#31212
Anonim
Pasif

Yaşam öğrencisi olmak:

İsa “yol, gerçek ve yaşam Ben’im” sözleriyle yaşamın öğrencisi olarak bedendeki yaşamında Tanrısal yaşamı izleyecek olan kendisini izleyecek olan öğrencilerine yaşamı çalışmaya teşvik etmişti.
İsa kendisini bir çok yönden ifade etti.

Bugün bize “ne yaptığımızı, işimizin ne olduğunu” sorduklarında genelde kendimizi hep tek bir konu ile ifadelendiririz.
Örneğin; “ben öğretmenim” “öğrenciyim” “anneyim” gibi sözler kullanırız.
Aslında bizler yalnızca “ev hanımı” yada “öğrenci” tanımı içinde sınırlanmış insanlar değiliz.
Ama ne yazık ki, hep öyle gördüğümüz için kendimizi bu takılar altında sınırlar kalırız.
Oysa bir annenin ne kadar da çok yaşam yönü vardır.
Bir anne iyi bir Kutsal Kitap öğretmeni de olmuş olabilir, yada şiiri çok seven biri, resim yeteneği olan biri, iyi bir arkadaş, iyi bir sırdaş, iyi bir eş, iyi bir evlat ve daha nice yönleri vardır o kişinin.
Oysa yaşamın farkındalığından çok uzakta bir “anne” kendisini “anne” takısı altına sıkıştırmıştır.

Oysa gerçekte Tanrı nasıl “Ben Ben Olanım” diyorsa, yarattığı ve Mesih’inde yeni kimlik verdiği bize da aslında “sen Ben’de sen olansın” demektedir.
Yani bütün boyutları ile bütün ufuklarıyla birlikte “sen”. Düşünen, fikirleri olan, duyguları olan, zevkleri olan, bir çok yetenekleri olan “sen”. O zaman “ne yapıyorsunuz?” sorusuna aslında verilecek cevap bir anlamda “Tanrı’nın lütfu ile ben olan ben, ben olmaya devam ediyorum” şeklinde bir cevaptır.
Tabi insan kardeşlerimize elbette böyle bir cevap verecek değiliz.
Ama burada söylenmek istenilen kendinizi Tanrı’nın o muhteşem görkeminin evlatları olarak tek yönde görmeden kendinizi hissetmeniz, algılamanız ve tanımanız amaçlıdır.

Siz Tanrı’nın yarattıkları olarak zaten O’nun benzeyişinde çok özel yaratıklarsınız bir de Mesih’in de sağlanan kurtarılışla daha da O’nun benzeyişine dönüştürülmüş durumdasınız.
O zaman nasıl olurda O’nun sağladığı o muhteşem armağan olan yaşam armağanını belli bir farkındalık içinde olmadan bozuk para gibi harcayabilirsiniz.
Yaşam diri Olanın sizde olmasını istediği bir diriliktir. Bu diriliği O’nda yaşamak ve her anını hissetmek ve her anından zevk almak ve her anının O’nu yüceltircesine yaşamak gerçeği bulmaktır.
Gerçeği bulmaksa “ruhta ve gerçekte” Tanrı’ya tapınırken O’nda özgürleşmek demektir.