Re: Yeni Antlaşma’da Hizmet

#28819
Anonim
Pasif

” Tuvaletini temizleyebilir miyim ? ” Bu hafta içinde bu teklifi hristiyan dostlarınızdan kaç kere duydunuz ? Korkarım pek sık değil.

Çok eski çağlarda, bildiğimiz şekliyle tuvalet diye bir şey yoktu.Bu nedenle elvette kimse asla böyle bir teklifte bulunmamıştı. Ama buna eşdeğer sayılabilecek bir başka şey vardı. Yolların ne halde olduğunu, sandaletlerin kalitesini ve insanların nasıl kirli olduklarını düşündüğümüzde , Kurtarıcı Mesih İsa’nın, öğrencilerinin ayaklarını yıkamak istediğinde nasıl bir tepkiyle karşılaştığını gayet iyi tahmin edebiliriz:

Petrus, ” Benim ayaklarımı asla yıkamayacaksın ! ” dedi. İsa, ” Yıkamazsam yanımda yerin olmaz.” diye yanıtladı.
Simun Petrus, ” Ya Rab, o halde yalnız ayaklarımı değil, ellerimi ve başım da yıka ! ” dedi…
Onların ayaklarını yıkadıktan sonra giyinip yine sofraya oturdu. ” Size ne yaptığımı anlıyor musunuz ? ” dedi. ” Siz beni Öğretmen ve Rab diye çağırıyorsunuz. Doğru söylüyorsunuz, öyleyim. Ben rab ve Öğretmen olduğum halde ayaklarınızı yıkadım; öyleyse, sizler de birbirinizin ayaklarını yıkamalısınız. Size yaptığımın aynısını yapmanız için bir örnek gösterdim ” ( Yu. 13:8-9, 12-15; Mat. 20:28).

Eğer bu yalnızca dinsel törenden ibaret değilse, günlük uygulamadaki anlamı nedir ? Gerçek anlamıyla ya da mecazi olarak, her zaman tırnaklarımın arasında başkalarının kirleriyle mi yaşamam gerekiyor ? ( T. E. S. )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.:elsalla: