Bayramlarımızı kutlar mısınız?

• Bu konu 16 izleyen ve 23 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 24)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Değerli hristiyan arkadaşlar,
    sizlerle haşir neşir oldukça pratiğe yönelik sorular çıkıyor. Teoriye yönelik anlaşmazlıklarımız beni pek cezbetmiyor nedense. Bunlar bir şekilde sadece kâğıt üzerinde kalıyor. Ama uygulamada birbirimize karşı gösterdiğimiz davranışlarımız çok şey ifade ediyor.

İşte bu bağlamda ben sizlerin, bizim dini bayramlarımızda ne yaptığınızı merak ediyorum. Önümüz Ramazan bayramı mesela. Müslüman komşularınızın, iş veya okul arkadaşlarınızın, akrabalarınızın bayramlarını kutluyor musunuz?
    Biz burda hristiyan komşu ve arkadaşlarımızın noellerini, paskalayalarını kutluyoruz. Onlar da yavaş yavaş bizimkileri kutlamaya başlıyorlar.
    Forumlarda edindiğim izlenime göre, bu ülkenin müslüman ve hristiyanları arasında bir hoşgörüsüzlük mevcut ne yazıkki. Bu hoşgörüsüzlük gerçek hayata ve bayramlara nasıl yansıyor acaba?

Anonim
    Pasif

bayram Müslümanların bayramı ama Türkiye’de genel bir tatil ve bayram havası oluyor. Benim ailem Müslüman mesela. Bir yakınımı gördüğümde Bayramını kutlamak zorundayım. Bana Ramazan bayramı dini bir bayram yerine artık Kültürel birşey gibi geliyor.Benim bayramım değil ama yinede kutlayacağım insanlarınkini.Mesela biri gelip Selamunaleykum dediğinde Aleykumselam derim.Çünkü bu artık Türklerin yarısından fazlasının kullandıgı bir selam çeşidi.Adam selam veriyor ve bu selama anca böyle karşılık veriliyor.Selamunaleykumun karşılığı Aleykumselamdır. Belki Türkiye’deki Müslüman kardeşlerimiz noelimizi ve paskalyamızı kutlamayacaklar hatta bu bayramların ne olduklarını bile tam olarak bilmiyorlar ama ne yapalım ben şahsen kutlayacagım Bir insanla konusurken Ramazan Bayramı,Kurban bayramı ve Milli bayramların hepsini kutlayacagım karşımdaki kişinin benim değil ama onun bayramı sonucta. zaten milli bayramların dinle alakası yok bizim de bayramımız. AYRICA HRİSTİYAN BİR BİREY OLARAK GİRDİĞİM İLK MÜSLÜMAN BAYRAMI. Ramazan ayı bana şimdi anlamsız geliyor yani anlam ifade etmiyor benim için ama tüm aile fertleri toplanacagız sohbet edeceğiz artık bu dini bayramlıktan çıkıyor benim için kültürel bir bayram. Arkadaşlarımın komşularımın bakkalın bekçinin herkesinkini kutlamaya calısacagım.
    .

Sayın Müslüman kardeşim senin de Ramazan bayramın kutlu olsun

Anonim
    Pasif

aslında ben bu soruyu çok önceleri sormak istemiştim ama vakit bulup yazamamıştım ben önce davranan abdulkadir kardeşim soruyu çok net sormuş
    ama bende yinelemek istedim..
    şimdi sanıyorum sizlerinde tanıdığı uzak uzak yada yakın müslüman bir arkadaşınız var bayramını kutluyomusunuz yada markete girdiniz kasiyer sizin hristiyan olduğunuzu bilmiyo olur ya hani..bayramınız mübarek olsun dedi örneğin tavrınız ne oluyor
    samimiyetime güvenebilirsiniz gerçekten bir merak başka anlamlar katmıyorum
    sizinde samimi bir şekilde cevap yazacağınızdan şüphem yok aslında çokte zor bir soru değil.
    bu bayram hakkında elbete bilgi sahibisinizdir…mesela bu forma girerek tanışmış olduğunuz yada tanışmasanızda bu forma girem müslüman üyelerimiz için ramazan bayramı tebriği yapacakmısınız doğrusu merak ediyorum…

klaus
    Anahtar yönetici

Hiçbirşey yapmıyoruz. O günde her zamanki gibi İsa Mesihi övmeye devam ediyoruz. Bazı hristiyan arkadaşlarım ramazanda oruç tutuyorlar bile :)) Ama şu nedenle ; Herkes bir gün İsa Mesihi Rab ve Kurtarıcı olarak kabul etsinler diye :))
    Geçen sene noel bayramımız, kurban bayramına denk gelmişti. Bizde kilisemizde yapılacak olan noel kutlamalarını birkaç gün ileriye attık. Yani pazar günü yapılması gerekirken salı gününe erteledik. Çünkü kutlamalar o kadar kalabalık oluyor ki.. :)) Davet edilmiş veya edilmemiş bütün müslüman aileler orada oluyor :))

Esenlikle kal arkadaşım.

Anonim
    Pasif

Ben değil ailem sülalemdeki tek Hristiyan olarak her bayram mutlaka büyüklerimi ziyaret ediyorum. Benim için olmasa da sonuçta onlar için önemli bir gün ve bütün aile toplanmışken ben sırf hristiyanım diye gitmeyip niye ailemi üzeyim??? Ya da neden gitmyeyim en büyük teyzem bizleri torunu gibi görüyor ve her gittiğimizde sarılıp ağlıyor. Neden teyzemin gözünü yola dikeyim ki ümitsizce???Espri konusu bile oluyor aha bizim hristiyan da geldi bayramlaşmaya diye. Ayrıca komşularıma da iyi bayramlar vs. diliyorum. Şunu da belirteyim bugün benim evime misafir olarak her kim gelmiş olursa olsun oruç tutuyorsa iftar ve sahur sofrasını hazırlarım, namaz kılması için yer de gösteririm. Evet inanmıyorum fakat inana da saygım sonsuz.
    Esenlikler dilerim.

Anonim
    Pasif

tek kelimeyle sizlere helal olsun.başkada bişey demiyorum.işte ülkemizde bunların olması gerkir. nefretin öfkenin değil.

Anonim
    Pasif

Kutsal Kitap`ta bunun ile ilgili ayetler var, hatta Kurban bayraminda KURBAN ETI YEME ile ilgili, ama konudan uzaklasmamak icin simdi bu konulara girmeyecegim, ama merak edenler icin soyluyorum, YENDIGINDE HRISTIYANLARA ZARARI OLMUYOR,

Ama Konuya gelince soyle ifade etmek istiyorum,

Samimi her hristiyan 2.Petrus Mektubuna gore, HERKESE SAYGI DUYMAK ZORUNDA,

Her Musluman arkadaslarimizin bayraminda, kapimizi kucuk cocuklar guzel kiyafetlerini giyip calarlar, `BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN AMCAAAA` bizde onlar icin, bu ananeleri bildigimiz icin, O gunden birkac gun once, bozuk para ve bir kutu cikolata hazirlariz, ve her gelen cocuga bunlari ikram eder ve harcliklarini veririz,

Evet Ayri inanclara sahip olabiliriz, soylendigi gibi aramizda `BIR CIZGI KADAR DEGIL, DAGLAR KADAR FARK` olsada aramizda, herseyden once HEPIMIZ INSANIZ,

Kutsal Kitap derki, GORDUGU KARDESINI SEVMEYEN, NASIL OLURDA GORMEDIGI TANRIYI SEVEBILIRKI,

Simdiden Tum Musluman arkadaslarimizin Kutladigi bayramlarini Kutluyorum,

klaus
    Anahtar yönetici

Ben bekar olduğum ve yalnız yaşadığım için özellikle evlere bayram ziyaretine tabi ki gitmiyorum ama annem hayatta iken onunla birlikte ziyaretlere giderdim. Ayrıca babamın ve manevi annemin bayramını da mutlaka kutlarım. Tabiki güzel aylinim gibi benimde öyle güzel bir oğlum olsaydı veya evli olsaydım tabi ki akraba ziyaretlerine giderdim.

Fakat her bayram ve kandillerde de ISRARLA email olarak atılan cami resimleri ve cep telefonuma gelen o şablonik mesajları alıp saygımdan dolayı yıllardır susarak kabul ediyorsam…e yani !
    Hele bunları özellikle yakın çevrem ve akrabalarım yapıyorsa !

Ayrıca kurban etide yerim. Bunun sakıncası olmadığını biliyorum. Nitekim Rab der ki ” mideye giren değil, ağızdan çıkan önemlidir ”

Rabbin selameti hepimizin üzerinde olsun. Esenlikle kaln kardeşler.

Rabbimizin selameti hepimizin üzeride olsun. Esen kalın.

Anonim
    Pasif

@happychristmas 9873 wrote:

bayram Müslümanların bayramı ama Türkiye’de genel bir tatil ve bayram havası oluyor. Benim ailem Müslüman mesela. Bir yakınımı gördüğümde Bayramını kutlamak zorundayım. Bana Ramazan bayramı dini bir bayram yerine artık Kültürel birşey gibi geliyor.Benim bayramım değil ama yinede kutlayacağım insanlarınkini.Mesela biri gelip Selamunaleykum dediğinde Aleykumselam derim.Çünkü bu artık Türklerin yarısından fazlasının kullandıgı bir selam çeşidi.Adam selam veriyor ve bu selama anca böyle karşılık veriliyor.Selamunaleykumun karşılığı Aleykumselamdır. Belki Türkiye’deki Müslüman kardeşlerimiz noelimizi ve paskalyamızı kutlamayacaklar hatta bu bayramların ne olduklarını bile tam olarak bilmiyorlar ama ne yapalım ben şahsen kutlayacagım Bir insanla konusurken Ramazan Bayramı,Kurban bayramı ve Milli bayramların hepsini kutlayacagım karşımdaki kişinin benim değil ama onun bayramı sonucta. zaten milli bayramların dinle alakası yok bizim de bayramımız. AYRICA HRİSTİYAN BİR BİREY OLARAK GİRDİĞİM İLK MÜSLÜMAN BAYRAMI. Ramazan ayı bana şimdi anlamsız geliyor yani anlam ifade etmiyor benim için ama tüm aile fertleri toplanacagız sohbet edeceğiz artık bu dini bayramlıktan çıkıyor benim için kültürel bir bayram. Arkadaşlarımın komşularımın bakkalın bekçinin herkesinkini kutlamaya calısacagım.
    .

Sayın Müslüman kardeşim senin de Ramazan bayramın kutlu olsun

selamunaleykum anlam içeriği bakımından Allah’ın rahmeti üzeriniza olsun demek yani karşılık vermende seninde dinin açısından bi sakınca teşkil etmiyor.türkçe olarak ta allahın rahmeti üzerinize olsun diyebilirsiniz ingilizce olacakta buda arapcası değilmi :) sevgiler

Anonim
    Pasif

Sayın mucizehal; ben, ıvırtmadan kıvırtmadan açıkca söyleyeyim: Burada konuyu açan abdulkadir rumuzlu kişi. Yalnız parantez içinde ifade edeyim ki; burada yayınlanan yazılardan da bellidir ki, hoşgörü fazlasıyla vardır. Esasında buradaki hoşgörü; başka forumlarda bulunmamaktadır. Bana kimse öyle değil demesin. Açıp okusun. Bu forumun adı üzerinde ” Hristiyan Türk “. Bazı konularda bilgi alış verişi önemli. Ama kimse kırılmıyor ve hangi düşüncede olursa olsun ( Forum kuralları içinde ) herkesin düşünce ve ifadeleri yayınlanıyor.

Sevgili Orhan kardeşim de açıkca belirtmiş ki; başkalarının bayramlaşmalarında nasıl davrandığımızı. Ben bir Türk olarak; hangi inanca sahip olursa olsun, bayramlaşmak ereğiyle gelen hiçbir kişiyi kapımdan çevirmedim bu yaşıma kadar.

Birkaç örnek vereyim. Türkiye’mizin her yerinde bayramlaşmak farklıdır( Bu örnek Hristiyan değil; Müslüman inancına göredir. ) . Örnek kurban bayramında, bazı yerlerde kesilen kurbanlar dağıtılırken, bazı yerlerinde kurban etleri pişirilir ve kapılar açık bırakılır; her kim gelirse gelsin evden içeri gelir sofraya oturur ve yer; gider( Kimse de kim olduğunu sormaz. ). Diğer bir örnek; çocuklar bayram süresince kapıları aşındırır, istedikleri kadar şeker alır giderler ( Ramazan ya da şeker bayramında ). Ben de ne bir çocuğu kapımdan ne de bir komşumu kapımdan geri çevirdim. Her daim biz inanlıların kapıları Rab’bin yarattıklarına açıktır ( Hatta tanımadığımız kişiler dahil ! ). Bu arada şunuda ifade edeyim ki; güzel bir Türk geleneği vardır: Kapınıza gelen bir kişi, Tanrı misafiri olduğunu söyleyip aç olduğunu hatta sizin evde kalmak istediğinizi söylediğinde; bunun sorgu ve suali olmaz, misafir edilmiş ve de edilmektedir. Özellikle bu geleneği ben, ilk kez 1969 yılında Karadeniz’in Ordu kırsalında yaşadım.

Bir diğer ifade size bilerek ya da bilmeyerek Rab adıyla selam verenlere ! Tabi ki; Rab’bin yarattığı kişilere her daim saygı duyacağız. Dillerin gösterdiği ifadeler değil, yüreklerin gösterdiği ifadeler önemlidir. ( Sevgili burç kardeşimin bu ifade de- eğer okuyorsa – gülümsediğini duyumsuyorum. ) Kısacası biz inanlılar olarak, Rab’bin yarattığı her kişinin sevgisine, bayramına ( Kutsal Kitap doğrultusunda ), sevincine, yaratılış özelliğinin verdiği güzel davranışlarına, Rab’bin gösterdiği davranışlardaki güzel eylemlerine, dünyasal olmayan güzel davranışlarına vb. her daim saygı duyar, kutlar ve de Rab’de savunuruz. Rab, yüreklerinizde olsun.

Anonim
    Pasif

Selam Değerli Arkadaşlarım ,

Biz TÜRKÜZ ve dilimiz TÜRKÇE. Dilimiz bu kadar zengin ve güzelken niye Arapça selamlaşmayı kullanmakta ısrarcı olayım ki?

Anonim
    Pasif

Sevgili ankaralı haklısınız da; Türkçe’yi ya da sözcükleri doğru kullanıldığı için bazı kişiler tarafından “tu kaka ” olmaya ne dersiniz ? Özellikle 80 yılların başında bile ; islami tarikattekiler bile konuşma yazılımlarında öztürkçe sözcük kullanırken; buradaki bazı yazılımlar ( Yalnış değerlendirilmesin ) ” tu kaka ” ilan edildi. ( Dolaylı olarak ) Diyeceksiniz ki; bana onu söyleyin.Ben değil; dolaylı olarak ifade edenler söylesin. Özellikle dilimizdeki farsça sözcüklerin karşısında bile türkçelerini yazmaya çalıştım. Denecek ki anlaşılmıyor. Hayır ! Gayette iyi anlıyorlar.

Şimdi yazacağım yalnış değerlendirilecek ki; yazacağım: Eğer kişiler işine gelmeyeni anlamak istemiyorsa bir şey diyemem ! Her konuda kendini geliştiren kişiler; Türk toplumu açısından kendilerini değerlendirsin derim. Eğitim ve öğretim dışarıdan görüldüğü kadar zayıf değildir. İlköğretim’deki çocuklar bile 300-500 kelimenin dışında kelime( sözcük ) bilgisine sahiptir. Ne diyeyim ki; toplum içinde yaşayanlara Rab, yardım etsin !..

isasiyahbeyaz İnsan, canına karşılık ne verebilir ?
    Dünyayı kazansan neye yarar ?

Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !:) :) :)

Anonim
    Pasif
    KAYRAM;9892 wrote:
    Ben bekar olduğum ve yalnız yaşadığım için özellikle evlere bayram ziyaretine tabi ki gitmiyorum ama annem hayatta iken onunla birlikte ziyaretlere giderdim. Ayrıca babamın ve manevi annemin bayramını da mutlaka kutlarım. Tabiki güzel aylinim gibi benimde öyle güzel bir oğlum olsaydı veya evli olsaydım tabi ki akraba ziyaretlerine giderdim.

Fakat her bayram ve kandillerde de ISRARLA email olarak atılan cami resimleri ve cep telefonuma gelen o şablonik mesajları alıp saygımdan dolayı yıllardır susarak kabul ediyorsam…e yani !
    Hele bunları özellikle yakın çevrem ve akrabalarım yapıyorsa !

Ayrıca kurban etide yerim. Bunun sakıncası olmadığını biliyorum. Nitekim Rab der ki ” mideye giren değil, ağızdan çıkan önemlidir ”

Rabbin selameti hepimizin üzerinde olsun. Esenlikle kaln kardeşler.

Rabbimizin selameti hepimizin üzeride olsun. Esen kalın.

Canım arkadaşım, teşekkür ederim güzel sözlerin için. Bir şeyi eklemeyi unuttuğumu farkettim. Evet bayramlarda ziyarete gidiyorum, ne yalan söyleyeyim kurban etini de yiyorum , malum hayat pahalı her zaman alamıyoruz :)) . Fakat mevlüt gibi konular sözkonusu olduğu zaman gitmiyorum. Bayramlarda bu kadar titizlendiğim teyzemin bile olsa. Esenlikler dilerim.

Anonim
    Pasif

Ben yeni bir Hristiyanım 12 eylul 2008’den bu yana Imanlıyım fakat Muslumanken Dini bayramlarda zaten Dini birşey yapmıyorduk ki. Güzel aile ziyaretleri,ailemize özgü gelenekler ve asla sıkılma olmayan sohbetler… Kültürel bir şey gibi.. Bu ramazanda,Hristiyan olmadan yaklaşık sanırım 10 gün önce oruç da tutuyordum. Fakat benim için artık orucun da bir önemi kalmamaya başlamıştı. Ramazan pidesine bayılırım.her ne kadar Artık Ramazan programları başladıgında sıkılıp Tvyi kapatsam da ,Ramazan benim için önemini yitirse de.. Ramazan bayramı,Kurban bayramı benim için kültürel olarak önemini koruyacak.. Paskalya ve Noel’in de dini önemi var artık benim için. içim daha huzurlu. Ayrıca; Oruç tutanlara saygımdan dolayı sokakta birşey yememeye dikkat ettiimi de belirtmeliyim.

Anonim
    Pasif

Ben müslüman tanidik ve dostlara “Bayraminiz Kutlu olsun”yerine “IYI BAYRAMLAR diyorum.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 24)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.