ANASAYFA Forum EN ÇOK SORULANLAR En Çok Sorulan Sorular İman Nasıl Oluşur ? Re: İman Nasıl Oluşur ?

#30402
Anonim
Pasif

Kurtuluş için gerekli iman, ” haberi duymakla, duymak da Mesih’le ilgili sözün yayılmasıyla olur.” Elçi Pavlus, imanla kurtulduğumuzu söylemiştir: İman yoluyla, lütufla kurtuldunuz. Bu sizin başarınız değil, Tanrı’nın armağanıdır. ( Ef. 2:8 )

Peki kurtulmak için, gerekli olan iman nasıl elde edilir ?

Ne deniyor? ” Tanrı sözü sana yakındır, ağzında ve yüreğindedir.” İşte duyurduğumuz iman sözü budur. İsa’nın Rab olduğunu ağzınla açıkca söyler ve Tanrı’nın O’nun ölümden dirilttiğine yürekten iman edersen, kurtulacaksın. Çünkü insan yürekten iman ederek aklanır, imanı ağzıyla açıklayarak kurtulur. ( Rom. 10: 8-10 )

” Rab’bi adıyla çağıran herkes kurtulacak.” Ama iman etmedikleri kişiyi nasıl çağıracaklar ? Duymadıkları kişiye nasıl iman edecekler ? Tanrı sözünü yayan olmazsa, nasıl duyacaklar ? ( Rom. 10:13, 14 )

Demek ki iman, haberi duymakla, duymak da Mesih’le ilgili sözün yayılmasıyla olur. ( Rom. 10:17 )

Burada kurtuluş sözü için gereken imanın, Tanrı sözünü duymakla oluştuğunu görüyoruz.

Adam ( Kornelius ) bize, evinde beliren meleği nasıl gördüğünü anlattı. Melek ona şöyle demiş: “Yafa’ya adam yolla, Petrus diye tanınan Simun’u çağırt. O sana, senin ve bütün ev halkının kurtuluş bulacağı sözler söyleyecek.” ( Elç. İş. 11:13 -14 )

Kornelius’un iyi bir adamolduğunu görüyoruz.Ancak kurtulmamıştı.İsa, Markos 16:15’te şöyle der: ” Dünyanın her yanına gidin, Müjde’yi bütün yaratılışı duyurun.” Kornelius, bu zaferli müjdeyi henüz duymadığı için kurtulmamıştı.Tanrı, ona kurtuluş planını öğrenmesi için Petrus’u çağırtmasını istedi.Melek, Kornelius’a Müjde’yi vaaz edemedi.( Melekler Müjde’yi duyuramaz; çünkü Tanrı, bu görevin yerine getirilmesi için insanları görevlendirdi. ); ama Kornelius’a, gidip kendisinin ve tüm ev halkının kurtuluş bulacağı sözler söyleyecek kişiyi bulmasını söyledi.

İnsanlar, Tanrı’nın sözünü duyarak kurtulurlar. Bunun nedeni de imanın,” haberi duymakla”, duymanın da, ” Mesih’le ilgili sözün yayılmasıyla “ilgili olmasıdır. Sözü duymadan ona inanamazsınız.

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.
Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !
Dünyayı kazansan neye yarar ? hac5 tanri sevgidir