1. Ekmek Bölme, Yazar: Fikret BÖCEK

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Evangelist
    Anahtar yönetici

Elçilerin işleri 2:42 “Bunlar kendilerini elçilerin öğretişine, beraberliğe, ekmek bölmeye ve duaya adadılar.”

1 Korintliler 10:16 “Tanrı'ya şükrettiğimiz şükran kâsesiyle Mesih'in kanına paydaş olmuyor muyuz? Bölüp yediğimiz ekmekle Mesih'in bedenine paydaş olmuyor muyuz?”

2. Komünyon 1 Korintliler 10:16- kanına paydaş olmuyor muyuz?

3. Rabbin Masası(Sofrası)

1 Korintliler 10:21 “Hem Rab'bin kâsesinden, hem de cinlerin kâsesinden içemezsiniz. Hem Rabbin Sofrası’na(Masasına), hem de cinlerin sofrasına(masasına) ortak olamazsınız.”

4. Rabbin Yemeği

1 Korintliler 11:20 “Bir araya toplandığınızda Rabbin Sofrası’na katılmak için toplanmıyorsunuz.”

5. Fısıh Yemeği

• Rabbimiz İsa Mesih çarmıha gerilmeden önceki akşam öğrencileriyle fısıh yemeği yerken “Rabbin Sofrası” uygulamasını başlatmıştır.

• Matta, Markos ve Luka İsa’nın bu Fısıh Yemeği’nde ki konuşmalarını olduğu gibi kaydetmişlerdir(Matta 26:17-30; Markos 14:12-26; Luka 22:7-23).

• Rabbin Sofrası uygulamasını en açık anlatan kişi ise Pavlus’tur.

1 Korintliler 11:23-28 “Size ilettiğimi ben Rab'den öğrendim. Ele verildiği gece Rab İsa eline ekmek aldı, şükredip ekmeği böldü ve şöyle dedi: “Bu sizin uğrunuza feda edilen bedenimdir. Beni anmak için böyle yapın.” Aynı biçimde yemekten sonra kâseyi alıp şöyle dedi: “Bu kâse kanımla gerçekleşen Yeni Antlaşma’ dır. Her içtiğinizde beni anmak için böyle yapın.” Bu ekmeği her yediğinizde ve bu kâseden her içtiğinizde, Rab'bin gelişine dek Rab'bin ölümünü ilan etmiş olursunuz. Bu nedenle kim uygun olmayan biçimde ekmeği yer ya da Rab'bin kâsesinden içerse, Rab'bin bedenine ve kanına karşı suç işlemiş olur. Kişi önce kendini sınasın, sonra ekmekten yiyip kâseden içsin.”

• Rabbin Sofrası da vaftiz sakramenti gibidir. Uygulamaları farklıdır.

• Kişi bir kere vaftiz olur. Hıristiyanlığını beyan eder.

• Vaftiz bir kişinin Mesih’e bağlılığını beyan eder. Vaftiz bizi Hıristiyan yapmaz demiştik.

• Hıristiyan olmuş olan kişi vaftiz olur.

• Vaftiz bu sürecin başlangıcıdır…bilinçli ilk adımdır…

• Fakat Rabbin Sofrası süreklidir. Vaftiz olmuş bir Hıristiyan sürekli Rabbin Sofrası’na dahil olabilir.

• “Bunu her içtiğinizde beni anmak için böyle yapın.”

• Rabbin Sofrası’nın özelliklerini komünyonun geçmişinde, şimdi ki durumunda ve geleceğinde görüyoruz.

Rab İsa, sana iman ediyorum. Beni korkutan herhangi bir şeyin beni ezmeyip,
    sana itaat etmeme engel olmaması için, imanımda beni destekle! Kilisene eşlik et,
    kilisenle beraber kal, çobanların ve müminlerin imanını güçlendir.
    Senin yardımınla kutsal Adını, duymak istemeyenlere bile duyuracağız!

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.