Re: İngiltere’de şeriat mahkemeleri oluşturuldu

#30914
Armagan
Anahtar yönetici
abdulKadir;9796 wrote:
Yüzyılımızın bu önemli gelişmesini tarafsız olarak forum izleyiclerine aktardığınız için teşekkürler.
Peki, İngiltere’de bu gelişmeler olurken, 600 yy. şeriatle yönetilmiş bu toprakların garip insanlarının şeriatten korkmasını neyle açıklayabiliriz???
Mantıklı bira açıklaması olan var mı?
Hristiyan türkler olarak sizlerin de şeriate yani yasaya aşina olduğunuzu biliyorum. Dinsiz ve ateist olanlar müstesna, kendilerini bir dine mensup olarak gören insanların şeriatten korkmalarını veya şeriati istememelerini sizler anlayabiliyor musunuz???

Sevgili Abdülkadir kardesimiz,

HristiyanTürk Forumuna üye olup yorumlarini ve düsüncelerini bizlerle paylastigin icin tesekkür ederim. Elbette olaylari kendi inancinin penceresinden degerlendirmen gayet dogaldir. Mesih inanci penceresinden ve Kutsal Kitap isiginda baktigimizda farkli degerler ve önceliklere sahip oldugumuzu sen de farketmissindir. Ancak Islam seriati konusunda sizin gibi düsünmemiz imkansizdir.

Ingiltere’nin Islam hukukuna kismen de olsa kendi topraklarinda izin vermesi bence islamin zaferi ve demokrasinin bir yenilgisidir. Seriatle yöneltilen ve Islam hukukunun egemen oldugu hangi ülkede azinlik olan gayrimüslimlere demokrasi taniniyor?

Avrupada Islama taninan hosgörü bugün öyle boyutlara geldi ki, Kutsal Kitap baglisi Hristiyanlarin protestolarina dahi yerel yönetimler izin vermez duruma gelmistir. Köln’de yapilacak olan 5000 kisilik Islam Merkezi Diyanet Camiisinin yapimina izin verildikten sonra, Almanyanin Islamlastirilmasina karsi yürüyüs yapmak isteyen guruplar gectigimiz Cumartesi günü solcu Alman guruplar ve yerel yönetim tarafindan engellendi ve yürüyüs iptal edildi. Müslümanlar bunu büyük bir zafer olarak kutladilar.

Bakin, Forumdaki güncel konularimizdan birisi Manisadaki Hristiyan kardeslerimizin kilisesinin kapatilmis olmasidir. Türkiye solu gercekten insan haklari ve demokrasiye sahiplik ediyorsa neden hristiyan türklerin haklarini savunmuyor?

Avrupali cok farkli düsünüyor ve bence cok aptallar ve saflar. Islamin da Hristiyan inancinda oldugu gibi seküler ve bireysel oldugunu düsünüp, sanip her türlü hakki taniyor, ama Islamin cok farkli ve aslinda yayilmaci ve kitlesel olarak hareket ettigini, gittigi yerleri islamlastirmak istedigini ve Islam hükümlerini getirmek istedigini anlamiyorlar. Bunu farkettiklerinde is isten coktan gecmis olabilir.

Hristiyan türkler olarak seriata ihtiyacimiz yoktur. Incilde Isa hicbir zaman yersel bir devlet kurmayi, askerler toplayip yönetimi ele gecirmek icin savasmayi ne ögretmis ne de kendisi yeryüzünde sergilemistir. Isa Yuhanna 18:36’da, “Benim egemenligim bu dünyada degildir” der. Isa’nin egemenligi göksel ve sonsuz bir egemenliktir. O yeryüzündeyken Kral olmak isteseydi olabilirdi ve yine isteseydi iki bin yildir egemenlik sürebilirdi. Ama Tanrinin amaci insanlari belirli yasalara tabii tutarak yönetmek, insanin hayatinin her ayrintisina el atmak degildir. Tanri’nin amaci, günahli ve kayip insani bulup kurtarmaktir ve iman edeni sonsuza dek kendi cennetine almaktir. Bu nedenle her türlü dinsel seriat yönetimlerine karsiyiz. Kutsal Kitap’ta Rabbimiz Isa Mesih bu tür bir ögretiste bulunmadigi ve hicbir cesit seriat düzeni getirmedigi icin, bu tür seriat yasalarinin inandigimiz Tanri’dan gelmedigine inaniyoruz.

Isa Mesih Matta 22:22de “Sezarin hakkini Sezara, Tanri’nin hakkini da Tanri’ya verin” diyerek yersel yönetimlerle Tanri’ya olan inancin ayri seyler oldugunu ögretmis ve bu ögretisiyle Incilin bir seriat kitabi olmayip bir lütuf müjdesi oldugunu göstermistir.

Kutsal Kitap’ta Isa’nin seriati sudur: “Size yeni bir buyruk veriyorum: Sizi sevdiğim gibi siz de birbirinizi sevin.
Birbirinize sevginiz olursa, herkes bununla benim öğrencilerim olduğunuzu anlayacaktır.” (Yuhanna 13:34-35).