaletli davranıp’ta bu zor sınava gireçekmisiniz,girmiyeçekmisiniz diye bize birşey sölemeden sınava tabi tuttu?Mesela ben bu sınava tabi olmak istemiyorum,neden başımı bu büyük sıkıntının içine sokup,dertsiz başıma dert alayım.Eger tanrı bizi kendi isteğine göre,kendi egosunu tatmin etmek için yaratıp sınava soktuysa,bu bir egoistlik olmazmı?Bence öyle olur ama sence nasıl olur bunu yazılarından görmek isterim.Sevgiler..

Anonim
    Pasif

Sevgili sorgu bende arayışta olanlardanım ve isa ile arayışımın sona erdiğini biliyorum artık. ama öğretilerimin yetersiz olduğundan sorgulamak yerine öğrenmeyi tercih ediyorum. senin son yazdığına kitaptan yada bilimsel bir açıklama getirebilecek yeteneğe sahip değilim. Ama senin sorularına şöyle bir fıkra ile cevap vermek istiyorum. Ateist bir öğretmen öğrencilerine bunu aşılamak amacı ile sormuş.” Eğer tanrı varsa neden bu dünyada bizi yargılıyor ve onun sevgili kullarıysak neden direk cennete koyma yerine cehennme atıyor” Bir öğrenci öğretmenin yapmak istediğini sezerek şöyle cevap vermiş.”Öğretmenim sizde bizlri seviyorsunuz biliyorum ama neden imtihan edip bizi zora sokuyprsunuz direk 10 verin yazılı olmadan sınavı geçelim olmazmı ?

İşte böyle sevgili sorgu. hayatta yaşanılan ve yaşatılanların bir bedeli var bunu yaşadığımız düzende görüyoruz çok çalışırsak çok az çalışırsak az kazanıyoruz. Çok yersek şişmanlıyor az yersek zayıflıyoruz. hal böyleyken yaptıklarımızın ve yapacaklarımızında diğer yaşamda bir bedeli olması gerekiyor eğer olmasa o zaman senin tabirinle egoist bir tanrı olurdu. O Adalaeti ile yargılayacak ve herkese hak ettiği derece ödül yada ceza verecek.
    Rabbin Esenliği Üzerine olsun…

Anonim
    Pasif
    Sorgu;12700 wrote:
    Ama aklımı karıştıran şeyler sizin önüme sürdügünüz tez’lerle son bulmuyor.Nedenlerine gelelim,isa mesih,sag kolumuzun bize günah işlettigini biliyorsak onu kesip atmamızı istiyor.Ya insanı günaha sokan düşünçeleri ve beyniyse,beyninimi yok etmesi lazım,ozman ölmüş olmazmı,ozaman insanlar sırf günaha girmemek için birer,birer kendilerini öldüremezlermi?

O degilde,adaletli tanrı neden adaletli davranıp’ta bu zor sınava gireçekmisiniz,girmiyeçekmisiniz diye bize birşey sölemeden sınava tabi tuttu?Mesela ben bu sınava tabi olmak istemiyorum,neden başımı bu büyük sıkıntının içine sokup,dertsiz başıma dert alayım.Eger tanrı bizi kendi isteğine göre,kendi egosunu tatmin etmek için yaratıp sınava soktuysa,bu bir egoistlik olmazmı?Bence öyle olur ama sence nasıl olur bunu yazılarından görmek isterim.Sevgiler..

Sayın Sorgu,
    Öncelikle şunu belirtmek isterim ki eğer yüzeysel okur ve yüzeysel düşünürseniz biz ne kadar anlatırsak anlatalım aklınızı karıştıran şeylerden kurtulamazsınız. İsa Mesih günah içinde yaşamanın ne denli kötü bir durum olduğunu anlatıyor. Çünkü günahın bedeli ÖLÜMDÜR. Sadece fiziksel değil bu, sonsuza dek çekilcek bir acı. Bizi günaha sokan kolumuzu ya da canımızı ne kadar seviyorsak günahtan da o kadar uzak olmalıyız.
    Tanrı’nın bizi içine soktuğu sınavlar da bizi olgunlaştırır. O sınavlardan imanla çıkmanın, zorlukla Tanrı’ya olan güven ve imanın sayesinde başedebilmenin mutluluğunu ancak imanlı olsanız anlarsınız. Bir de şuradan bakın: Benim çocuğum okula gitmek ders yapmak istemiyor. Fakat ben bu konuda ona hiç taviz vermiyorum. Biliyorum ki canı çok sıkılıyor ve benim bu katılığımdan dolayı gerçekten ama gerçekten çok üzülüyor. O’nun üzüldüğünü bilmek de inanın benim canımı çok yakıyor. Ama eğer ben şimdi O üzülüyor ve sıkılıyor diye bu disiplinden vazgeçsem ve O’nu kendi haline bıraksam sizce ne olur? İşsiz güçsüz, serserinin teki olur. Onun böyle olmaması için bu şekilde davranmak zorundayım, ne kadar canım yansa da. Ve kimi zaman hata yaptığında bedelini kendi ödeyip sorunu kendi halletmesi için O’nu yalnız bırakıyorum. Bu da O’nun tamamen olgunlaşması için. Sorun çözebilen bir birey olabilmesi için. Tanrı’nın yaptığı da bu sayın arkadaşım, egoistlik değil. Yıllar önce ki BEN’le şimdiki BEN arasında dağlar kadar fark var. Bu tamamen Tanrı’nın beni içine soktuğu sınavlar ve sıkıntılarla oldu. Zaman zaman canım çok yansa da gördüm ki Rabbin mutlaka bir bildiği ve güzel bir planı vardı. Bize bu dünyadaki herşeyden kötülük gelir arkadaşım ama ASLA GÖKLERDEKİ BABAMIZDAN gelmez. O’na karşı olan önyargınızdan kendinizi kurtarmaya çalışın ve bir anne ya da baba gibi düşünmeye gayret edin. Şuna emin olun: O ASLA TAŞIYABİLECEĞİMİZDEN DAHA FAZLA YÜK VERMEZ. O’na güvenin, O’nun için gerçekten çok önemliyiz.

Esenlikler dilerim.

Anonim
    Pasif

@NURDEM 12709 wrote:

Sevgili sorgu bende arayışta olanlardanım ve isa ile arayışımın sona erdiğini biliyorum artık. ama öğretilerimin yetersiz olduğundan sorgulamak yerine öğrenmeyi tercih ediyorum. senin son yazdığına kitaptan yada bilimsel bir açıklama getirebilecek yeteneğe sahip değilim. Ama senin sorularına şöyle bir fıkra ile cevap vermek istiyorum. Ateist bir öğretmen öğrencilerine bunu aşılamak amacı ile sormuş.” Eğer tanrı varsa neden bu dünyada bizi yargılıyor ve onun sevgili kullarıysak neden direk cennete koyma yerine cehennme atıyor” Bir öğrenci öğretmenin yapmak istediğini sezerek şöyle cevap vermiş.”Öğretmenim sizde bizlri seviyorsunuz biliyorum ama neden imtihan edip bizi zora sokuyprsunuz direk 10 verin yazılı olmadan sınavı geçelim olmazmı ?

İşte böyle sevgili sorgu. hayatta yaşanılan ve yaşatılanların bir bedeli var bunu yaşadığımız düzende görüyoruz çok çalışırsak çok az çalışırsak az kazanıyoruz. Çok yersek şişmanlıyor az yersek zayıflıyoruz. hal böyleyken yaptıklarımızın ve yapacaklarımızında diğer yaşamda bir bedeli olması gerekiyor eğer olmasa o zaman senin tabirinle egoist bir tanrı olurdu. O Adalaeti ile yargılayacak ve herkese hak ettiği derece ödül yada ceza verecek.

Sevğili Nurdem,verdiğin örnek güzel bir örnek,ama benim yazdığım yazıya verilebilçek bir örnek değildi,nedenine gelelim istersen,Ben okula gidiyorsam,bir amaç uğruna gidiyorum demektir,amaç ise bellidir,öğretmenimin bana ögrettiği öğretilerle ve bilgilerle bilğilenip bir yerlere ğelmektir.Sınava girip,girmemek ise bana kalmıştır,ğirmessen hayatta bazı şeylerin zorluğunu çekeçegim bariz bellidir.Ama ğirer ve sınavı kazanırsam,hayatımda kolaylık sağlamış olurum,buda bariz bellidir.Evet öğrençi sınava kendi isteğinle giriyor ve kazanıyor,dikkat edersen kendi isteğinle diyorum,ama ğirmesse kaybediyor,buda kendi isteğinle oluyor.Ama tanrı bize bu hakkı tanımıyor ve bizi kendi isteğinle bu sınava tabi tutuyor.Ben bu dünyada sınava girmek istemiyorum,eğer tanrı beni duyuyorsa,beni bu sınavdan şimdi,şu an almasını istiyor ve beni yok etmesini istiyorum.Evet bunu istiyorum,ben bunu neden istiyorum,çünkü sonunda öğrencinin sınava ğirmediğinden dolayı zor hayat şartları olmayacak,ebedi ve yakan bir cehennem azabı olacak.Dolayısıyla ben bu büyük sorumluluğu alıp cehennemde yanacağıma,bu sınava hiç tabi olmayıp sonuna kadar yok olmayı terçih ederim…Sevgiler..

Anonim
    Pasif

Selam Nurdem,
    Ben aranızda bir müslüman olarak bulunuyorum, ama yorumlarımı bir müslüman inançlısı olarak değil, Allahı arayan ve ona ulaşmak isteyen biri olarak yazıyorum, lütfen böyle değerlendirin.

Bazı tesbitleriniz kısmen doğru. şimdi şöyle düşünün allah kainatta bir çok şeyi yarattı insan da dahil. Peki acaba yarattığı mekanizmalar nasıl işleyiş gösterecek? benim anlayışıma göre önce allahı anlamakla başlamalısın, bunun anahtarı da dinlerde var zaten. ama öncelikle işleyiş. allah ne vermiş ne istiyor toprağa bile bir yaşamsal hayat vermiş, toprağın altında bile bir yaşam var bize sunulan, mesela neler vermiş insana, kısaca terimleri yazayım. sevgi-ego,bencillik,akıl,korku,tepki,sahip olma duyguları gibi bir sürü done vermiş. tohum ana karnına düştükten sonra 4. ayında ruh yerine yerleştirilir, bebeğin ve artık o bir canlıdır, kürtaj olamaz, resmen cinayet olur. 7. ayına kadar gelişimini tamamlar ve bu ayda allah bebeğin kaderini yazar yani yaşayacağı hayatı ve ömrü. ve doğumdan sonra o hayatı başlatır. yukarıda saydığım kavramlar allahın yazdığı kaderi uygulamasında seçim yapma hakkı tanır insana. burda aklını kullanır tercihlerini yaparsın. burda önemli olan bu yazılan kaderle yaşanılan hayatın aslında bir sınavdan ibaret olduğunu anlamaktan öte bir şey değildir. tüm bu sınavı kolaylaştırmak ve gereken dersleri yapabilmek için de insanlara mevlam dinleri peygamberler aracılığı ile yolladığı kitaplarla insanların doğru yoldan ayrılmamaları konusunda derslerini tam çalışıp toplum içinde bir arada sevgi ile dürüstlükle yardımseverlikle güzel bir hayat sürebilmelerine olanak sağlamak istemiş. yüce mevlamın benim anladığım insanlardan tüm beklentisi bu. insanlar ne yapıyor tam tersini. yok yahudilik dini ayrıcalıklıdır yok mesih şöyledir yok islam budur. bunlar insanlara karmaşadan başka birşey getirmişmidir sizce? 3200 yıllık tarihe baktım ben göremedim. bunu bu duruma getirende sadece ve sadece dini yönlendiren insanlardır. sevgiyle kalın

Anonim
    Pasif
    Sorgu;12700 wrote:

Sayin Sorgu

Aslinda sizin sormak istediginiz tüm sorularin cevaplari Kutsal Kitap’in icerisinde mevcut.Ama siz okuyup gecegin bilincine varmak yerine her seferinde baska bir soruyla karsimiza cikiyorsunuz.Bu bir suclama degil ama Kutsal Kitab’i okumazsaniz sorulariniz hic bitmeyecek. Eger bir Tanri’nin var olduguna inaniyorsaniz O’nun bizlere kendisini acikladigi ve insan icin olan planindan bahseden Kutsal Kitab’ini okumaniz gerekmektedir.Biraz belki kaba olacak ancak aciklayici bir örnek vermek istiyorum. Bir son model cep telefonu aldiginiz zaman o cep telefonuyla birlikte kullanma klavuzunu da alirsiniz.Ve bu kullanma klavuzunda o cep telefonunun tüm özellikleri,ve bu özelliklerini nasil kullanmamiz gerektigi ve cikacak bir probleme nasil bir cözüm vermemiz gerektigi aciklanir.Cep telefonunu en iyi sekilde kullanmak ve ondan yararlanmak ancak bu kullanma klavuzunu iyi degerlendirip orda yazilanlari iyi uygulamakla mümkündür. Tanri’yi da anlamak,O’na ulasmak ve bizlerden ne istedigini ve bizlerle ilgili planlarini anlamak icin Kutsal Kitab’i okuruz.Tanri kendini orda acikliyor.

Sizin bu Yüce Varliktan bahsederken “kendi egosunu tatmin etmek” gibi bir ifadede bulunmaniz tamamen sizin bu varligi tanimamanizdan ve imansizliginizdan kaynaklaniyor.Bu durumunuz Tanri’nin gözünde cok vahimdir.Tanri’nin sizin icin planini ögrenmek,O’nunla sonsuz yasama kavusmak istemezmisiniz? O halde siz de iman edin.Tövbe edip Isa Mesih ismiyle vaftiz olun.O zaman sorularinizin nasil cevaplarini bulacagina siz bile sasacaksiniz.Bunun icin dua edin ve Kutsal Kitab’a sarilin.

Rab’bin size merhamet edip,lütfetmesi ve kendine cekmesi icin dua ediyorum.

Sevgiler.
    TANRISEVGIDIR.png

Anonim
    Pasif
    NURDEM;12709 wrote:

Rab sizi bereketlesin sevgili Nurdem

Güzel aciklamissiniz.Hristiyantürkforuma katkilarinizi ve paylasimlarinizi bekliyoruz.

Sevgiler

Anonim
    Pasif

Sevgili Sorgu kardeşim Tanrı bizlere birşey sormadan veya kendi egosunu tatmin etmek amacıyla bizi b,r sınava veya bir çeşit denenmeye tabi tutmuyor.
    Tanrı başlangıçta insnaı kusursuz olarak yarattı. Başlangıçta Tanrı ile insan arasında tam bir sevgi bağı vardı fakat bu insanın işlediği günah sonucunda bozuldu ve Tanrı ile insan arasındaki o mükemmle ilişki bir anda kopuverdi ama merhameti ve sevgisi bol olan Tanrı insandan vazgeçmek istemedi yarattığı varlıklardan ayrı düşmek Tnarının doğasına aykırıdır tanrı insanlarla her an ilişki içinde olmak ister.
    Tanrı insanla kendi arasında bozulan bu mükemmmel lişkiyi yeniden kurmak için önce kutsal yasayı ve peygamberleri gönderdi kutsal yasa aracılığıyla günahın doğrunun ve yanlışın ne olduğunu gösterdi bize ve daha sonra eski antlaşmada müjdelediği gibi İsa Mesihi gönderdi ve yasasını yürekelrimize koydu ruhsal yasa kuruldu.
    İsa MESİH çarmıhını golgotoya doğru taşırken annesdiyle gözgöze geldi ve “Anne görüyormusun herşeyi yeniliyorum ” dedi isa mesih tanrıyla kaybolan o ilişikimzii yeniden kurdu artık tanrının dostlarıyız o bizimle oyun oynamıyor egosunuda tatmin etmiyor.
    Tanrı senin için kaygılanıyor senin için endişeleniyor ve seni seviyor seni kazanmak istiyor sevgili kardeşim tanrının sesine kulak ver

Anonim
    Pasif

@Kores 12720 wrote:

Rab sizi bereketlesin sevgili Nurdem

Güzel aciklamissiniz.Hristiyantürkforuma katkilarinizi ve paylasimlarinizi bekliyoruz.

Sevgiler

Arkadaşım, bu yazına cevap yazmama gerek yok aslında,nedeni ise buraya yazdığım bir yazımın yayınlanmamasıdır.Eğer o yazım yayınlanmış olsaydı,bu yazdığın kelimelere cevap olurdu…Yazımın herhanği bir küfür içerikli olmamasına rağmen,yine yayınlanmıyaçagını düşündüğüm için, tekrar’dan yazma ğereği duymuyorum.Ama from hakkındaki düşünçem,bu olayınızdan sonra iyi olmayaçak herhalükarda,işinize gelenleri yayınlayıp,işinize gelmiyenleri yayınlamayıp,benim cevapsız bırakmanız ne kadar doğru, eger bu yazımı okuyabilirlerse,doğrumu yannışmı oldugunu okuyan arkadaşlarım karar versin.Saygılar…

Anonim
    Pasif
    Sorgu;12723 wrote:
    Arkadaşım, bu yazına cevap yazmama gerek yok aslında,nedeni ise buraya yazdığım bir yazımın yayınlanmamasıdır.Eğer o yazım yayınlanmış olsaydı,bu yazdığın kelimelere cevap olurdu…Yazımın herhanği bir küfür içerikli olmamasına rağmen,yine yayınlanmıyaçagını düşündüğüm için, tekrar’dan yazma ğereği duymuyorum.Ama from hakkındaki düşünçem,bu olayınızdan sonra iyi olmayaçak herhalükarda,işinize gelenleri yayınlayıp,işinize gelmiyenleri yayınlamayıp,benim cevapsız bırakmanız ne kadar doğru, eger bu yazımı okuyabilirlerse,doğrumu yannışmı oldugunu okuyan arkadaşlarım karar versin.Saygılar…

Sayin Sorgu

Bu yazinizi modere eden benim:)) Diger modere edilmeyen yazinizdan haberim yok.Ama illa ki her yollanan yazinin yayinlanacagi diye bir kural da yok.Bizim isimize degil forum yönetmeligine aykiri yazilan yazilar yayinlanmaz.Siz de bu foruma üye olurken basta bu kurali kabul ettiginizi beyan ettiniz.Yöneticilerle de yazilarinizin yayinlanip yayinlanamayacagi hakkinda tartisma durumunuz yoktur.
    SEviyeli,kisilere ve inanclara hakaret edilmeyen ve küfür niteligi tasimayan her yaziyi yayinlamaya calisiyoruz.Soru soranlara da yardimci olmak boynumuzun borcudur.Ama her soru da ögrenmek amacli degildir.Art niyetle ve saygisizca sorulan sorulari yayinlamama yetkimizi sakli tutuyoruz.

Umarim forumumuzdan faydalanir ve sorgularinizi sonuna kadar götürürsünüz.

Rab’bin isigi yüreginizde parlasin.

Sevgiler.

Anonim
    Pasif

@getsemani 12713 wrote:

Sayın Sorgu,
    Öncelikle şunu belirtmek isterim ki eğer yüzeysel okur ve yüzeysel düşünürseniz biz ne kadar anlatırsak anlatalım aklınızı karıştıran şeylerden kurtulamazsınız. İsa Mesih günah içinde yaşamanın ne denli kötü bir durum olduğunu anlatıyor. Çünkü günahın bedeli ÖLÜMDÜR. Sadece fiziksel değil bu, sonsuza dek çekilcek bir acı. Bizi günaha sokan kolumuzu ya da canımızı ne kadar seviyorsak günahtan da o kadar uzak olmalıyız.
    Tanrı’nın bizi içine soktuğu sınavlar da bizi olgunlaştırır. O sınavlardan imanla çıkmanın, zorlukla Tanrı’ya olan güven ve imanın sayesinde başedebilmenin mutluluğunu ancak imanlı olsanız anlarsınız. Bir de şuradan bakın: Benim çocuğum okula gitmek ders yapmak istemiyor. Fakat ben bu konuda ona hiç taviz vermiyorum. Biliyorum ki canı çok sıkılıyor ve benim bu katılığımdan dolayı gerçekten ama gerçekten çok üzülüyor. O’nun üzüldüğünü bilmek de inanın benim canımı çok yakıyor. Ama eğer ben şimdi O üzülüyor ve sıkılıyor diye bu disiplinden vazgeçsem ve O’nu kendi haline bıraksam sizce ne olur? İşsiz güçsüz, serserinin teki olur. Onun böyle olmaması için bu şekilde davranmak zorundayım, ne kadar canım yansa da. Ve kimi zaman hata yaptığında bedelini kendi ödeyip sorunu kendi halletmesi için O’nu yalnız bırakıyorum. Bu da O’nun tamamen olgunlaşması için. Sorun çözebilen bir birey olabilmesi için. Tanrı’nın yaptığı da bu sayın arkadaşım, egoistlik değil. Yıllar önce ki BEN’le şimdiki BEN arasında dağlar kadar fark var. Bu tamamen Tanrı’nın beni içine soktuğu sınavlar ve sıkıntılarla oldu. Zaman zaman canım çok yansa da gördüm ki Rabbin mutlaka bir bildiği ve güzel bir planı vardı. Bize bu dünyadaki herşeyden kötülük gelir arkadaşım ama ASLA GÖKLERDEKİ BABAMIZDAN gelmez. O’na karşı olan önyargınızdan kendinizi kurtarmaya çalışın ve bir anne ya da baba gibi düşünmeye gayret edin. Şuna emin olun: O ASLA TAŞIYABİLECEĞİMİZDEN DAHA FAZLA YÜK VERMEZ. O’na güvenin, O’nun için gerçekten çok önemliyiz.
    Esenlikler dilerim.

Sevğili getsemani,

Evrenin olaan işlerine birtürlü akıl erdiremiyor,erdiremediğimle kalmayıp, hep karamsarlıklar içinde hayatımı sürdürüyorum.Ben birşeyin doğruluğundan tamamen eminsem,o doğruyu herhalükar’da uyğulamaya çalışır ve ölümüm pahasına bile olsa insanlara birşekilde doğrunun bu olduğunu sölemeye ve anlatmaya çalışırım.Ama hiçbirşeyden emin olmamakla beraber,bunun açısını çekiyorum.Ben’De bazen düşünüyorum,bu dünyaya gelmemizin bir amaçı olmalı,amaçsız dünyada hiçbirşeyin olmadığını,hatta içi hava dolu topun bile bir amaç uğruna fotbulculara hizmet ettiğini düşünüyor ve düşünüyorum.Dünya’ya bakıyorum,insanlar hep ayrı düşünçede olarak yaşıyorlar,kimisi hinduizm,kimisi budizm,kimisi müslüman,kimisi sizin olduğunuz ğibi hiristiyan,kimisi dinsiz ve bunlar ğibi çok örnek vereçegim dinlere inanmaktalar.Peki ama bunların hanğisi doğru,doğru olanını ğeçtim,doğru olmayan dinlere tabi olarak yaşayan insanların hepsimi cehenlemlik.Neden bu din meselesi,dünyanın bariz yuvarlak olduğu ve bütün dünyanın kabul ettiği bir doğru olmadı.Amaç birilerini yakmak’mı burda,amaç dinleri karmaşık hale getirip,insanları bir çıkmaza sokup zevk almakmı.Eğer amaç buysa,amaçına ulaştı tanrı.Saydıklarımın hepsi ben’de mevcut,hiçbir dine tam anlamıyla iman edip inanamıyorum,hanği dinin doğru oldugunu anlayamamakla proplemler yaşıyorum,yeri geliyor bu dünyaya bir isim,bir ad bulamadığım için ağlıyorum,yeri ğeliyor herşeyi boşverip yaşamama bakıyorum.Çünkü elimden başka birşey ğelmiyor.Bazı insanlar çok iyi yaşıyor,bende fazla kötü biri sayılmam,ama gün olurda ben, olduki cennete girersem,cehennemdeki yanan insanları düşünmekten cennetimi yaşayamamki.Bence her insan böyledir,biri açken,tok olan uyuyamaz.Böyle insanlarımızın nesli tükenmemiş dünyamızda,böyle insanlarımız var.Anlıyaçagınız ben din konusunda hiçbirşeyden emin olmayıp,cennet ve cehennemi birtürlü alğılayamıyorum.Benim için cennet ve cehennem aynı kavramları taşımakta,cennete girersem,cehennemdekileri düşünüp orda içimi yakarım,cehenneme girersem ordada dışımı yakarım.

Beni özene bezene yaratan kim?Sen
    Ne yapaçagımı’da yazmışsın önceden.
    Demek günah işleten’de sensin bana.
    Öyleyse nedir o cennet ve cehennem.
    Ömer Hayyam..

Anonim
    Pasif

@Sorgu 12773 wrote:

Sevğili getsemani,

Dünya’ya bakıyorum,insanlar hep ayrı düşünçede olarak yaşıyorlar,kimisi hinduizm,kimisi budizm,kimisi müslüman,kimisi sizin olduğunuz ğibi hiristiyan,kimisi dinsiz ve bunlar ğibi çok örnek vereçegim dinlere inanmaktalar.Peki ama bunların hanğisi doğru,doğru olanını ğeçtim,doğru olmayan dinlere tabi olarak yaşayan insanların hepsimi cehenlemlik.

Sn. sorgu

Ben İsa Mesih’i kısa bir süre önce tanıdım. Neredeyse ayaklarımı yerden kesecek düzeyde etkileyen sözleri şunlardı.

Ne mutlu ruhta yoksul olanlara!
    Göklerin Egemenliği onlarındır.

Ne mutlu yaslı olanlara!
    Onlar teselli edilecekler.

Ne mutlu yumuşak huylu olanlara!
    Onlar yeryüzünü miras alacaklar.

Ne mutlu doğruluğa acıkıp susayanlara!
    Onlar doyurulacaklar.

Ne mutlu merhametli olanlara!
    Onlar merhamet bulacaklar.

Ne mutlu yüreği temiz olanlara!
    Onlar Tanrı’yı görecekler.

Ne mutlu barışı sağlayanlara!
    Onlara Tanrı oğulları denecek.

Ne mutlu doğruluk uğruna zulüm görenlere!
    Göklerin Egemenliği onlarındır.

Matta5/3-10

Görüldüğü üzere burada kurtuluşa aday insanların vasıfları anlatılıyor. Yani insan bu vasıflardan herhangi birisine sahip değilse, ‘İnandım’ demesi onu kurtaramıyacaktır.

Beni, `Rab! Rab!’ diye çağıran herkes Göklerin Egemenliğine girecek değildir. Ancak göklerde olan Babamın isteğini yerine getiren girecektir.

O gün birçokları bana diyecek ki, `Rab! Rab! Biz senin adınla peygamberlik etmedik mi? Senin adınla cinler kovmadık mı? Senin adınla birçok mucize yapmadık mı?’

O zaman ben de onlara açıkça şöyle diyeceğim: `Ben sizi hiç tanımadım. Çekilin önümden, ey kötülük yapanlar!’

Matta 7/21-23

Elbette İsa Mesih’i tanıyan, seven ve anlayan herkes tabii olarak iman edecek ve bu imanları ile Tanrının isteğine uygun bir hayat yaşamya gayret ederek kurutluşa ereceklerdir. Ama Mesih’i hiç tanımayan, bilmeyen, öğrenme fırsatı olmayan ancak, hayatı düzgün yaşayan insanlar da affa uğrayacaklardır.

Bu açıklama benim inancımdır. Hristiyanlığı yeni öğreniyorum. Hristiyanlık adına konuşma yeterliliğim yok. Ama uzun yıllar ‘Sapkın’ zannettiğim Hristiyanlığı bana tanıtan, İsa Mesih’i sevdiren Matta 5/6/7. bölümler olmuştu.

Eğer okumadı iseniz, okumanızı tavsiye ederim

Saygılar.

Anonim
    Pasif

@Sorgu 12773 wrote:

Sevğili getsemani,

Evrenin olaan işlerine birtürlü akıl erdiremiyor,erdiremediğimle kalmayıp, hep karamsarlıklar içinde hayatımı sürdürüyorum.Ben birşeyin doğruluğundan tamamen eminsem,o doğruyu herhalükar’da uyğulamaya çalışır ve ölümüm pahasına bile olsa insanlara birşekilde doğrunun bu olduğunu sölemeye ve anlatmaya çalışırım.Ama hiçbirşeyden emin olmamakla beraber,bunun açısını çekiyorum.Ben’De bazen düşünüyorum,bu dünyaya gelmemizin bir amaçı olmalı,amaçsız dünyada hiçbirşeyin olmadığını,hatta içi hava dolu topun bile bir amaç uğruna fotbulculara hizmet ettiğini düşünüyor ve düşünüyorum.Dünya’ya bakıyorum,insanlar hep ayrı düşünçede olarak yaşıyorlar,kimisi hinduizm,kimisi budizm,kimisi müslüman,kimisi sizin olduğunuz ğibi hiristiyan,kimisi dinsiz ve bunlar ğibi çok örnek vereçegim dinlere inanmaktalar.Peki ama bunların hanğisi doğru,doğru olanını ğeçtim,doğru olmayan dinlere tabi olarak yaşayan insanların hepsimi cehenlemlik.Neden bu din meselesi,dünyanın bariz yuvarlak olduğu ve bütün dünyanın kabul ettiği bir doğru olmadı.Amaç birilerini yakmak’mı burda,amaç dinleri karmaşık hale getirip,insanları bir çıkmaza sokup zevk almakmı.Eğer amaç buysa,amaçına ulaştı tanrı.Saydıklarımın hepsi ben’de mevcut,hiçbir dine tam anlamıyla iman edip inanamıyorum,hanği dinin doğru oldugunu anlayamamakla proplemler yaşıyorum,yeri geliyor bu dünyaya bir isim,bir ad bulamadığım için ağlıyorum,yeri ğeliyor herşeyi boşverip yaşamama bakıyorum.Çünkü elimden başka birşey ğelmiyor.Bazı insanlar çok iyi yaşıyor,bende fazla kötü biri sayılmam,ama gün olurda ben, olduki cennete girersem,cehennemdeki yanan insanları düşünmekten cennetimi yaşayamamki.Bence her insan böyledir,biri açken,tok olan uyuyamaz.Böyle insanlarımızın nesli tükenmemiş dünyamızda,böyle insanlarımız var.Anlıyaçagınız ben din konusunda hiçbirşeyden emin olmayıp,cennet ve cehennemi birtürlü alğılayamıyorum.Benim için cennet ve cehennem aynı kavramları taşımakta,cennete girersem,cehennemdekileri düşünüp orda içimi yakarım,cehenneme girersem ordada dışımı yakarım.

Beni özene bezene yaratan kim?Sen
    Ne yapaçagımı’da yazmışsın önceden.
    Demek günah işleten’de sensin bana.
    Öyleyse nedir o cennet ve cehennem.
    Ömer Hayyam..

Sevgili Sorgu,
    İnanın sizi gerçekten çok iyi anlıyorum. Sizin kafanızdaki soruların üç aşağı beş yukarı aynılarıydı beni Rabbe getiren. En çok sorguladığım şeyse kaderdi. Ben katil olacaksam ve bu benim kaderimdiyse ben mi yazdım neden cehenneme gidiyorum diyordum. Üstelik tıpkı siz gibi dünya üzerinde onlarca inanışın olması da Tanrı’nın dengesiz olduğunu düşünmeme neden oluyordu. Biri öyle diyor biri böyle diyor, iyi de kardeşim nedir doğrusu, doğru dediğin 1 tane olur, bu ne 4 büyük kitap daha bir sürü din ve inanış…. Tıpkı siz gibi Tanrı’nın eline adeta oyuncak olduğumuzu düşünüyordum. Bu çok uzun bir konu ama yine de ben burada kısaca anlatmak istiyorum.
    Bizim bu dünyaya gelmemizin amacı diye birşey yok, dünyaya gelmemizin bir nedeni var. Bu da Adem ve Havva’nın ilk günahı. İlk günah işlenmeden önce Tanrı’yla aramızda bir problem yoktu. Bizim Tanrı ile olan ilişkimiz GÜNAH ile bozuldu. Ve bu günahın nedeni inanın Tanrı değildi. Ve Tanrı aramızdaki bu günahı kaldırmak için bedelini yine kendisi ödedi.
    Şimdiyse Yasa’dan bağımsız olarak Tanrı’nın insanı nasıl aklayacağı açıklandı. Yasa ve peygamberler buna tanıklık etti. 22Tanrı, insanları İsa Mesih’e olan imanlarıyla aklar. Bunu, iman eden herkes için yapar. Hiç ayrım yoktur. 23Çünkü herkes günah işledi ve Tanrı’nın yüceliğinden yoksun kaldı. 24İnsanlar, İsa Mesih’te olan kurtuluşla[d], Tanrı’nın lütfuyla, karşılıksız olarak aklanırlar. 25-26Tanrı, Mesih’i, kanıyla günahları bağışlatan ve imanla benimsenen kurban olarak sundu. Böylece adaletini gösterdi. Çünkü sabrederek, daha önce işlenmiş günahları cezasız bıraktı. Bunu, adil kalmak ve İsa’ya iman edeni aklamak için şimdiki zamanda kendi adaletini göstermek amacıyla yaptıRom.3:21-26
    Tanrı günahların bedelini çarmıhta kendi oğluna yükleyip bedeli ödetti ve bizlere İMAN YOLUYLA AKLANMA şansını verdi. Evet söylediğiniz doğru, diğer dinlere inananlar yargılancaklar, çünkü:
    19Çünkü Tanrı’ya dair bilinen ne varsa, gözlerinin önündedir. Tanrı hepsini gözlerinin önüne serdi. 20Dünyanın yaratılışından beri, Tanrı’nın görünmeyen nitelikleri, yani sonsuz gücü ve Tanrılığı, O’nun yaptıklarıyla anlaşılarak açıkça görülüyor. Bu nedenle özürleri yoktur. 21Tanrı’yı bildikleri halde O’nu Tanrı olarak yüceltmediler, O’na şükretmediler. Ama düşüncelerinde budalalığa düştüler; anlayışsız yüreklerini karanlık bürüdü.Rom.1:19-21
    Tanrı kurtuluş için tek bir yol gösterdi, bu da çarmıha olan iman… Ve bunu laf olsun diye değil, tamamen bizlere olan sevgisinden dolayı yaptı. Ben incili ilk okuduğumda tüylerimi diken diken yapan, kalbimin sıkışmasına neden olan bir bölüm var. Tıpkı siz gibi Tanrı’nın bizleri hiç sevmediğini , kullarıyla oyun oynadığını düşünen ben, Tanrı’nın sevgisini ilk o zaman hissettim içimde. Önyargıdan uzak okumanızı ve anlayamaya çalışmanızı rica ediyorum.
    9Onlar için istekte bulunuyorum. Dünya için değil, bana verdiğin kimseler için istekte bulunuyorum. Çünkü onlar senindir. 10Benim olan her şey senindir, seninkiler de benimdir. Benonlarda yüceltildim. 11Ben artık dünyada değilim, ama onlar dünyadalar. Ben sana geliyorum. Kutsal Baba, onları bana verdiğin kendi adınla koru ki, bizim gibi bir olsunlar. 12Kendileriyle birlikte olduğum sürece, bana verdiğin kendi adınla onları esirgeyip korudum. Kutsal Yazı yerine gelsin diye, mahva giden adamdan[bb] başka içlerinden hiçbiri mahvolmadı.
    13«İşte şimdi sana geliyorum. Sevincimin onlarda tamamlanması için bunları ben dünyadayken söylüyorum. 14Ben onlara senin sözünü ilettim, dünya ise onlardan nefret etti. Çünkü ben dünyadan olmadığım gibi, onlar da dünyadan değiller. 15Onları dünyadan uzaklaştırmanı değil, kötü olandan korumanı istiyorum. 16Ben dünyadan olmadığım gibi, onlar da dünyadan değiller. 17Onları gerçekle kutsal kıl. Senin sözün gerçektir. 18Sen beni dünyaya gönderdiğin gibi, ben de onları dünyaya gönderdim. 19Onlar da gerçekle kutsal kılınsınlar diye kendimi onların uğruna adıyorum[cc].
    20-21«Yalnız onlar için değil, onların sözüyle bana iman edenler için de istekte bulunuyorum, hepsi bir olsunlar. Baba, senin bende olduğun ve benim sende olduğum gibi, onlar da bizde olsunlar. Dünya da beni senin gönderdiğine iman etsin. 22Bana verdiğin yüceliği onlara verdim. Öyle ki, bizim bir olduğumuz gibi bir olsunlar. 23Ben onlarda, sen bende olmak üzere tam bir birlik içinde bulunsunlar ki, dünya beni senin gönderdiğini, beni sevdiğin gibi onları da sevdiğini anlasın. 24Baba, bana verdiklerinin de bulunduğum yerde benimle birlikte olmalarını ve benim yüceliğimi, bana verdiğin yüceliği görmelerini istiyorum. Çünkü dünyanın kuruluşundan önce sen beni sevdin. 25Adil Baba, dünya seni tanımıyor, ama ben seni tanıyorum. Bunlar da beni senin gönderdiğini biliyorlar. 26Bana beslediğin sevgi onlarda olsun, ben de onlarda olayım diye senin adını onlara bildirdim ve bildirmeye devam edeceğim.»

Esenlikler dilerim.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 24)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.